Komisja Wspólna Tunezyjsko-Polska w dziedzinie turystyki

Turystyka pobudza współpracę gospodarczą

Fot. Polska delegacja w trakcie spotkania z tunezyjskim ministrem turystyki. Od lewej minister sportu i turystyki Adam Giersz,  prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak i minister turystyki Tunezji Slim Tlatlim

Minister sportu i turystyki Adam Giersz wziął udział w II Sesji Komisji Wspólnej Tunezyjsko-Polskiej ds. Turystyki podczas oficjalnej wizyty w Tunezji w dniach 30 czerwca i 1 lipca. W delegacji uczestniczyły Ewa Suska, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Maria  Napiórkowska, dyrektor Departamentu Turystyki  MSiT, a także przewodniczący Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak i wiceprezes POT Bartłomiej Walas.

Polska należy do pięciu najważniejszych dla Tunezji krajów europejskich w dziedzinie gospodarki turystycznej. Turyści polscy lubiący wypoczynek na plażach śródziemnomorskich chętnie wybierają Tunezję za cel wojaży urlopowych. Liczba rodaków rokrocznie opuszczających pokłady samolotów czarterowych lądujących na tunezyjskich lotniskach przekracza 200 tys., co daje właśnie piąte miejsce w statystykach ministerstwa turystyki wśród rzeszy gości legitymujących się europejskimi paszportami. Pomimo iż w okresie ubiegłorocznego kryzysu odnotowano spadek liczby polskich turystów o blisko 16 proc., to w tym roku prognozy wskazują na pięcioprocentowy wzrost ich przyjazdów w stosunku do roku ubiegłego. Dla podtrzymania tej tendencji wzrostowej tunezyjskie ministerstwo turystyki planuje podjęcie intensywnych działań promujących w Polsce ofertę produktów turystycznych, poszerzenie dotychczasowej ich gamy oraz pozyskanie nowych grup klientów na przykład wśród osób w wieku senioralnym.

Polska w ofercie tunezyjskich touroperatorów

Pogłębienie relacji ekonomicznych i rozwój współpracy w dziedzinie gospodarki  turystycznej były przedmiotem rozmów ministra Giersza z premierem Republiki Tunezji Mohammedem Ghannouchim, ministrem turystyki Slimem Tlatlim i ministrem sportu Samirem Laabidim.

Minister Giersz spotkał się także z grupą rezydentów polskich biur podróży, uczestniczył w spotkaniu z reprezentantami tunezyjskich touroperatorów oraz wziął udział w prezentacji polskiej oferty turystycznej przygotowanej dla tunezyjskich touroperatorów przez Polską Organizację Turystyczną.  Kwestia zainicjowania ruchu turystycznego z Tunezji do Polski była ważnym tematem  podejmowanym w trakcie rozmów z ministrem turystyki Slimem Tlatlim. Dobrze sytuowani przedstawiciele zamożnych warstw społeczeństwa tunezyjskiego aktywnie uprawiają turystykę międzynarodową. Jednak nad Wisłą się nie pojawiają. Strona polska wyraziła nadzieję, że tunezyjscy touroperatorzy włączą nasz kraj do swojej oferty, a władze tunezyjskie stworzą możliwość, by turyści tunezyjscy mogli korzystać z połączeń czarterowych, wykorzystywanych aktualnie tylko do obsługi polskich turystów udających się do Tunezji.

Polscy turyści spodziewają się bardziej profesjonalnej obsługi

Innym wątkiem pojawiającym się w rozmowach był nie do końca zadowalający poziom usług, na jaki liczyć mogą Polacy masowo spędzający wakacje na śródziemnomorskich plażach północnej Afryki. Choć stanowią liczącą się grupę klientów dla tunezyjskiego przemysłu turystycznego, o ich wygodę i gusta nie zabiega się w Tunezji w takim stopniu, w jakim dba się o komfort wypoczynku i poziom obsługi świadczonych gościom z Zachodniej Europy. Do dyżurnych przykładów należy brak polskich kanałów telewizyjnych w hotelowych sieciach telewizji kablowej. Próżno też szukać  turystycznej informacji w języku polskim, czy też restauracyjnego menu. Polscy turyści oczekiwaliby również obecności polskich produktów spożywczych w zamieszkiwanych przez nich hotelach. Na przykład z zadowoleniem przyjęliby możliwość kupienia polskiego piwa, które, podobnie jak piwo Heineken, mogłoby być produkowane w Tunezji. Z pewnością powinni spodziewać się większego profesjonalizmu personelu hoteli oraz przewodników, od których wymagać należy znajomości podstawowego słownictwa umożliwiającego porozumienie się w języku gości, jak i ich kulturowych obyczajów.  Poprawie niskiej jakości usług turystycznych świadczonych Polakom nie służą między innymi trudności z uzyskaniem pozwoleń na pracę w Tunezji, z jakimi spotykają się  polscy fachowcy branży rynku podróży. Polska Izba Turystyki podczas obrad Komisji Wspólnej złożyła deklarację nawiązania współpracy w dziedzinie profesjonalnego przygotowania personelu. Podobne ustalenia podjęto w trakcie wizyty członków polskiej delegacji w pomaturalnej szkole hotelarskiej, gdzie wskazano na konieczność wprowadzenie do programu nauki języka polskiego oraz kształcenie personelu hotelowego i przewodników turystycznych w zakresie znajomości języka polskiego oraz lepszego rozumienia potrzeb polskich turystów.

Minister Slim Tlatli przyznał, że do tej pory władze tunezyjskie nie były świadome odmiennego traktowania gości z Polski w porównaniu z turystami z Niemiec, czy Wielkiej Brytanii. Podkreślił, iż Tunezja jest w trakcie dywersyfikacji swojej oferty turystycznej i uniezależnianie jej od turystyki plażowej. Tunezyjczycy kładą nacisk na ofertę dla amatorów golfa, turystykę pustynną, kulturalną i archeologiczną oraz rozwój talasoterapii - spa na bazie wody morskiej.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit