Polskie miasta na liście najlepiej ocenianej bazy hotelowej
Z grubsza biorąc, są dwa rodzaje turystycznych rankingów internetowych. Na przykład wpływowy portal zaprasza internautów, aby głosowali, powiedzmy, na miasto, w którym najlepiej czuje się turysta szukający rozrywek weekendowych. Odzew. Garść ocen ze strony czytelników lubiących spontanicznie dzielić się swoimi wrażeniami z każdym, kogo one interesują, ale i brak opinii od tych mniej emocjonalnych, ignorujących sondaże, nie wypowiadających się na forach, itd. Druga forma rankingu polega na formułowaniu przez analityków wniosków na podstawie tendencji zachowania osób szukających różnych informacji w sieci.
Oba warianty rankingów są źródłem przydatnych informacji w budowaniu ocen dotyczących zjawisk w turystyce. Na początku roku, analitycy wyszukiwarki hoteli trivago, publikują zestawienie listy 100. miejsc z najlepiej ocenianą bazą hotelową. W setce roku 2015. znalazły się cztery miasta polskie. Tradycyjnie, najwyżej uplasował się Kraków, wielokrotny zwycięzca wielu rankingów popularności, przyciągający magią historycznych zabytków, standardem obsługi i przyjaznym klimatem, jaki wita turystów. Ostatnio w mediach było głośno o przyznaniu historycznej stolicy Polski, tytułu „The Best European City Trip 2015”. Kraków został uznany za najlepsze dla turystów miasto europejskie przez holenderski portal turystyczny Zoover, wyprzedzając w tym rankingu między innymi Sewillę, Wenecję, a także Barcelonę, Pragę i Rzym. W setce miast, które w ocenie użytkowników niemieckiej porównywarki trivago, oferowały w 2015 roku najlepsze miejsca noclegowe w hotelach, obiekty pod Wawelem zajmują pozycję 22. Znacząco wysoką, choć nie dość dobrą. Nie na tyle elektryzującą, aby znaleźć się na czołówkach przeglądu newsów jak w przypadku „The Best European City Trip 2015”. Poniżej sklasyfikowane zostały Warszawa, Poznań i Wrocław. Warszawa na miejscu 44., Poznań na 73. Tegoroczna Europejska Stolica Kultury, Wrocław, znalazł się pod koniec listy, na pozycji 96.
Niewątpliwie wszystko jest kwestią porównania. Zatem kto z kim wygrał, i z jaką przewagą? Trzy zwycięskie miejsca przypadły Göreme, w zabytkowej części tureckiej Anatolii, Materze we Włoszech wpisanej w 1993 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz San Gimignano w Toskanii z zachowanymi zabytkami architektury średniowiecza. W pierwszej dziesiątce miejsc z najlepszą ofertą hoteli, znalazło się też na przykład Gramado, niewielkie turystyczne miasteczko położone w górzystym regionie Serra Gaúcha w Brazylii oraz Hanoi, drugie co do wielkości miasto Wietnamu.
Innym istotnym wskaźnikiem listy 100. są niewielkie różnice dzielące poszczególne miejsca. Dwudziesty drugi Kraków otrzymał 83,79 punktów indeksu, zaledwie o 0,03 mniej od notowanego o jedno miejsce wyżej peruwiańskiego Cuzco, założonego w XII wieku przez pierwszego władcę Inków Manco Capaca. Jeszcze mniejsza różnica dzieli siedzibę polskich królów od miasta, które o jedno miejsce je wyprzeda, czyli Hobart na wyspie Tasmania, drugie po Sydney miasto założone na kontynencie australijskim. W zestawieniu wypada ono gorzej od Krakowa jedynie o 0,01. Porównując bardziej odległe pozycje, różnice punkowe również nie są znaczące. Noclegi hotelowe w zwycięskim Göreme wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO z skansenem liczącym kilkaset kościołów wykutych w skale – zebrały tylko o 6,67 więcej statystycznych punktów od Wrocławia, który zresztą w ogóle nie zakwalifikowałby się na listę stu, gdyby w ocenie użytkowników wyszukiwarki, otrzymał o 0,13 mniej liczby pozytywnych ocen.
Nie sposób bezstronnie ocenić listę najlepiej ocenianej bazy hotelowej w roku 2015, pomijając metodologię statystyczną. Analitycy brali pod uwagę miasta z minimum 130. obiektami noclegowymi i co najmniej 60 opiniami, zamieszczanymi na ponad 250. stronach rezerwacyjnych o międzynarodowym zasięgu.