Rekordowe upały nad Polską. Sprawdź, jak się chronić

11morzett

Od kilku dni w Polsce panuje iście afrykańska pogoda. Temperatura sięga nawet 37 stopni Celcjusza. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, jak przetrwać fale gorąca.

Od wtorku temperatury powietrza w Polsce biją tegoroczne rekordy. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który ostrzega przed falą upałów, wynika, że słupek na termometrze może dobijać nawet do 37 stopni Celcjusza w cieniu. Najgoręcej jest w Małopolsce, na Podkarpaciu, Śląsku oraz w województwie świętokrzyskim. Tam IMiGWN wydał trzeci, najwyższy stopień ostrzeżeń.

Trudna sytuacja panuje również na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce oraz województwach opolskim, łódzkim i lubuskim. Instytut ogłosił dla tych terenów drugi stopień ostrzeżeń. W pozostałych województwach pogoda nie powinna stanowić zagrożenia dla życia lub zdrowia.

Jak się chronić przed falami upałów? Jak radzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, przede wszystkim powinniśmy unikać wysiłku fizycznego oraz przebywania w pełnym słońcu, a jeśli to możliwe, w ogóle nie wychodzić z domu. Jeśli już musimy, pamiętajmy o nakryciu głowy i zastosowaniu filtrów UV. Równie istotne jest picie dużych ilości niegazowanej wody i unikanie alkoholu, ponieważ ten odwadnia organizm. Powinniśmy również pamiętać o noszeniu lekkiej, przewiewnej odzieży i zamykaniu oraz zasłanianiu okien narażonych na promieniowanie słoneczne.

Niezwykle ważna jest również pamięć o naszych towarzyszach, dzieciach i zwierzętach. Pod żadnym pozorem nie można ich zostawiać w zamkniętym aucie. Nawet krótkie przebywanie w szczelnie zamkniętym samochodzie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

Jeśli zauważymy u siebie lub kogoś innego objawy przegrzania organizmu, np. przyspieszony oddech, podwyższoną temperaturę, nudności, zawroty głowy czy dreszcze, dzwońmy pod numer alarmowy 112 lub 999.

Upały to niejedyne, z czym będziemy musieli się zmierzyć w najbliższych dniach. IMiGW ostrzega również przed burzami, które nawiedzą głównie zachodnią i środkowo-północną Polskę. Na Pomorzu i Kujawach obowiązuje drugi stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem. Nieco lepsza sytuacja jest w Wielkopolsce oraz województwach lubuskim i zachodniopomorskim – tam obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżeń. W pozostałych rejonach kraju burze nie powinny stanowić zagrożenia dla życia lub zdrowia.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit