Przyznanie Złotego Certyfikatu POT, potwierdza uznanie dla osiągnięć polskich muzealników
To był kulminacyjny moment uroczystego wieczoru ogłoszenia tegorocznych laureatów XVI edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. Złota Koperta w rękach ministra sportu i turystyki Witolda Bańki, w której kryje się arkusik z nazwą jednego z trzech nominowanych do prestiżowego Złotego Certyfikatu POT. Po pełnej napięcia chwili oczekiwania, licznie zgromadzeni gromkimi brawami przyjmują werdykt konkursowej kapituły.
Krótki poniedziałkowy wieczór ogłoszenia i wręczenia Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej rozpoczął się właściwie już w połowie roku, kiedy konkurs POT został ogłoszony. Pierwszych rozstrzygnięć dokonały regionalne organizacje turystyczne, które wyłaniają zgodnie z regulaminową procedurą kandydatów do Certyfikatów POT, ocenianych następnie przez konkursową kapitułę. Grono ekspertów, przedstawicieli branży turystycznej, środowisk akademickich, specjalistów marketingu i mediów, kierując się zdefiniowanymi w regulaminie wskaźnikami, zdecydowało o przyznaniu dziesięciu Certyfikatów POT i jednego wyróżnienia oraz jednego Certyfikatu Specjalnego. Ogólnopolskie jury złożone z użytkowników sieci wybrało w głosowaniu laureata Certyfikatu Internautów.
Mamy powód do dumy, w jakim kierunku podąża polska turystyka
W tej edycji kapituła stanęła przed niełatwym zadaniem. Z roku na rok produkty turystyczne przygotowywane są coraz bardziej profesjonalnie, ich twórcy bardziej kreatywni, pomysły błyskotliwsze, merytorycznie lepiej przemyślane, organizacyjne dopracowane. Ściślej odpowiadają oczekiwaniom rynku usług. Słowem odzwierciedlają rosnący poziom gospodarki turystycznej.
– Mamy powód do dumy, w jakim kierunku podąża polska turystyka. Świadczy o tym fakt rosnącego zainteresowania zagranicznych turystów polską ofertą, a także wyborami Polaków, którzy doceniają walory kraju i coraz częściej decydują się na wypoczynek w Polsce – mówił minister sportu i turystyki Witold Bańka, podkreślając wielki wkład pracy, jaką wnoszą wszyscy zaangażowani w tworzenie profesjonalnego rynku usług turystycznych na szczeblu lokalnym i regionalnym, a także wskazując na istotne znaczenie dla rozwoju gospodarki turystycznej działań promocyjnych podejmowanych przez Polską Organizacje Turystyki.
O wartości Certyfikatów mówił prezes POT Robert Andrzejczyk. – Atrakcje, które wyróżniamy w konkursie na najlepszy produkt turystyczny, są naprawdę wyjątkowe i zasługują na to, by dowiedzieli się o nich turyści z całego świata. Konkurs poza aspektem promocyjnym, ma także na celu pokazanie praktyk i wzorców, z których może korzystać cała branża. Wierzę, że dzięki temu powstaną kolejne fascynujące miejsca na mapie turystycznej Polski. Zwycięzcom serdecznie gratuluję – powiedział prezes POT.
W tegorocznej edycji pod ocenę poddane zostało 55 kandydatur do Certyfikatu POT zgłoszonych przez regionalne organizacje turystyczne. Ostateczne decyzje podejmowane były według kryteriów gwarantujących obiektywizm, zapewniał licznie przybyłych gości wieczoru wręczenia Certyfikatów POT, przewodniczący kapituły konkursu na Najlepszy Produkt Turystycznych Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej POT.
Certyfikaty POT 2018
Województwo dolnośląskie. Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Woda jest jednym z podstawowych elementów przyrody, który decyduje o istnieniu życia na Ziemi. Wszyscy wiedzą, że jest niezbędna, ale dopiero w Hydropolis można spojrzeć na związek H2O z różnych, fascynujących perspektyw.
