Wiosna nad Odrą pozytywne działanie projektu politycznego

images

Niegdyś projekt polityczny, dziś ewoluuje w stronę owocnej współpracy w turystyce. "Partnerstwo-Odra" - nieformalna, międzyregionalna sieć, w której pod hasłem „Granice dzielą – Odra łączy" współpracują polskie regiony: Wielkopolskie, Zachodniopomorskie, Dolnośląskie i Lubuskie oraz niemieckie kraje związkowe Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia. Rzeka, która dała projektowi swoje imię, jest żywym łącznikiem prosperującego europejskiego regionu.

Celem Partnerstwa -Odra jest integracja, współpraca oraz wspólny marketing turystyczny dla regionu nadodrzańskiego. Współpraca turystyczna w ramach Partnerstwa – Odra stanowi ważny ponadregionalny komponent w e współpracy polsko-niemieckiej kooperacji w dziedzinie turystyki. Ich bazę stanowi współpraca turystyczna na płaszczyźnie komunalnej. Współpraca Berlina i Warszawy, Drezna i Wrocławia w marketingu turystycznym, w tworzeniu wspólnych ofert i poprawie połączeń komunikacyjnych. Wiele miast i gmin po obu stronach Odry i Nysy współpracuje w ramach czterech euroregionów przy projektach sfinansowanych ze środków unijnych. Miasta wzdłuż środkowej Odry współpracują przy projekcie „Odra dla turystów".

Na obu brzegach Nysy Łużyckiej powstają; Europejski Związek Parków Łużyc i Geopark Łuk Mużakowa. Pary miast jak Gubin/Guben, Zgorzelec/Gorlic oraz miasta partnerskie jak Zielona Góra i Chociebuż prowadzą wspólną informację turystyczną oraz wspólny marketing. Kurorty Świnoujście i Heringsdorf rozwijają razem ponadgraniczna promenadę. Dobrze funkcjonują projekty na płaszczyźnie regionalnej; powiaty Łużyc Górnych, Dolnego Śląska i Północnych Czech współpracują przy wspólnym marketingu tzw. Krainy Domów Przysłupowych. Związek Turystyczny Maklemburgii – Pomorza Przedniego i Regionalna Organizacja Pomorza Zachodniego rozwijają ponadgraniczne trasy rowerowe i wodne pod hasłem „Pomorski Krajobraz Rzeczny".

Tak szeroko i intensywnie zakrojona współpraca pozwala na powstawanie wielu propozycji spędzania wolnego czasu dla turystów. Urokliwe widoki i dzika przyroda to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na rowerzystów na trasie Nysa-Odra prowadzącym od Nysy, przez źródła Odry aż do jej ujścia w Zalewie Szczecińskim. Parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody w Niemczech i w Polsce kuszą swoim urokiem małych i dużych podróżników.

Odra i przylegające do niej regiony to bogactwo pomysłów na spędzanie wolnego czasu, gdzie miłośnicy aktywnego wypoczynku, festynów i festiwali oraz smakosze, wędrujący szlakiem specjałów lokalnej kuchni zawsze znajdą coś dla siebie.

Niemieckie parki krajobrazowe oraz rezerwaty biosfery UNESCO w regionach nadodrzańskich, zapraszają dużych i małych miłośników wycieczek rowerowych na dwa bardzo intersujące szlaki: szlak "ogórkowy", który wiedzie przez rezerwat biosfery UNESCO w Szprewadzie oraz szlak rowerowy Ksiecia Pücklera. Jeżdżąc po pięknych zakamarkach rezerwatu, poznać można np. tradycje i zwyczaje łużyczan odwiedzając skansen w Lübbenau oraz spróbować lokalnego przysmaku- ogórka szprewaldzkiego, przyrządzanego na wiele intrygujących sposobów. Szlak rowerowy Ksiecia Püclera wiedzie natomiast przez piękne Dolne i Górne Łużyce, park i zamek Bad Muskau, Ogród Różany w Forście oraz tereny odkrywkowe węgla brunatnego.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit