Posiedzenie Rady POT
Nowe pomysły, nowe rozwiązania
10 sierpnia, na ostatnim posiedzeniu Rady Polskiej Organizacji Turystycznej w porządku obrad pojawiły się pomysły, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się bardzo wartościowe dla obecnego systemu zarządzania turystyką. Z pozytywnym przyjęciem spotkała się na przykład zmiana w statucie POT, która umożliwia powoływanie przy Prezesie POT społecznych zespołów doradczych tzw. ThinkTanków.
Czym jest ThinkTank a czym nie jest
Na pewno nie będzie grupą doradczą tylko dla POT. Zdaniem dr Wojciecha Fedyka prezesa POT istnieje potrzeba tworzenia różnych ośrodków known how, które będą szeroko dzieliły się swoją specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem. – Chcemy powołać do życia prężne, składające się z wybitnych specjalistów i ekspertów gremia, których opinie, analizy i raporty będą mogły być wykorzystywane przez regionalne organizacje turystyczne oraz szeroko rozumianą branżę turystyczną i partnerów POT – powiedział prezes Fedyk.
Zdaniem Prezesa POT potrzeba poszerzenia listy społecznych ekspertów (powołanych do w/w zespołów) wspierających działania Prezesa POT, ale i także Rady POT, jest ważnym elementem dla uspołecznienia i podniesienia jakości procesu planowania działań Polskiej Organizacji Turystycznej, w tym w perspektywie średnio i długoterminowej, i wykraczającej poza model planowania budżetowego czy okres programowania Unii Europejskiej.
Nowe zakresy i szukanie partnerów
Prezes Fedyk zadeklarował przygotowanie, na kolejne spotkania Rady, głównych założeń koncepcji planu merytorycznego POT na 2017 rok, który będzie kontynuacją rozpoczętych zmian, między innymi w zakresie rozwoju działalności szkoleniowej i doradczej (także w wymiarze komercyjnym), promocji internetowej, budowania partnerstw z branżą oraz nasilenia rozwoju form działalności gospodarczej przez POT.
Nowy zawód w turystyce
Wprowadzenie na rynek turystyczny zawodu "broker turystyczny", jest projektem adresowanym między innymi do aktualnych kadr punktów IT, aby wzmocnić ich kompetencje. Autorski pomysł dr Wojciecha Fedyka ma w dłuższej perspektywie pomóc również innym osobom poszukującym umiejętności oczekiwanych w gospodarce turystycznej i dającym im szansę na uruchomienie własnej działalności gospodarczej oraz samozatrudnienia w sferze turystyki. – Broker turystyczny jest także projektem dla uczelni wyższych, jako baza do tworzenia nowych kierunków kształcenia prozawodowego studentów – powiedział dr Wojciech Fedyk. – Obecnie już prowadzę rozmowy z zainteresowanymi instytucjami dotyczące przeprowadzenia szkoleń pilotażowych na poziomie edukacji średniej i studiów wyższych - dodał dr Fedyk.
Większy udział partnerów w promocji turystyki
Rada POT została także poinformowana o wprowadzonych przez prezesa POT zmianach w regulaminie wewnętrznym odnośnie poszerzenia zasad i rozwinięcia prowadzenia działalności gospodarczej przez poszczególne departamenty, w celu pozyskiwania środków na kolejne wspólne działania na rzecz rozwoju i promocji turystyki. Dr Wojciech Fedyk zaakcentował również, że nowo powstałe stowarzyszenie Związek Stowarzyszeń Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych jest dla POT liczącym się i cennym partnerem do działania oraz pozyskiwania wspólnego środków na promocję polskiej i regionalnej turystyki.
I inne...
W czasie spotkania Dr Wojciech Fedyk odniósł się także do pytań zgłoszonych przez członków Rady na wcześniejszym spotkaniu, w tym omówił działalność POT w obrębie projektów z Działania 6.4 POIG, trwające akcje promocyjne TOP5 i ich kierunkowy rozwój, proces rozwoju narodowego portalu turystycznego, w tym potrzebę zwiększania liczby e-narzędzi komunikacji o atrakcyjności turystycznej Polski, oraz zasady kooperacji z Booking.com.
W związku z planowanymi zmianami w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze dotyczącymi ograniczeń w działalności podziemnych zakładów górniczych wykorzystywanych w celach turystycznych, Rada POT zajęła stanowisko, w którym negatywnie odniosła się do zmian, wyrażając zaniepokojenie i obawę o przyszłość turystyki poprzemysłowej w Polsce.