90 lat Zabrza

Życzenia od POT w podziemnej sztolni Guido

Podczas uroczystości w kopalni Guido w Zabrzu, prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik, członek Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, przyjęła przekazane przez Jacka Janowskiego z Departamentu Współpracy Regionalnej POT najserdeczniejsze życzenia wraz z bukietem herbacianych róż i okolicznościowym upominkiem

29 września Zabrze obchodziło 90. rocznicę nadania praw miejskich. W uroczystościach z udziałem przedstawicieli samorządu i mieszkańców Zabrza uczestniczyli goście z miast partnerskich - niemieckich Essen i Sangerhausen, francuskiego Seclin, brytyjskiego Rotherham, słowackiej Trnavy, ukraińskiego Równe i szwedzkiego Lund.

Reprezentowana była również Polska Organizacja Turystyczna. Nieprzypadkowo. Zabrze jest dwukrotnym zdobywcą Certyfikatu POT w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. Po raz pierwszy otrzymało go w 2003 r. jako „Zabrze – miasto turystyki przemysłowej”. Po raz drugi, w 2008 roku zespołowo sięgnęło po najwyższe konkursowe wyróżnienie z trzema obiektami wchodzącymi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego nagrodzonego Złotym Certyfikatem POT. Zabrzańskimi tuzami wśród 31 obiektów szlaku okazały się Muzeum Górnictwa Węglowego, Skansen Górniczy „Królowa Luiza” i Szyb „Maciej”.

Podczas uroczystości w kopalni Guido w Zabrzu, prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik, członek Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, przyjęła przekazane przez Jacka Janowskiego z Departamentu Współpracy Regionalnej POT najserdeczniejsze życzenia wraz z bukietem herbacianych róż i okolicznościowym upominkiem.

Szlak Zabytków Techniki to tematyczny, samochodowy szlak turystyczny o zasięgu regionalnym, obejmujący obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. Tworzy go 31 obiektów związanych z zapoczątkowaną w XVIII wieku tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Wśród nich Zabrze jako miasto turystyki poprzemysłowej - staje się coraz ważniejszym ośrodkiem na wycieczkowej mapie kraju.

Jednym z głównych  punktów obchodów była uroczystość nadania i poświęcenia sztandaru dla miasta. Inicjatywa wyszła od prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik. Podpisano także umowy o współpracy z niemieckim miastem Essen i protokół o dalszej współpracy z francuskim Seclin, która trwa już 25 lat.

Dwudniowe obchody otworzyła wielka parada, której przewodził legendarny Skarbnik - kilkumetrowa postać umieszczona na ruchomej platformie. Asystowała mu kawalkada zabytkowych samochodów oraz majoretki, którym akompaniowała Górnicza Orkiestra KWK Makoszowy. W barwnym korowodzie wzięły udział setki osób. Przemarsz zakończył się w Parku im. Poległych Bohaterów w Zabrzu, gdzie na uczestników czekało mnóstwo atrakcji - występy dzieci i młodzieży z Ognisk Pracy Pozaszkolnej i Młodzieżowych Domów Kultury z Zabrza, konkursy, niespodzianki oraz stoiska edukacyjno-kulturalne. Muzyczną gwiazdą tegorocznych obchodów 90-lecia Zabrza był zespół „Varius Manx”.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit