Polskie stoisko narodowe w Berlinie
W tym roku na stoisku narodowym Polskiej Organizacji Turystycznej na berlińskich ITB, oferty prezentują regionalne i lokalne organizacje turystyczne i polscy przedsiębiorcy turystyczni. Stoisko POT odwiedzili między innymi minister sportu i turystyki Witold Bańka, podsekretarz stanu w MSiT Dariusz Rogowski oraz prezes POT Robert Andrzejczyk.
Motywem przewodnim polskiej obecności na targach ITB w Berlinie jest turystyka aktywna, z uwzględnieniem ofert wypoczynku związanych tematycznie z akwenami wodnymi. Elementy aranżacyjne, na które czułe są serca wodniaków oraz wszelkie informacje dotyczące różnorodnych form turystyki wodnej, goście targowi znajdują między innymi na stoiskach województw zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego. Wyjątkową prezentację skupiająca uwagę gości targowych przygotowało Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, laureat Złotego Certyfikatu w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny.
– Zaobserwowałem duże zainteresowanie polską ofertą. Naszą obecność na targach ITB w Berlinie uważam za dobry ruch. Myślę, że wysoka jakość usług, które Polska ma w swojej ofercie, przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie naszym krajem – powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka. Minister podkreślił również, że Polska osiągnęła w wielu dziedzinach pozycję liczącego się partnera. – Jesteśmy postrzegani jako kraj atrakcyjny i bezpieczny, a w zakresie turystyki oferujemy bardzo wysoką jakość usług. To są te walory, które świadczą o tym, że warto wypoczywać w Polsce. Są one doceniane przez turystów z zagranicy, którzy z roku na rok coraz liczniej odwiedzają nasz kraj – mówił Witold Bańka.
Podczas berlińskich ITB, działania promujące Polskę i polską turystykę zyskują dzięki wykorzystaniu w marketingu nowych technologii, między innymi filmów pozwalających widzom zanurzyć się w świecie wirtualnej rzeczywistości. Fabuła jednego z nich pozwala na sugestywne towarzyszenie w podróży pewnej sympatycznej rodzinie podążającej szlakiem polskich zamków i pałaców. Inna dołącza widza do pary seniorów zwiedzających zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejne przedstawiają wrażenia dwójki przyjaciół zażywających przyjemności przebywania w środowisku przyrodniczym polskich parków narodowych oraz dokonania utalentowanych młodych polskich konstruktorów prototypu łazika marsjańskiego.
W ramach polskiego stoiska narodowego zorganizowane zostało także stoisko promujące polską turystykę prozdrowotną.