Wyjazdy Polaków w sezonie zimowym 2015/2016

Zimowe wakacje polakow

Wyjazdy turystyczne zimą są znacznie mniej popularne niż wyjazdy latem. Ponad 70 procent badanych Polaków zapytanych w połowie grudnia ubiegłego roku o plany wyjazdu turystycznego z minimum jednym noclegiem w sezonie zimowym 2015/2016 odpowiedziało, że nie ma żadnych planów i nie wyjedzie nigdzie.

Tylko co siódmy biorący udział w badaniu (14%) miał zaplanowany zimowy wyjazd turystyczny. Byli to częściej mieszkańcy większych miast, w wieku 20-49 lat, oceniający swoją sytuację materialną jako dobrą.

Plany związane z turystyką zimową dotyczą głównie wyjazdów krajowych. Co czwarty Polak wyjeżdżający w sezonie zimowym, myślał o pobycie zagranicą, a co dziesiąty zaplanował wyjazdy i w kraju, i zagranicę. Najczęściej zimowe podróże dotyczą okresu ferii szkolnych, a ich celem jest zazwyczaj wypoczynek i zwiedzanie. W Polsce większość turystów wybiera kierunek południowy i wyjeżdża w góry. Zagranicą w góry jedzie tylko co dziesiąty. Chęć uprawiania sportów zimowych deklaruje tylko co piąty badany. Sporadycznie jako cel wyjazdu podawana jest chęć zadbania o zdrowie czy urodę (uzdrowiska, SPA), a w przypadku wyjazdów zagranicznych - zmiana klimatu i wypoczynek na słonecznej plaży.

Wyjazdy krajowe

Co trzeci respondent planujący wyjazd w sezonie zimowym 2015/2016 wyjedzie w okresie ferii. Według deklaracji badanych, wyjazd w minionym okresie świąteczno-noworocznym zaplanowało 15% z nich. Głównym celem wyjazdów krajowych jest wypoczynek (70%). Ponad połowa (64%) wyjeżdża w góry, a 1/3 gdzie indziej. Tylko co piąta osoba deklaruje chęć uprawiania sportów zimowych. Ponad połowa badanych nocuje w obiektach noclegowych (hotelach, pensjonatach itp.), a co dziesiąty badany decyduje się na wykupienie pakietu pobytowego (nocleg, wyżywienie, usługi).

Wyjazdy zagraniczne

Tak, jak w przypadku wyjazdów krajowych, najbardziej popularny jest również okres ferii zimowych. Jednak tylko co dziesiąty spośród wyjeżdżających na zimowy wypoczynek zagranicę wyjedzie w góry, w celu uprawiania sportów zimowych. Większość wybiera inne kierunki podróży, myśląc głownie o wypoczynku i zwiedzaniu, czasami także w ciepłym klimacie. Jedna trzecia Polaków podczas wyjazdów zagranicznych nocuje u krewnych lub znajomych, mniej więcej tyle samo osób korzysta z hoteli lub pensjonatów, gdzie co 6. badany kupuje pakiet pobytowy.

Badanie dotyczące planów turystycznych Polaków w sezonie zimowym 2015/2016 zostało zrealizowane na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez TNS Polska w dniach 11 - 16 grudnia 2015 roku, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, N=1007.

Opracowała: Dorota Zientalska, Departament Strategii Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit