Ranking atrakcji turystycznych
Świętokrzyskie na topie
Rok 2007 był wyjątkowo udany dla świętokrzyskiej branży turystycznej. Przybyło odwiedzających nasz region gości, sprzedało się też więcej biletów wstępu do atrakcji turystycznych, takich jak muzea, zamki, lochy itp. Wzrost liczby turystów odwiedzających nasze atrakcje jest wręcz imponujący i wyniósł niemal 25 procent, co oznacza, że te miejsca odwiedziło niemal 1,9 miliona gości*, czyli o prawie 400 tysięcy więcej niż w roku 2006.
Niekwestionowany lider - Park Jurajski w Bałtowie
Zwycięzcą tegorocznego rankingu najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego okazał się Park Jurajski w Bałtowie. W 2007 r. z jego oferty turystycznej skorzystało blisko 300 tys. zwiedzających. Na ten wynik składa się na pewno nowa liczba atrakcji, które systematycznie wprowadzane są w Bałtowie oraz skuteczny system zarządzania i promocji. Dzisiaj to już nie tylko Park dinozaurów i spływ tratwami, ale również „zoo”, tzw. zwierzyniec Bałtowski, a zimą dobrze oświetlony i utrzymany stok narciarski.
Budzącymi szacunek wynikami może pochwalić się również Klasztor na Świętym Krzyżu oraz Świętokrzyski Park Narodowy, które w roku ubiegłym odwiedziło ok. 350 tys. osób. W gronie tzw. „stutysięczników” znalazł się również zamek w Chęcinach oraz Jaskinia Raj.
Ale nie tylko ta pierwsza piątka zasługuje na uznanie. W konkurencji „komu najbardziej wzrosła frekwencja w procentach”, bezapelacyjnie wygrał Zamek Rycerski w Sobkowie. Nastąpił tu bowiem ponad pięciokrotny wzrost frekwencji z 3 tysięcy do 20 tysięcy! Równie imponująco, bo aż o 324 procent przybyło gości odwiedzających Muzeum i Synagogę w Szydłowie.
W tegorocznym zestawieniu warto także zwrócić uwagę na kilka prywatnych muzeów, które są wciąż ewenementem, i to w skali kraju. Najlepiej z nich radzi sobie Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, które rok temu odwiedziło prawie 11 tysięcy gości. Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie przyszło oglądać w 2007 roku ponad 5 tysięcy gości i w obu przypadkach są to wyniki znacznie lepsze niż w roku 2006.
Takie wyniki nie powinny nikogo dziwić. Gospodarze atrakcji turystycznych w naszym regionie zaczynają coraz skuteczniej rywalizować o turystów.
Aspiracje Sandomierza i Kielc
W 2007 roku Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zanotowało przyrost liczby odwiedzających o 113 procent. Równie dobry wynik pokazała Brama Opatowska z liczbą gości większą o 96 procent w porównaniu do roku 2006, no co jednak wpłynął zapewne zakończony remont obiektu.
- To wynik naszej systematycznej pracy i inwestycji w infrastrukturę. Wiele osób narzekało, że nic nie robimy, a myśmy cały czas robili, tylko trzeba było czekać na zakończenie prac. W tej chwili działa po remoncie park Piszczele. Jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Można tam usiąść, odpocząć, zrobić sobie grilla. W tym roku rozpoczynamy remont Bulwaru Nadwiślańskiego, co w połączeniu z parkiem Piszczele da turystom piękną trasę spacerową. Inwestycje zaczęły przynosić efekty, a to dopiero początek - zapowiada burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski.
Również Kielce aspirujące od wielu lat do miana turystycznej stolicy woj. świętokrzyskiego, mają się czym pochwalić. Oto bowiem praktycznie o 100 procent wzrosła frekwencja w Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach i w 2007 r. wyniosła 32 tys. zwiedzających. Nowa siedziba, ciekawa akcja promocyjna, w tym mały sterowiec unoszący się nad miastem, sprawiły, że muzeum nareszcie zaczyna mieć tyle turystów, na ile od dawna zasługiwało.
Otwarcie drugiego Parku Jurajskiego w Solcu Kujawskim
Choć 2007 roku był dla wielu placówek muzealnych i atrakcji turystycznych bardzo udany, to liderzy chcą aby 2008 był jeszcze lepszy. Mają w tym pomóc nowe inwestycje i wielki projekt promocji świętokrzyskiej turystyki, jaki planuje zrealizować Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, która do 2011 roku wyda ponad 7 milionów złotych na promocję.
- Promocja to bardzo ważna rzecz, na którą przeznaczamy co roku dużo pieniędzy. Ale rok 2008 będzie dla nas głównie rokiem otwarcia drugiego Parku Jurajskiego w Solcu Kujawskim. Obiekt ten rusza już w maju. Dopiero w 2009 roku uruchomimy kolejne inwestycje w Bałtowie - zapowiada Piotr Lichota, założyciel Bałtowskiego Parku Jurajskiego oraz prezes Stowarzyszenia „Bałt”, które zarządza parkiem. Choć żartuje, że ten wspaniały rekord frekwencji sprawiła czarodziejska różdżka, to po chwili dodaje, iż wzrost liczby gości odwiedzających Bałtów aż o 100 tysięcy w 2007 roku, jest zasługą właśnie inwestycji i otwarcia zwierzyńca, w którym turyści mogą oglądać 300 różnych żywych zwierząt.
- W rozwoju Bałtowa widzimy ogromny potencjał i na pewno te 300 tysięcy gości, to jeszcze nie jest nasze ostatnie słowo - dodaje Piotr Lichota.
Niekwestionowany lider - Park Jurajski w Bałtowie10 najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego w 2007 roku |
Przygotowano na podstawie danych zebranych przez Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Świętokrzyskiego