Turystyczne, edukacyjne, zawodowe. Podróże Austriaków do Polski

Przełom kwietnia i maja rozpoczyna w Austrii ożywiony okres podróży turystycznych. Wielu Austriaków zgłaszających się po informacje do wiedeńskiego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej, zdecydowało się wybrać w podróż do naszego kraju. Ośrodek POT w współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi i lokalnymi biurami turystycznymi był również współorganizatorem wyjazdów do Polski grup zorganizowanych.

Przyszli pracownicy branży turystycznej zdobywający umiejętności zawodowe w szkole hotelarskiej HTL Hütteldorferstrasse, od 28 kwietnia do 2 maja przebywali w Małopolsce. Grupa 36 uczniów poznawała pod opieką przewodnika atrakcje Krakowa i obiekty hotelowe reprezentatywne dla miasta wyróżniającego się w Europie intensywnością ruchu turystycznego. – W zajęciach szkoły wiedeński ośrodek uczestniczy od wielu lat, między innymi dla uczniów i kadry nauczającej organizowane były wielokrotnie prezentacje wiodących produktów turystycznych w powiązaniu z teorią rynku usług turystycznych w naszym kraju. Tegoroczna podróż do Polski w pierwszej połowie roku, jest kontynuacją współpracy i elementem procesu kształcenia przyszłych kadr branży turystycznej – mówi Włodzimierz Szeląg, dyrektor ośrodka POT w Wiedniu. W przygotowaniu programu pobytu młodych ludzi uczestniczyło krakowskie biuro podróży Simply Poland.

Dwa kraje – jedna cena

Podobnie liczna grupa osób mających lata aktywności zawodowej za sobą, uczestniczyła w ostatnich dniach kwietnia w podróży na Śląsk. Pobyt stanowił rodzaj opiniującego rekonesansu i oceny tras wycieczkowych wytyczanych z myślą o przygotowywanej zbiorczej ofercie dla członków austriackich klubów seniora. Wiedeński ośrodek organizował informacyjną podróż w współudziale z biurami Sabtours z Linzu i Travel Projekt z Warszawy.

Inicjatywa dyrektora Szeląga popularyzacji wycieczek seniorów na Śląsk trafia w popyt, została podchwycona przez biura turystyczne i jest rozwijana. Wielką zwolenniczką przedsięwzięcia jest Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Opracowana trasa szlakiem dziedzictwa poprzemysłowego, obejmuje zwiedzanie monumentalnego obiektu huty Dolni Vitkovice w Ostrawie, kopalni Guido w Zabrzu i Strefy kultury, którym przyznano Certyfikaty POT, parku Śląskiego, osiedla Nikiszowiec i dalej Pszczyny, browaru w Tychach, ogrodów Kapis w Czechowicach Dziedzicach, Bielska Białej i wariantowo Jury Krakowsko Częstochowskiej. Marketingowe hasło: „Dwa kraje – jedna cena!”, w tym wypadku działa na klientów bardziej niż zachęcająco. Opinie przewodniczących Klubów Seniora z Górnej Austrii biorących udział w wycieczce studyjnej były w pełni aprobujące. Dominowało zaskoczenie krótkim, wygodnym dojazdem i atrakcjami programu. Projekt wstępnie został zakwalifikowany do sprzedaży detalicznej. Z szacunków touroperatorów wynika, że w 2019 roku, w wycieczkach szlakiem zabytków postindustrialnych weźmie udział ponad 1.2 tys. turystów trzeciego wieku z Austrii.

– Wprowadzenie do sprzedaży nowego produktu nie jest zadaniem łatwym. Problemem wizerunkowym Śląska jest pokutujący w świadomości wielu ludzi stereotyp. Postrzegają te tereny, jako strefę przemysłową. Skojarzenie nie do końca prawdziwe i tracące na szczęście stopniowo na popularności. W granicach tej urozmaiconej geograficznie części kraju rozciąga się przecież pasmo Beskidów i Jura Krakowsko Częstochowska. Poza zainteresowaniem turystów nie pozostaje też obszar centralny, zurbanizowany. Świadczy o tym popularność Szlaku Zabytków Techniki nagrodzonego pierwszym Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Śląsk zyskuje także na turystycznej atrakcyjności dzięki dobremu skomunikowaniu z Wiednia, Krakowa i Wrocławia – ocenia dyrektor Szeląg, podkreślając, że wielu działań promujących wyjazdy na Śląsk, nie byłby w stanie zrealizować bez wsparcia Śląskiej Organizacji Turystycznej i osobistego zaangażowania Agnieszki Sikorskiej, dyrektor SOT i Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydent Zabrza oraz dyrekcji hoteli Angelo i Diament.

Nieprzypadkowy termin wizyty Rotary Club w Krakowie

Drugi tydzień maja dwudziestopięcioosobowa grupa członków Rotary Club Residenz z Salzburga, której przewodniczył konsul honorowy RP w Salzburgu Michael Pallauf, spędzała w Krakowie, poznając różnorodną ofertę turystyczną miasta. Program pobytu w współpracy z wiedeńskim ośrodkiem POT przygotowało i realizowało biuro podróży Simply Poland.

W tych samych dniach w podróży prasowej do Gdańska wzięło udział dwoje austriackich blogerów specjalizujących się w tematyce turystycznej. Ich pobyt oraz tok gromadzenia informacji, ale także przeżyć, emocji i doświadczeń, którymi autorzy dzielą się ze swoimi czytelnikami, koordynowany był we współpracy z ośrodkiem POT przez Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną. Termin podróży blogerów nie był przypadkowy. Pod koniec kwietnia tanie linie lotnicze Wizz Air uruchomiły bezpośrednie połączenie stolicy Austrii z Gdańskiem. Możliwość szybkiego dotarcia do miejsca przeznaczenia, nie nadwyrężając budżetu, jest niejednokrotnie motywem decydującym o kierunku wyjazdu turystycznego. Ta prawidłowość dotyczy także podróży blogerów.

Naukowa teoria poparta praktyką 

Z inicjatywą wprowadzenia interesującego wariantu w cyklu kształcenia studentów slawistyki, wystąpił ośrodek POT w Wiedniu do władz dydaktycznych Uniwersytetu w Salzburgu. Na podstawie kompletu materiałów promocyjnych wydanych przez Polską Organizację Turystyczną, grupa seminarzystów pod kierownictwem pracownika naukowego uczelni, przygotowała w ramach zajęć kształcących, trasę podróży turystycznej po Polsce. Następnie plan opracowany teoretycznie, zrealizowała w praktyce. Szesnastu młodych naukowców doskonalących wiedzę o języku polskim, dorobku kulturalnym naszego kraju i jego walorach turystycznych, zwiedziła trzy miasta. Wrocław, Kraków i Gdańsk. Tradycje ponad tysiącletniego nadbałtyckiego miasta i jego współczesne oblicze, studenci mieli możność poznać dzięki profesjonalnej opiece przewodników Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dzięki udanej współpracy ośrodka POT z prof. Elżbietą Tabaką, prowadzącą zajęcia slawistyki na Uniwersytecie w Salzburgu, studenci tego kierunku po raz drugi uczestniczą w podróży do naszego kraju. W ubiegłym roku zwiedzali Warszawę, robiąc zawodowy tour po wybranych stołecznych hotelach.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!