Wraca cykl szkoleniowy „Wiedza, Produkt i Współpraca - kluczem do sukcesu w turystyce”
Pierwsze w tym roku spotkanie odbędzie się 28 kwietnia br. w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Cykl szkoleniowy rozpoczął się w 2015 roku i zebrał bardzo dobre opinie. Dlatego organizatorzy będą kontynuowali to działanie w tym i następnym roku. Misją projektu Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Regionalnych i Lokalnych Organizacji Turystycznych jest umacnianie trójszczeblowego systemu zarządzania turystyką POT-ROT-LOT.
Projekt powstał na bazie doświadczeń Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej ze współpracy z regionalnymi partnerami. Jest odpowiedzią na trudności z jakimi mierzą się podmioty zajmujące się rozwojem i promocją turystyki. Eksperci i goście zapraszani na warsztaty mają nie tylko dzielić się wiedzą, ale także sami być przykładem dobrych praktyk przynoszących rozwiązania konkretnych problemów. Przekazywanie wiedzy i wymiana doświadczeń są kluczowymi elementami cyklu szkoleniowego.
W spotkaniach obok POT biorą udział przedstawiciele podmiotów mających wpływ na turystykę w regionie; Regionalne Organizacje Turystyczne, Lokalne Organizacje Turystyczne, Jednostki Samorządu Terytorialnego, gestorzy certyfikowanych produktów turystycznych, regionalna i lokalna branża turystyczna, przedstawiciele uczelni wyższych z kierunkami turystycznymi, przedstawiciele Informacji Turystycznej.
Celem projektu jest wsparcie eksperckie dla ROT-ów, LOT-ów, JST, branży turystycznej tworzącej i sprzedającej produkty turystyczne, w zakresie współpracy regionalnej, promocji turystycznej oraz profesjonalizacji produktów turystycznych z nowymi trendami zagranicznymi. Również ze specyfiką wybranego rynku zagranicznego w kontekście tworzenia oferty i zapotrzebowania na dedykowane produkty turystyczne. W tym miejscu uczestnicy szkolenia odbywają warsztat z dyrektorem Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej. W efekcie organizatorzy proponują stworzenie platformy do dyskusji merytorycznej dotyczącej zarządzania turystyką w poszczególnych regionach, uwzględniając potrzeby wszystkich zainteresowanych stron; JST, ROT, LOT, przedstawicieli uczelni wyższych, branży turystycznej, Informacji Turystycznej, mediów lokalnych.
Pierwsze spotkanie szkoleniowe w tym roku realizowane jest wspólnie z Dolnośląską Organizacją Turystyczną i odbędzie się w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Centrum to unikalny na skalę europejską zespół naziemnych budowli oraz trasy podziemnej, stanowiących niegdyś Kopalnię Węgla Kamiennego „Julia”.
Patronat nad wydarzeniem objął Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski, a partnerem przedsięwzięcia jest Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracja Wałbrzyska.
W programie szkolenia prezentacja Pawła Lewandowskiego, Dyrektora Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie na temat preferencji, upodobań i przyzwyczajenia turysty z Niemiec. Natomiast Mateusz Zmyślony z Grupy ESKADRA opowie o idei przyświecającej stworzeniu projektu Tajemniczy Dolny Śląsk, ale dowiemy się również, jak ten pomysł na promocję regionu, został wykorzystany przez zainteresowane podmioty. Jak jest komercjalizowany i jak lokalna branża może na nim zarobić?
Podczas debaty nt. współpracy, spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania: dlaczego warto współpracować? Czy warto być członkiem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej? Jakie korzyści płyną z członkostwa w Lokalnej Organizacji Turystycznej? Jak rozwiązać problem dublujących się kompetencji w zarządzaniu turystyką? ROT- LOT współpraca czy konkurencja? Twórcy hasła promocyjnego Tajemniczy Dolny Śląsk podzielą się genezą jego powstania.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu prosimy o kontakt z Dolnośląską Regionalną Organizacją Turystyczną biuro@dot.org.pl
Dorota Szulc, Departament Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej POT