Turystyka uzdrowiskowa na Ponidziu

„Do wód!” - buskie i soleckie wody siarczkowe

Turystyka uzdrowiskowa w regionie świętokrzyskim rozwija się w oparciu o unikalne walory uzdrowiskowe Ponidzia, czyli wody mineralne i lecznicze pozyskiwane ze złóż w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju. Są to najsilniejsze w Polsce i jedne z silniejszych w Europie złoża wód siarczkowych.

Poziom usług i zaawansowanie technologiczne aparatury w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju są na bardzo wysokim poziomie, ale niezwykle ważny jest też czynnik ludzki, czyli lekarze- specjaliści oraz wysoko wykwalifikowany personel pomocniczy.
Ponad 200-letnia tradycja uzdrowiskowa przeplata się tu z dynamicznie rozwijającymi się usługami typu Spa i Wellness, co sprawia, że pobyty w sanatoriach zaczynają być kojarzone z modnie i aktywnie spędzonym czasem.
Atrakcyjność świętokrzyskich uzdrowisk podnoszą również walory przyrodniczo- krajobrazowe i kulturowe Ponidzia. Będąc w sanatorium w czasie wolnym od zabiegów można udać się na wycieczkę fakultatywną w bliższe i dalsze okolice.

Uzdrowisko Busko-Zdrój

Ceniony od 1836 roku ośrodek leczniczy, jedno z najlepszych uzdrowisk polskich, którego największym bogactwem jest woda siarczkowa i jodkowo-bromkowa. Buskie wody mają działanie: przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, odtruwające i regeneracyjne. Ponadto obniżają poziom cukru we krwi zapobiegając tym samym miażdżycy.
Tradycyjna hydroterapia wspomagana jest całą gamą zabiegów fizjoterapeutycznych oraz nowoczesną aparaturą medyczną m.in. aquamassage, vacumed, platforma wibracyjna czy leczenie zimnem w komorach bądź kabinach kriogenicznych w temp. poniżej –120°C, dając wspaniałe efekty lecznicze.
Uzdrowisko buskie specjalizuje się w leczeniu następujących schorzeń: reumatycznych, pourazowych, neurologicznych, układu krążenia i dermatologicznych.
Oprócz zabiegów leczniczych w sanatoriach i pensjonatach można skorzystać z odnowy biologicznej - kapsuły młodości, okładów z błota z Morza Martwego, okładów z alg, kąpieli w zawiesinie borowinowej, opalania natryskowego, zabiegów relaksacyjnych podczas muzykoterapii i w grocie solno-jodowej czy w tężni solankowej.
Zabiegi upiększające i odmładzające typu Spa i Wellness przywracają harmonię ciała i ducha. Skorzystać tutaj można także z medycyny estetycznej i kosmetologii. W ofercie znajdą Państwo: zabiegi odmładzające, peeling niebieski, botox, melosotox, masaż limfatyczny, makijaż okolicznościowy, badanie włosów.
Wody, na jakich oparte jest leczenie, ich właściwości i działanie:
- woda siarczkowa - bardzo rzadko spotykana woda lecznicza. Zawiera siarczki z uwalniającym się siarkowodorem, buska zawiera też liczne ilości jodu, bromu, fluoru, boru, oraz inne mikroelementy, wapń, magnez, selen. Najwięcej jest chlorku sodu.
Stosowana jest do: kąpieli, inhalacji i kuracji pitnej.
- woda jodkowo- bromkowa - zawiera szczególnie cenny dla organizmu jod i selen. Kąpiele w tej wodzie stosuje się w niektórych chorobach układu krążenia oraz układu wegetatywnego.
- borowina - stosowana jest w tzw. zabiegach bodźcowych przy leczeniu schorzeń reumatycznych. Czynnikami leczniczymi są ciała estrogenne, kwasy huminowe, białka i garbniki. Podczas zabiegu/ okładów następuje wyciąganie z organizmu toksycznych czynników przemiany materii i innych szkodliwych związków, a wprowadzanie na ich miejsce czynników działających korzystnie, np. hormonów.
- woda mineralna „Bukowianka” - produkowana jest od 1960 roku przez „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. Naturalna woda mineralna czerpana jest z pokładów margli kredowych. Ujęcie znajduje się w strefie ochrony uzdrowiskowej „B” Uzdrowiska Busko i jednocześnie w strefie ochronnej Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Miejsce to stanowi obszar chronionego prawem rezerwatu przyrody.
Woda ta w naturalny sposób uzupełnia gospodarkę mineralną organizmu, dodaje sił witalnych, przeciwdziała zmęczeniu, uspokaja i uczestniczy w przemianie materii.
Zawiera makro- i mikroelementy: wapń, magnez, potas, brom, jod, selen, fluor, cynk i stront.
Źródło: www.ubz.pl
Zabiegi lecznicze: kąpiel siarczkowa, kąpiel jodkowo-bromkowa, kąpiel kwasowęglowa, kąpiel perełkowo-ozonowa, kąpiel jodkowo- bromkowa w mini basenie z hydromasażem, natrysk biczowy szkocki, peloidoterapia- zawijania borowinowe, okłady parafinowe, fasony siarczkowe, masaż podwodny, hydromasaż, masaż wirowy, masaż wibracyjny (aquavibron), masaż klasyczny, masaż mechaniczny, hydro- jet, akupunktura, wyciąg podwodny gieczewa, rehabilitacja w basenie, gimnastyka przyrządowa, gimnastyka zespołowa, gimnastyka kardiologiczna, sauna, prądy interferencyjne, prądy kotza, prądy tensa, prądy traberta, terapuls, pulsotronik, diadynamik, jonoforeza, galwanizacja, isodynamic, lampa biotron, lampa sollux, magnetoterapia, laseroterapia, fototerapia - lampy PUVA+ SUP, krioterapia, ultradźwięki, inhalacje, tlenoterapia, klimatoterapia, terenoterapia, muzykoterapia i relaksacja, solarium, jaskinia solna centrum mikroklimatu morskiego.

Zabiegi zlecane są przez lekarzy uzdrowiska i planowane w przychodni uzdrowiskowej. Oprócz wyżej wymienionych uzdrowisko Busko-Zdrój oferuje: leczenie otyłości i nadwagi, kuracje witaminowe, produkty naturalne, diety dostosowane indywidualnie.
Sanatoria: „Marconi”, „Willa Zielona” (Studio Wellness), „Mikołaj”, „Bristol” Specjalistyczny Szpital Kompleksowej Rehabilitacji i Ortopedii Dziecięcej „Górka, Szpital Uzdrowiskowy „Oblęgorek”, Szpital Uzdrowiskowy „Krystyna”, sanatoria „Maciej”, „Astoria”, „Nida-Zdrój”, „Rafał”, „Słowacki SPA” i „Włókniarz”, 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny.
Uzdrowisko Busko-Zdrój w 2007 roku odwiedziło 52 418 tys. kuracjuszy. 

Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A.
ul. F. Rzewuskiego 1, 28-100 Busko-Zdrój
tel. (041) 370 32 00, tel./fax. 378 41 54
http://www.uzdrowiskobusko.pl
e-mail: dyrekcja@ubz.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!