Certyfikaty 2011
Złoty Certyfikat dla Festiwalu Przystanek Woodstock

20 października ogłoszono oficjalnie zwycięzców IX edycji Konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny 2011.
Decyzja kapituły o przyznaniu Certyfikatów POT zapadła już 21 września, i prawie przez miesiąc, werdykt był strzeżoną (choć niezbyt ściśle) tajemnicą. Najczęściej snuto domysły dotyczące zdobywcy Złotego Certyfikatu. Typowano z reguły słusznie. Spośród ośmiu zgłoszonych kandydatur, ten najbardziej prestiżowy laur, posiadający też wymierną wartość merkantylną, przypadł Festiwalowi Przystankowi Woodstock.
W sumie w tegorocznej edycji pod ocenę członków kapituły przedstawiono 44 produkty turystyczne. Oprócz Złotego Certyfikatu przyznano jedenaście tytułów najlepszym produktom turystycznym spełniającym kryteria Certyfikatu 2011 oraz trzy Wyróżnienia. Rozstrzygnięcie zapadło również w głosowaniu internautów.
Poniżej tegoroczni zwycięzcy.
Złoty Certyfikat 2011 otrzymał Festiwal Przystanek Woodstock organizowany od 1995 roku największy w Europie letni festiwal rockowy, którego twórcami są Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz założyciel orkiestry i mózg fundacji, szef Przystanku Woodstock Jerzy Owsiak, potrafiący jak nikt inny zbliżyć do siebie ludzi w szlachetnym celu niesienia pomocy potrzebującym. Festiwal nagrodzony już przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem dla najlepszych produktów turystycznych w 2003 roku, pobił w tym roku kolejny rekord frekwencji. W imprezie uczestniczyło 700 tys. osób. Nieomal tylu, ilu mieszkańców liczy cały region lubuski.
Wśród 11 produktów turystycznych nagrodzonych Certyfikatami znaleźli się przedstawiciele 8 województw.
Województwo dolnośląskie zdobyło dwa Certyfikaty. Przyznane zostały Twierdzy Srebrna Góra i Zespołowi Pocysterskiemu w Krzeszowie. Te dwa niezwykłe produkty uznane już zostały przez Prezydenta RP za Pomniki Historii. Największa górska twierdza w Europie - Srebrna Góra, to obiekt o walorach historycznych, architektonicznych, technicznych, krajobrazowych i kulturowych. Jeśli chodzi o monumentalny zespół pocysterskiego opactwa w Krzeszowie, zwany europejską perłą baroku, obecnie trwa postępowanie w sprawie wpisania go na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego - UNESCO.
Małopolska wzbogaciła się o dwa Certyfikaty. Zdobyły je Małopolski Festiwal Smaku i Małopolska Wieś Dla Dzieci. Małopolski Festiwal Smaku w ciągu sześciu lat stał się najbardziej rozpoznawalnym, kulinarnym wydarzeniem o zasięgu regionalnym. Przedsięwzięcie realizowane jest poprzez cykl kiermaszów lokalnych, zwieńczonych wielkim finałem w Krakowie. Drugi z nagrodzonych produktów - Małopolska Wieś dla Dzieci został przygotowany z myślą o potrzebach „małych gości”, gwarantując im pełne bezpieczeństwo odpoczynku i zabawy. Tworzy go sieć 16 gospodarstw agroturystycznych, przygotowanych w szczególności do obsługi rodzin z dziećmi.
Opowieści z Narwi reprezentują województwo mazowieckie. Ten produkt zbudowany został w formie pakietów z wielu atrakcji aktywnych na obszarach NATURA 2000: szlaków turystycznych, atrakcji wraz z zabytkami rozproszonymi po spójnej historycznie krainie dawnej Polski i Litwy na tle unikatowej przyrody Pradoliny Narwi i jej dopływów połączonych systemem cieków wodnych z jeziorami mazurskimi Elblągiem i Niemnem.
