Ważne dla zainteresowanych udziałem w Polsko-Białoruskim Forum Turystycznym
Jeszcze w tym tygodniu można zgłosić udział w konferencji II Polsko – Białoruskiego Forum Turystycznego w Augustowie towarzyszącym konferencji „Kanał Augustowski szlak turystyczny łączący Wschód z Zachodem. Rozwój i promocja transgranicznego produktu turystycznego”. Głównym organizatorem jest Podlaski Odział Polskiej Izby Turystyki przy współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej. Uczestnicy konferencji obradowali będą od 20 do 22 maja, W ramach wizyty studyjnej będą mogli wziąć udział w spływie kajakowym i wycieczce rowerowej trasą po obu stronach granicy polsko-białoruskiej. Od 1 maja tego roku wodne sezonowe przejście graniczne na Kanale Augustowskim, jedyne w Unii Europejskiej, zostało rozszerzone o funkcję przejścia rowerowego i pieszego.
– W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz dziewiąty, jest kontynuacją działań zmierzających do wzmacniania wizerunku regionu podlaskiego. Atrakcyjnego i gościnnego dla turystów, posiadającego konkurencyjne produkty turystyczne wysokiej jakości. Potencjał województwa podlaskiego tkwi również w jego unikalnym położeniu w bezpośrednim sąsiedztwie z Białorusią, co stawia region w roli partnera i pośrednika w relacjach Unii Europejskiej z państwem Europy Wschodniej – mówi Agnieszka Zyzało, prezeska Podlaskiego Oddziału PIT, i jak podkreśla, połączenie konferencji promującej transgraniczny produkt turystyczny z II Polsko-Białoruskim Forum Turystycznym i wizytą studyjną jest wykorzystaniem tych możliwości do nawiązywania i umacniania międzynarodowych kontaktów gospodarczych i rozwijania turystyki. Umiejętność współpracy, będzie w tym wypadku decydująca, również dla trajektorii rozwojowej produktu turystycznego – Kanał Augustowski. Rozwój i właściwa promocja tego wyjątkowego produktu turystycznego, powinna przyczynić się do wzrostu przyjazdów turystycznych do Polski. Projekt konferencji i planowane działania wpisują się w realizację „Strategii rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020”, która wskazuje dwa priorytetowe produkty turystyczne: Kanał Augustowski i Puszcza Białowieska. Województwo Podlaskie jest „Bramą na Wschód” dla Unii Europejskiej. Region przygraniczny Kanału jest miejscem, w którym łączą się granice trzech państw – Polski, Białorusi i Litwy.
Niezwykle popularny turystyczny szlak wodny
Kanał Augustowski stanowi światowej klasy zabytek sztuki hydrotechnicznej. W roku 2007 rozporządzeniem prezydenta RP uznany za pomnik historii. Jest częścią Europejskiego Szlaku Tematycznego Transport i Komunikacja. W roku 2009 produkt turystyczny „Kanał Augustowski – Szlak Papieski”, otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej przyznawany w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. W 2015 roku Kanał Augustowski został jednym z laureatów konkursu „7 Nowych Cudów Polski”. Wzdłuż rzeki Czarnej Hańczy i Kanału do Augustowa, poprowadzono Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, a od 1 maja 2016 roku wodne sezonowe przejście graniczne na Kanale, jedyne w Unii Europejskiej, zostało rozszerzone o funkcję przejścia rowerowego i pieszego.
Łączna długość Kanału wynosi ponad 101 kilometrów. 82 kilometry jest w granicach Polski, pozostały odcinek na obszarze Białorusi. System wodny Kanału Augustowskiego reguluje 18 śluz. Po stronie polskiej jest ich 14. Większość zachowała się w niezmienionym kształcie technicznym od czasu budowy. Przy budowie kanału wykorzystano naturalne akweny jezior augustowskich, odcinki rzeki Netty i Czarnej Hańczy. Kanał dzieli się na dwa odcinki. Zachodni, od połączenia z Biebrzą do śluzy Augustów i wschodni - od śluzy Augustów do śluzy Niemnowo na Białorusi. Turyści zainteresowani bliższym poznaniem historii budowy, dalszych losów tej hydrotechnicznej budowli, a także osoby głównego budowniczego, mogą ją poznać podczas pobytu w Augustowie. W interesujący sposób przedstawia je ekspozycja stała w Muzeum Kanału Augustowskiego.