Województwo pomorskie. Hevelianum. Jan Heweliusz nie bez powodu znany jest jako gdański Leonardo da Vinci. Jego działalność i dorobek naukowy stały się inspiracją do stworzenia multizadaniowego centrum, w którym nauka, kultura i ekologia przenikają się z rekreacją. Mury historycznych zabudowań Hevelianum skrywają multimedialne wystawy.
Województwo śląskie. Kompleks Sztolnia Królowa Luiza. Podziemne ścieżki, najdłuższa trasa woda, unikatowa maszyna parowa, podziemny port i dwa szyby – tylko niektóre atrakcje, które można znaleźć w Zabrzu. Wystarczy odwiedzić Kompleks Sztolnia Królowa Luiza, czyli największy kompleks w Polsce związany z dziedzictwem pogórniczym.
Województwo pomorskie. Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady. Jeśli ktoś powiedział, że lawendowe pola można znaleźć tylko w Prowansji, to znaczy dawno nie był na Pomorzu. Żeby poznać 20 odmian tej niesamowitej rośliny i dowiedzieć się o jej właściwościach, wystarczy odwiedzić Lawendową Osadę w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej.
Województwo mazowieckie. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Pałac w Wilanowie, choć w przeciwieństwie do wersalu, skromny, ziemiański dwór z narożnymi alkierzami, zachwyca turystów z całego świata. W końcu to jedyny barokowy pałac królewski w Polsce. Oprócz pięknej zabytkowej architektury i historycznej kolekcji sztuki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oferuje turystom przestrzeń ogrodów i parków.
Województwo wielkopolskie. Muzeum Pałac w Rogalinie. Park z kilkusetletnimi dębami, pałac z XVIII wieku i eksponaty, którymi nie pogardziłyby słynne europejskie muzea. Tym wszystkim może się pochwalić Muzeum Pałac w Rogalinie. Turystom udostępnione są wnętrza pałacowe, gabinet londyński prezydenta Edwarda Bernarda Raczyńskiego z galerią portretów, powozownia i ogród rokokowy.
Województwo dolnośląskie. Ski-Raft Spływy Pontonowe Bardo. Smak adrenaliny połączony z niezwykłymi widokami. Takie przeżycia może zagwarantować jedynie spływ pontonowy przełomem rzeki Bardo. To wspaniała przygoda dla całej rodziny.
Województwo małopolskie. Spływ przełomem Dunajca. Nie każdy kraj może pochwalić się produktem turystycznym, którego historia sięga 1934 roku. Wtedy to po raz pierwszy z przystani flisackiej w Sromowcach ruszył spływ rzeką Dunajec. Od tego czasu turyści mogą podziwiać piękno Pienin w towarzystwie barwnych opowieści flisaków. Malownicza trasa spływu prowadzi przez liczne zakola rzeki, otoczone wapiennymi skałami, które sięgają nawet do 300 metrów wysokości.
Województwo łódzkie. Stare Kino Cinema Residence. Kochacie kino i marzycie o tym, by choć na chwilę przenieść się do świata filmu? Odwiedźcie hotel Stare Kino Cinema Residence. Każdy apartament to inna, filmowa opowieść, która zabierze cię w niezwykłą podróż do magicznego świata. Wszystko to w najlepszej lokalizacji, w samym centrum Łodzi, przy słynnej ulicy Piotrkowskiej.
Województwo wielkopolskie. Muzeum Pałac w Rogalinie. Park z kilkusetletnimi dębami, pałac z XVIII wieku i eksponaty, którymi nie pogardziłyby słynne europejskie muzea. Tym wszystkim może się pochwalić Muzeum Pałac w Rogalinie. Turystom udostępnione są wnętrza pałacowe, gabinet londyński prezydenta Edwarda Bernarda Raczyńskiego z galerią portretów, powozownia i ogród rokokowy.
Województwo opolskie. Zamek Moszna. Kąpiel w marmurowej wannie z duchem? Tylko w Zamku w Mosznej, którego mottem jest „historia bez barier”. Trudno o drugi zamek w Polsce, który może pochwalić się 90 proc. oryginalnej architektury.
Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, które zapierają dech w piersiach. Architektura zachwyca baśniowością i gwarantuje niespotykaną w innych tego typu miejscach atmosferę.
Certyfikat Specjalny.
Województwo podlaskie. Muzeum Mleka w Grajewie. Skąd się bierze mleko i jakie procesy ono przechodzi, żeby znaleźć się na sklepowych półkach? Nie trzeba jechać na wieś, żeby się tego dowiedzieć. Kompleksową wiedzę na temat znajdziecie w pierwszym w Polce Muzeum Mleka w Grajewie.
Wyróżnienie
Województwo kujawsko–pomorskie. Ster na Bydgoszcz. Parada statków, wyścigi smoczych łodzi, pływanie łodziami zbudowanymi z butelek PET czy wyścigi kaczek. To nawet nie połowa atrakcji, które atrakcje czekają na uczestników festiwalu „Ster na Bygoszcz”. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty śpiewania szant i spotkania z żeglarzami, których opowieści zwalają z nóg.
Certyfikat Internautów
Województwo kujawsko –pomorskie. Frontem do Wolności. Łabiszyńskie Spotkania z Historią. Nauka historii nie musi polegać na czytaniu książek i siedzeniu w klasie. Udowadniają to co roku „Frontem do Wolności – Łabiszyńskie Spotkania z Historią”, jedne z największych wydarzeń rekonstrukcji historycznej w Polsce. To żywa lekcja historii.
Nominowane produkty turystyczne do Złotego Certyfikatu POT 2018
Województwo zachodniopomorskie. Centrum Słowian i Wikingów. Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz trafiał do współczesnego odbiorcy? Muzeum Powstania Warszawskiego łączy przeszłość ze współczesnością, miejsce pamięci z innowacyjną ekspozycją. To miejsce, w którym za pomocą multimediów, odtworzono atmosferę powstańcze stolicy, która pomaga współczesnym odbiorcom zrozumieć historie sprzed 74 lat. Przybliża widza do eksponatu, dzięki czemu ułatwia spotkanie z pamiątkami historii. Muzeum to jest wyrazem hołdu dla tych, którzy w 1944 walczyli i ginęli za wolna Polskę.
Województwo śląskie. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. W średniowieczu srebro było w cenie. Robiło się z niego nie tylko biżuterię, ale też biło monety. Na cenny kruszec poszukiwacze trafili w Tarnowskich Górach. Dziś zabytkowa kopalnia srebra to jedna z większych atrakcji turystycznych. Mimo, że istnieje od kilkuset lat, muzeum zachwyca nowoczesnością, a labirynt górniczych chodników to podziemny cud.
Województwo mazowieckie. Muzeum Powstania Warszawskiego. Mazowieckie Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz trafiał do współczesnego odbiorcy? Muzeum Powstania Warszawskiego łączy przeszłość ze współczesnością, miejsce pamięci z innowacyjną ekspozycją. To miejsce, w którym za pomocą multimediów, odtworzono atmosferę powstańczej stolicy, która pomaga współczesnym odbiorcom zrozumieć historie sprzed 74 lat. Przybliża widza do eksponatu, dzięki czemu ułatwia spotkanie z pamiątkami historii. Muzeum to jest wyrazem hołdu dla tych, którzy w 1944 walczyli i ginęli za wolna Polskę.