Podkarpacie zdobyło Certyfikat 2011 za Bieszczadzką Kolejkę Leśną, jedyną tego typu kolejkę w Polsce funkcjonującą w terenie górskim. Malowniczość tras, zabytkowy tabor powodują, że stała się wielką atrakcją turystyczną zarówno dla turystów krajowych, jak i zagranicznych. Mimo sezonowości funkcjonowania, średnia liczba przewożonych rocznie pasażerów (65 tysięcy) bywa rekordowa w skali kraju.
Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment jest w województwie podlaskim jedynym, a co za tym idzie najatrakcyjniejszym ośrodkiem uprawiania sportów zimowych w Polsce, oferującym również atrakcyjne formy spędzania czasu w okresie letnim. Możliwość szusowania na nartach (wyciągi narciarskie) oraz aktywnego spędzanie czasu w lecie (rowery, nordic walking, mini golf) i wypoczynku nad jeziorem wpłynęły na wydłużenie sezonu turystycznego w województwie, rozwój turystyki oraz promocję regionu.
Zwycięzcą pomorskim stała się impreza Magic Malbork – organizowane od trzech lat jedyne takie show w Polsce. Magiczna noc w magicznym mieście - wydarzenie, młode, pełne świeżego powiewu. Wystarczy sobie wyobrazić średniowieczny klimat Malborka w połączeniu z laserami, operą, grą świateł, a wszystko to na tle Zamku w Malborku. Połączenie nowoczesnej techniki z zamkowymi murami stawia Malbork w rzędzie najlepszych widowisk tego typu w Europie. Bywalcy podkreślają, że w odróżnieniu od wielu cyklicznych imprez o podobnym charakterze - Magic Malbork, co roku jest inny i dlatego właśnie jest... magiczny. Ponadto wydłuża sezon turystyczny w mieście, który dawniej kończył się na inscenizacji oblężenia.
Wielkopolska zdobyła dwa tegoroczne Certyfikaty za Olandię i Stary Browar.
Olandia - Centrum Konferencyjne i Skansen Olenderski to obiekt unikatowy w skali kraju, o czym świadczy rosnące zainteresowanie jego usługami. Spójny tematycznie produkt oferuje nie tylko pobyt w miejscu o korzystnej lokalizacji i urokliwym położeniu oraz wyjątkowej atmosferze, ale także możliwość poznania historii i sposobu życia osadników olenderskich podczas festynów, plenerów, warsztatów i wystaw. Bogata oferta imprez towarzyszących konferencjom, czy wypoczynkowi czyni to miejsce wyjątkowym. Dodatkowego prestiżu dodaje Olandii patronat aktora i znawcy win – Marka Kondrata.
Stary Browar to produkt wpisujący się w modny nurt rewitalizacji obiektów poprzemysłowych. W myśl tej zasady inwestor przekształcił XIX-wieczny browar braci Haggerów w nowoczesne centrum łączące funkcje handlowe z kulturalnymi stosownie do lapidarnej, acz celnej idei 50/50, będącej filozoficzną bazą wszystkich projektów Grażyny Kulczyk i odnoszącą się do łączenia w równych proporcjach Sztuki i Biznesu. Obiekt unikatowy w skali całej Europy i świata, o czym świadczą nie tylko liczne prestiżowe nagrody, ale także utrzymująca się na bardzo wysokim poziomie liczba odwiedzających centrum oraz zaangażowanych w działalność artystyczną.
Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie to zwycięzca zachodniopomorskiego. Obiekt mieści się w zmodernizowanej zajezdni tramwajowej z początku XX w. Wizytówką muzeum jest prezentacja osiągnięć przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie – od 1919 roku (motocykl alba), przez samochody firmy Stoewer (okres międzywojenny) po motocykle junak i samochody smyk z lat 50. i 60. XX wieku. Wystawy stałe obejmują także imponujący zbiór motocykli i samochodów z PRL-u, oraz tramwaje i autobusy. Do wielu pojazdów zwiedzający mogą wsiadać, a w tramwajowej kiniarni oglądać filmy o pojazdach oraz szczecińskim przemyśle motoryzacyjnym i komunikacji.
Trzy Wyróżnienia uzyskały: Lubuski Szlak Wina i Miodu, Kompleks Basenowo-Termalny „Termy Uniejów”Beskidzka 5 (woj. śląskie). (woj. łódzkie) i
Ideą przewodnią Szlaku Wina i Miodu jest promocja regionu lubuskiego i jego produktów tradycyjnych, takich jak wino, miód pszczeli i miód pitny dzięki kalendarzowi imprez cyklicznych, zachęcających do odwiedzin regionu w każdym miesiącu roku. W 2002 roku rozpoczął się w okolicach Zielonej Góry renesans uprawy winorośli i produkcji wina gronowego oraz równolegle powstawały specjalistyczne gospodarstwa pszczelarskie. Nasz kraj, po wejściu do UE zaczął się szczycić zdrowymi artykułami rolniczymi – także miodami, a polskie miody pitne mogą już stosować oznaczenie Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności. W Polsce rośnie spożycie wina i modna staje się tzw. enoturystyka. Utworzenie szlaku jest więc odpowiedzią na ten nowy styl podróżowania.
Kompleks Termalno-Basenowy „Termy Uniejów” powstał w niewielkim Uniejowie pod Łodzią. Zasilające go wody termalne biją z ponad 2000 metrów. Niektórzy twierdzą, że biją z gorącego serca Białej Damy… To ona, jak mówi legenda poświęciła swe życie wypędzając oprychów chcących zrabować skarb – zasypane jakoby w tunelu pod korytem Warty kosztowności kapituły gnieźnieńskiej. Prawdziwy skarb został jednak odkryty 30 lat temu, kiedy to podczas poszukiwań gazu i ropy, z trzech odwiertów trysnęła… woda. Początkowo taka niespodzianka nikogo nie ucieszyła, ale wkrótce szczęśliwie zauważono, że ten dar można wykorzystać na wiele sposobów.
Beskidzka 5 (Beskidzka Piątka) to produkt turystyczny będący mikroregionem składającym się z pięciu gmin położonych w Beskidzie Śląskim: Brennej (siła tradycji), Istebnej (siła spokoju), Szczyrku (siła energii), Ustronia (siła zdrowia) i Wisły (siła źródeł). Początki tego mikroregionu sięgają 2004 roku - ówczesne władze gmin 12 czerwca 2004 roku na Przełęczy Salmopolskiej podpisały porozumienie, którego celem było podjęcie wspólnych działań na rzecz promocji regionu i rozwoju turystyki. Dzisiaj, po 7 latach działalności, można z całą pewnością stwierdzić, że połączenie sił dla wspólnej promocji pięciu sąsiadujących ze sobą samorządów było bardzo trafną decyzją. Na rynku turystycznym obowiązuje zasada „duży może więcej” – a oferta mikroregionu składającego się z dwóch gmin wiejskich i trzech miast, położonego w malowniczym paśmie Beskidu Śląskiego, znaczy zdecydowanie więcej niż oferta każdej gminy z osobna.
Kapituła, do której weszli wszyscy głosujący kliknięciem myszki zdecydowała liczbą oddanych głosów online o przyznaniu Certyfikatu Internautów produktowi Szlak kajakowy Bug-Krzna w powiecie bialskim i włodawskim w województwie lubelskim.
Szlak o długości ponad 150 km posiada wymaganą infrastrukturę obejmującą zejścia i wyjścia umożliwiające wodowanie sprzętu i kończenie spływów, parkingi blisko miejsc wodowania, oznakowanie turystyczne spełniające wymogi PTTK oraz wyznaczone pola namiotowe, kampingi, gospodarstwa agroturystyczne, domy pielgrzyma, sprawdzone i rekomendowane przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania. Rzeki Bug i Krzna zostały też dokładnie opisane w obszernym przewodniku turystycznym. Poza przyjemnością samego spływu na turystów indywidualnych i grup zorganizowanych czeka wiele innych atrakcji, między innymi programy zwiedzania zabytków, udział w warsztatach regionalnych, prezentacje wyrobów lokalnych twórców, poczęstunki i degustacje potraw czy folklorystyczne imprezy biesiadne.
.