Od 1999 roku Żegluga Augustowska organizuje rejsy statkiem po Kanale Augustowskim. Rocznie przewożą one ponad 100 tys. pasażerów na kilku trasach. Najbardziej popularna jest trasa papieska z okresu pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Podróż trwa od 2,5 do 3 godzin, z przystankiem w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej, gdzie podczas pielgrzymki modlił się papież. Na statku wykonana została makieta szlaku papieskiego. Trasa rejsu ma pięć stacji. Przy każdej z nich na wielkich tablicach znajdują się opisy miejsca i sentencje Ojca Świętego oraz wystawione zostały kamienie pochodzące z ziemi augustowskiej. Jeden z nich został tak wydrążony przez wodę, że w oczach wielu przypomina wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej. W czasie rejsu można zwiedzać Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, gdzie ustawiono duży głaz ze zdjęciem papieża. W miejscu oczekiwania Ojca Świętego na statek, na plaży Oficerskiego Yacht Clubu Pacific stoi dziś oryginalny pomnik, swoista atrakcja nad jeziorem Białym – Papieski Fotel. Plebania w Studzienicznej była jedyną, którą papież odwiedził w 1999 roku podczas pielgrzymki do ojczyzny. Poprzez swą wizytę zwrócił wielu rodakom uwagę na przepiękny, nieznany zakątek kraju, związany od wieków z polskością. Pokazał jak odkrywać na nowo piękno natury, łącząc go z aktywnym wypoczynkiem. Papieskie odwiedziny nadały również nową rangę maleńkiej wioseczce i miejscu kultu maryjnego - Studzienicznej, która w panoramie sanktuariów w Polsce mieściła się dotąd na dalszym miejscu. Oferta usług związana ze szlakiem wciąż się poszerza. Rejsy Szlakiem Papieskim organizują oprócz Żeglugi Augustowskiej inne firmy. Podróż można odbyć gondolą, katamaranem, kajakiem i kanu. Programy dostosowywane do oczekiwań turystów – na przykład organizowane są krótkie, jednodniowe spływy tylko jednym wybranym odcinkiem Szlaku Papieskiego po Kanale Augustowskim czy po Jeziorze Wigry. Rejsy i spływy Szlakiem Papieskim nie ograniczają się jedynie do typowych miesięcy sezonu wodniackiego, od maja do października. Przybywa zwolenników na przykład kajakowych spływów zimą. Do zwiedzania wzdłuż szlaku udostępnione są obiekty sakralne. Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, Kościół Parafialny pw. Św. Marii Magdaleny w Mikaszówce, Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach z Apartamentami Papieskimi, Muzeum Ziemi Augustowskiej Dział Historii Kanału Augustowskiego. Dzięki utworzeniu i rozpowszechnieniu idei Szlaku Papieskiego zwiększony został poziom atrakcyjności regionu. Produkt turystyczny, jakim jest Szlak Papieski pozwolił dotrzeć i spełnić wymagania szerokiego grona turystów.
Rozwój kontaktów między społecznościami przygranicznych krajów
– Kluczowy wymiar współpracy transgranicznej stanowią międzynarodowe konferencje i wydarzenia promocyjne, które przyczyniają się do tworzenia bezpośrednich kontaktów między społecznościami lokalnymi i samorządami przygranicznych krajów. Podlaski Oddział PIT jest inicjatorem i organizatorem corocznych istotnych dla regionu spotkań przedstawicieli ministerstw, samorządów, branży i instytucji odpowiedzialnych za rozwój turystyki w kraju – wskazuje prezes Agnieszka Zyzało, zapraszająca do udziału w konferencji „Kanał Augustowski szlak turystyczny łączący Wschód z Zachodem. Rozwój i promocja transgranicznego produktu turystycznego”, II Polsko-Białoruskim Forum Turystycznego i organizowanym workshopie. Między innymi w ramach konferencji i polsko-białoruskiego Forum dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, zostanie opracowana i wydrukowana aktualna mapa Kanału Augustowskiego, obejmująca szlak kajakowy i szlaki rowerowe, po obu stronach granicy.
Udział w konferencji jest częściowo odpłatny, pakiet konferencyjny w wysokości 280 złotych obejmuje udział w wszystkich punktach programu, workshopie, study tour oraz dwa noclegi w pokoju dwuosobowym, do noclegu w pokoju jednoosobowym należy dopłacić.
Do pobrania: Zgłoszenie na Forum