Plany wyjazdowe Polaków na 2016 rok

Według deklaracji zebranych w styczniu br. przez CBOS ponad połowa dorosłych Polaków (56%) planuje w 2016 roku wyjechać poza miejsce stałego zamieszkania, na co najmniej dwa dni w celach wypoczynkowych lub turystycznych.

Deklarujących zamiar wyjazdu bywa o kilka punktów procentowych więcej niż uczestniczących w wyjazdach w danym roku. Na początku 2015 roku plany wyjazdowe miało 58% badanych, a wyjechało - 51% (różnica 7 p.p.); podobnie było w 2013 roku, kiedy uczestnictwo było o 8 p.p niższe od planów. Ale w 2014 roku poziom uczestnictwa Polaków w wyjazdach wypoczynkowych i turystycznych wyniósł 53% i o 1 p.p. przerósł zamiary wyjazdu deklarowane na początku roku.

Wróćmy do planów Polaków na 2016 rok. Jak wspomniano wcześniej wyjazd planuje ponad połowa badanych. Co trzeci dorosły Polak nie ma zamiaru wyjechać na wypoczynek w tym roku (33%), a co dziewiąty (11%) - nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Plany dotyczące wyjazdów wypoczynkowych (i same wyjazdy) zależą w znacznym stopniu od oceny warunków materialnych własnych gospodarstw domowych. Im jest ona wyższa, tym częściej padają deklaracje planowania wakacyjnych podróży. W tegorocznym badaniu CBOS zamiar wyjazdu w grupie badanych oceniających swoje warunki materialne, jako dobre wyniósł 70%, w grupie określającej je, jako średnie – 44%, a wśród osób oceniających stan swoich finansów jako zły - tylko 26%. Brak pieniędzy stanowi też od lat najczęściej wymieniany powód rezygnacji z wyjazdu wypoczynkowego, przed obowiązkami domowymi i złym stanem zdrowia (lub podeszłym wiekiem). Wyjazdy związane z wypoczynkiem zazwyczaj planują badani z wykształceniem wyższym i średnim (odpowiednio: 82% i 64%), aktywni zawodowo mieszkańcy miast. Najrzadziej plany wyjazdowe w celach wypoczynkowych lub turystycznych mają rolnicy indywidualni (24%) oraz renciści (22%).

Połowa spośród planujących wyjazd w 2016 roku zamierza wypoczywać wyłącznie w kraju (51%), blisko co trzeci (32%) zamierza skorzystać z wyjazdów krajowych i zagranicznych, a co dziewiąty (11%) planuje wypoczynek wyłącznie za granicą.

Jak będzie w bieżącym roku? O tym dowiemy się w styczniu z wyników kolejnych badań. Jednak przyglądając się rezultatom corocznych pomiarów aktywności turystycznej Polaków realizowanym przez CBOS widać, że zwyczaje dorosłych obywateli naszego kraju w zakresie wyjazdów o charakterze turystycznym i wypoczynkowym nie ulegają dużym zmianom. Spójrzmy, więc na ostatnie dane, z tego samego badania CBOS ze stycznia 2016 roku.

W 2015 roku Polacy najczęściej wypoczywali w kraju (85% wyjeżdżających), z wyjazdów zagranicznych skorzystał, co piąty badany (20%). Polacy wyjeżdżali średnio dwukrotnie, jednak 40% wśród wyjeżdżających stanowiły osoby, które wyjeżdżały tylko raz. W roku 2015 Polacy wypoczywali przeciętnie poza miejscem zamieszkania 16 dni, jednak ponad połowa (52%) spędziła poza domem łącznie nie więcej niż 12 dni.

W kraju najczęściej odwiedzanymi regionami były: pomorskie (24%), małopolskie (23%) i zachodniopomorskie (18%), wszystkie od lat w czołówce rankingu. Wśród najbardziej popularnych kierunków wyjazdów zagranicznych w 2015 roku znalazły się: Włochy, Niemcy i Grecja. W przypadku Włoch i Grecji nastąpił znaczny wzrost wskazań w porównaniu do poprzedniego roku - odpowiednio 8 p.p. i 6 p.p.; natomiast Niemcy, jako kierunek wyjazdów Polaków odnotowały spadek o 7p.p. w stosunku do 2014 roku.

Opracowała: Dorota Zientalska, Departament Strategii Polskiej Organizacji Turystycznej

Na podstawie badania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), „Aktualne problemy i wydarzenia” (308), komunikat z badań nr 21/2016. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7–14 stycznia 2016 roku na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!