Placówka, która przeczy teoriom muzealnym
Członkowie kapituły do ostatniej minuty dochowali zobowiązania zachowania tajemnicy podjętego werdyktu, choć tuż przed tym, nim jej przewodniczący Jacek Janowski, wręczył złotą kopertę ministrowi Witoldowi Bańce, większość zebranych w sali warszawskiego Renaissance Warsaw Airport Hotel, typowała trafnie. Muzeum Powstania Warszawskiego. O ile wątpliwości być zasadniczo nie powinno, całkowicie zrozumiałym jest rozczarowanie entuzjastów Centrum Słowian i Wikingów, które w roli nominowanego wystąpiło po raz trzeci.
Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, dziękując kapitule konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny, wyraził przekonanie, że przyznanie Złotego Certyfikatu POT, potwierdza uznanie dla osiągnięć polskich muzealników. – Od 2004 roku, kiedy otwieraliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego liczba zwiedzających polskie muzea podwoiła się. Zatem muzea stały się bardzo ważnym elementem polskiej turystki i jestem przekonany, że to dzisiaj zostało docenione – zwrócił się do zebranych dyrektor Ukielski. Kończąc wypowiedź w mniej oficjalnym tonie, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego nie omieszkał się pochwalić: – Nasze muzeum jest taką placówką, która przeczy teoriom muzealnym. Wszyscy muzealnicy mówią, że po kilku latach od otwarcia frekwencja spada. U nas przez ponad czternaście lat nie odnotowaliśmy roku, aby frekwencja spadła i mam nadzieję, że tak pozostanie.
Miłym akcentem programu uroczystości było ceremonialne spotkanie dwóch muzeów. Różniących się wagą tematyki i potencjałem, oba jednak można określić słowem niezwykłe, co dobitnie podkreśla posiadanie Złotych Certyfikatów POT. Przyznanego w roku ubiegłym i w obecnej edycji. Przed obiektywami fotoreporterów, właściciele Żywego Muzeum Piernika, Elżbieta i Andrzej Olszewscy, przekazali symboliczny Certyfikat POT 2018, dyrektorowi Pawłowi Ukierskiemu i Barbarze Augustyniak-Papież, kierownicze Działu Promocji. Ten szczególny, jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny Certyfikat, należy do kategorii dzieła sztuki rzemieślniczej, Certyfikat z Piernika wypieczony został w Żywym Muzeum Piernika zgodnie z wielopokoleniową recepturą toruńskich piernikarzy, wyłącznie z ekologicznych składników.
Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej. Status prestiżowej marki
Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny przyznawane są od roku 2003. Zyskały status prestiżowej marki. Stanowią wiarygodną rekomendację POT i regionalnych organizacji turystycznych, udzielaną produktom turystycznym, które wyróżniają się atrakcyjnością, są nowatorskie, przyjazne turystom, dają wiele możliwości spędzenia w ciekawy sposób wolnego czasu.
Konkurs POT na Najlepszy Produkt Turystyczny pomaga turystom przy planowaniu urlopu, ceniony jest także przez branżę turystyczną. Upowszechnia wiedzę potrzebną przedsiębiorcom sektora podróży i organizatorom wypoczynku do tworzenia innowacyjnych, wysokiej jakości ofert zgodnych z oczekiwaniami i wymaganiami nabywców. Certyfikaty w konkursie POT edycji 2018, przyznano produktom turystycznym w pięciu kategoriach. Wydarzenie cykliczne; Pakiet usług turystycznych – Impreza turystyczna; Obiekt; Szlak; Miejsce – obszar. Najcenniejszy, Złoty Certyfikat mogą otrzymać posiadające Certyfikat POT produkty turystyczne, które twórczo poszerzają i rozwijają swoją ofertę oraz podnoszą jakość świadczonych usług. Wyjątkową wartość ma Certyfikat Internautów. Laureat wyłaniany jest w ogólnokrajowym głosowaniu, w którym uczestniczy dziesiątki tysięcy użytkowników sieci kierujących się indywidualnymi sympatiami, emocjami i sentymentalnymi skojarzeniami wakacyjnymi, związanymi z podróżami po kraju i pobytami w atrakcyjnych miejscach polskich regionów.