Patronat POT
Ostatni koncert Chopina
5 marca miała miejsce premiera spektaklu muzycznego Rafała Odrobiny „Pożegnalny koncert” na motywach sztuk Stanisławy Fleszarowej-Muskat „Chopin i Zuska” oraz „Ostatni koncert”. Polska Organizacja Turystyczna objęła wpisujący się w obchody Roku Chopinowskiego spektakl honorowym patronatem.
Tytuł przedstawienia nawiązuje do ostatniego występu Fryderyka Chopina w Warszawie, po którym kompozytor na zawsze opuścił ojczyznę. Historyczny koncert odbył się 11 października 1830 roku w Teatrze Narodowym. Związane z tymi wydarzeniami nadzieje, obawy, ale też i ciekawie pokazane osobiste relacje pomiędzy muzycznym geniuszem a Zuską, nianią i garderobianą w warszawskim domu Chopinów, wywołują szereg komicznych sytuacji. W przedstawieniu rozbrzmiewa muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Rafała Odrobiny, twórcy spektaklu, utytułowanego absolwenta klasy fortepianu warszawskiej Akademii Muzycznej. Obok walców, mazurków, nokturnów i ballad pojawiają się również obszerne fragmenty Koncertu e-moll op.11. Wybór ostatniego dzieła nie jest przypadkowy, bowiem właśnie ono zabrzmiało na pożegnalnym koncercie w 1830 roku. Utwór jest wykonywany w mało znanej wersji na jeden fortepian, którą opracowano w ramach Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
Bezpretensjonalny wdzięk i ciekawy wątek
- Wieloletnia współpraca z aktorami skłoniła mnie do przygotowania z okazji Roku Fryderyka Chopina spektaklu muzycznego, poświęconego kompozytorowi – mówi Rafał Odrobina, autor opracowań muzycznych do licznych przedstawień dramatycznych i programów poetyckich, przygotowywanych wspólnie z aktorami, między innymi z Krzysztofem Kolbergerem, Anną Romantowską, Dariuszem Jakubowskim, Krzysztofem Gosztyłą, Anną Nehrebecką. - Od początku starałem się uniknąć tworzenia kolejnego widowiska, opartego na korespondencji artysty czy poezji jemu poświęconej. Przyjęte założenie w naturalny sposób skierowało mnie ku dziełom dramatycznym. Należało zatem wyszukać wszystkie polskie sztuki teatralne, których bohaterem jest Fryderyk Chopin, zapoznać się z ich treścią, a następnie dokonać stosownej adaptacji wybranej pozycji. Nie bez trudu odnalazłem teksty dwóch dzieł Stanisławy Fleszarowej-Muskat, powieściopisarki, poetki, publicystki i dramaturga, które ujęły mnie swym bezpretensjonalnym wdziękiem oraz ciekawym szkicem głównych wątków – dodaje artysta.
Dodatkowym impulsem do opracowania wspomnianych pozycji stała się osiemdziesiąta rocznica urodzin i dwudziesta rocznica śmierci Stanisławy Fleszarowej-Muskat (1919-1989), które niemal zbiegły się w czasie z obchodami Roku Chopinowskiego.
Do projektu zaproszono czwórkę znakomitych młodych aktorów, związanych z warszawskimi teatrami, grających w filmach i serialach: Przemysława Stippę i Leszka Zdunia w roli Fryderyka Chopina oraz Annę Grycewicz i Ewę Szawłowską w roli Zuski.
– Dzięki zaangażowaniu i niezwykłej kreatywności odtwórców głównych ról, przygotowanie spektaklu było przyjemnością – podkreśla Rafał Odrobina.
Najbliższe spektakle popremierowe
Po premierze w Tomaszowie Mazowieckim, inaugurującym cykl wydarzeń artystycznych realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury pod wspólnym hasłem „Chopinowska nuta - słowem, obrazem, dźwiękiem” - w nurt obchodów rocznicowych włączyła się 26 marca gmina Wieliszew, wystawiając sztukę w gminnym Centrum Kultury w Łajskach. 13 maja spektakl zawita do Grajewa. Planowane są realizacje w Warszawie podczas Chopiniady na Ursynowie (17.V.) oraz w Jastrzębiej Górze w ramach V Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego (24.VII). Toczą się negocjacje w sprawie wystawienia spektaklu w Sopocie – rodzinnym mieście St. Fleszarowej-Muskat, a także w kilku ośrodkach w Warszawie.
Projekt został przygotowany przez Agencję Artystyczną ARS-MICA i częściowo sfinansowany przez firmę Mar-Med Sp. z o.o. Autorem rysunku zdobiącego afisz do przedstawienia jest artysta malarz, grafik, Artur Gołębiowski.
Spektakl jest zgłoszony jako artOferta na stronie www.chopin2010.pl