Spotkanie Ministra Witolda Bańki z Radą POT

3 listopada w Ministerstwie Sportu i Turystyki odbyło się posiedzenie Rady Polskiej Organizacji Turystycznej poświęcone między innymi dyskusji nad założeniami planu działania POT na najbliższe lata. Na prośbę Rady POT złożoną przez przewodniczącego Jana Korsaka, w pierwszej części obrad uczestniczyli Pan Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Pan Wiceminister Dawid Lasek i Pani Dyrektor Departamentu Turystyki w MSiT Joanna Jędrzejewska-Debortoli.

Obecność Ministra Witolda Bańki, członka Rady Ministrów, kierującego istotnym dla polskiej gospodarki działem, jakim jest turystyka, była okazją do zapoznania Rady POT z aktualnymi kierunkami rządowego programu promocji polskiej turystyki, sprecyzowaniu najważniejszych zadań stawianych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki przed Polską Organizację Turystyczną, a także ‒ co podkreślił przewodniczący Jan Korsak ‒ przed Radą POT, społecznym ciałem reprezentującym administrację rządową, samorząd terytorialny i gospodarczy samorząd polskich przedsiębiorców turystycznych, organem powołanym przez Ministra Sportu i Turystyki do sprawowania w Jego imieniu kontroli i nadzoru nad narodową organizacją turystyki. Spotkanie służyło także poddaniu pod konsultację przez członków Rady POT najistotniejszych problemów, które w opinii branży turystycznej wymagają uwagi i wspólnego wypracowania rozwiązań.

Pragmatyka wynikająca z ścisłej współpracy

Pierwszoplanowym zagadnieniem wskazanym przez Ministra W. Bańkę, jest potrzeba głębszej współpracy instytucji i organizacji zaangażowanych w promocję Polski i polskiej turystyki, w tym niezbędnej, pogłębionej koordynacji własnych działań MSiT z zadaniami realizowanymi przez wyspecjalizowaną agencję rządową, jaką jest POT a wskazanymi ustawą i dokumentami strategicznymi. Pragmatyka wynikająca z ścisłego współdziałania, wykorzystanie dostępnych środków finansowych, zharmonizowanie podejmowanych w skali kraju przedsięwzięć ‒ podniesie efektywność tworzenia markowych, lokalnych i narodowych produktów turystycznych, pozwoli na zwielokrotnienie skuteczności promocji walorów i oferty wielu sektorów usług turystycznych i wartości kulturowych Polski za granicą, a dalej przyczyni się do inspirowania wzrostu zainteresowania Polską na świecie korzystnego dla rozwoju turystyki i pobudzającego procesy gospodarcze w naszym kraju. Obecni na posiedzeniu byli w pełni zgodni z tak rozumianą polityką kształtowania mechanizmów nadających kierunek działań na najbliższe lata. Prezes POT dr Wojciech Fedyk podkreślił, że wiele z wskazanych założeń jest przez POT skutecznie realizowanych, a dalsze znajdują się w planach działania na najbliższe lata. Między innymi POT aktywnie uczestniczył w merytorycznym wsparciu przygotowań kampanii MSiT „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” a nowe formy współpracy wprowadzane są w ramach systemu POT-ROT-LOT oraz kooperacji z samorządami wszystkich szczebli i organizacjami samorządu gospodarczego. Nasilana będzie także wymiana informacji między MSiT i POT, aby skutecznie współdziałać, co deklarował Prezes POT. Z aprobatą przyjęta została już wdrożona inicjatywa prezesa POT powołania zespołu do spraw turystyki działającego przy Konwencje Marszałków, doskonalony jest model klastrów i innych form wspólnej strategii pozyskiwania funduszy na rzecz konsorcjów czy klubów produktowych gromadzących podmioty branży turystycznej, organizacje i instytucje zainteresowane rozwojem turystyki aktywnej na przykład rowerowej na szlaku Green Vello.

Spośród wielu uwag i propozycji wypowiadanych przez członków Rady POT, z zainteresowaniem spotkała się propozycja wyrażona przez Andrzeja Saję, opracowania dokumentu zawierającego wiarygodne dane dotyczące wkładu gospodarki turystycznej do budżetu państwa. Przygotowania miarodajnego studium mogłoby się podjąć Ministerstwo Sportu i Turystyki w oparciu o źródła instytucji odpowiedzialnych za finanse państwa i oficjalne zestawienia statyczne. Dane zawarte w takim dokumencie byłyby argumentem nie do podważenia w toku starań o inwestowanie większych funduszy z budżetu państwa w rozwój polskiej turystyki. Każda dodatkowa złotówka wydatkowana na ten cel, wraca bowiem do państwowej kiesy wielokrotnie pomnożona.

Dom Marek Turystycznych, podstawą szerokiej oferty wysokiej jakości usług

Dawid Lasek, wiceminister odpowiedzialny za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki, wskazał, że od momentu objęcia funkcji podsekretarza stanu, odbył wiele konsultacyjnych spotkań z przedstawicielami branży turystycznej. Zapewnił też Radę POT, że lobbuje w rządzie na rzecz traktowania turystyki w kategoriach ważnego działu gospodarki narodowej, ale także doceniania wartości tego sektora między innymi jako pola wymiany wiedzy i doświadczeń konsolidującego przedstawicieli różnych środowisk zawodowych, nadto, co szczególnie ważne, istotnego elementu polityki międzynarodowej. W interesie Polski leży właściwe prowadzenie działań promocyjnych, które pozwolą osiągnąć znaczące powiększenie eksportu usług turystycznych przyczyniające się do zwiększenia w naszym kraju dochodów wielu grup zawodowych i gałęzi gospodarki, korzystających na wzroście przyjazdów turystycznych do Polski. Sukcesem jest włączenie turystyki do rządowego planu wicepremiera Morawieckiego Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, uznanie, że także i turystykę cechuje wyróżniająca zdolność dynamizowania rozwoju Polski. Istnieje jednak potrzeba dostosowania oferty do reguł współczesnego rynku usług turystycznych. Ma temu służyć między innymi stworzenie integrującego domu marek turystycznych, które umożliwią pokazanie Polski z całym bogactwem kulturowym i przyrodniczym. Jak podkreślił Minister Lasek, w fazie początkowej dokonany zostanie przegląd i sklasyfikowanie potencjału na poziomie lokalnym i regionalnym. Do każdego produktu przygotowana zostanie strategia marki, potem nastąpi zintegrowanie wszystkich elementów w taki sposób, aby można było nimi zarządzać w ramach domu marek polskich, co pozwoli na tworzenie pakietów, które włączą do katalogów zagraniczne biura podróży. Dom marek turystycznych będzie podstawą szerokiej oferty wysokiej jakości usług, budującej w odbiorze zagranicznych turystów, renomę Polski.

Jan Korsak, dziękując za udział w posiedzeniu, zapewnił Ministrów Witolda Bańkę i Dawida Laska o deklarowanej woli Rady POT, wsparcia wszystkich działań Ministerstwa Sportu i Turystyki przyczyniających się do rozwoju Polski i wzmocnienia polskiej gospodarki, a także służących ekonomicznemu pobudzeniu tak ważnej dla kraju dziedziny, jaką jest gospodarka turystyczna.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!