356 gospodarstw agroturystycznych w regionie
Swojskie klimaty
W Regionie Świętokrzyskim na turystów czeka nieskazitelnie czyste powietrze, ogromne połacie lasu idealne na grzybobranie i podpatrywanie licznych gatunków zwierząt zamieszkujących zarówno lasy jak i rozległe łąki, góry i doliny. Przez region wiją się rzeki i strumienie, niebo pełne jest ptactwa, a wszystko to tworzy odpowiednie miejsce na wypoczynek.
Biorąc pod uwagę warunki przyrodnicze, mieszkańcy regionu zaczęli specjalizować się w ofercie wczasów na łonie przyrody - gospodarstwach agroturystycznych. Zapewniają ciszę i spokój, a chętnych do aktywnego wypoczynku zapraszają do wspólnej pracy.
Gospodarze naszych gospodarstw nierzadko ugaszczają smacznymi, tradycyjnymi posiłkami - zupą z pokrzywy, nalewką z tarniny, czy oryginalną potrawą z ziemniaków - „bulwą nadziewaną”. Na wsi kieleckiej w wielu domach istnieje tradycja pieczenia chleba, można też spróbować samodzielnie zrobić przysmaki z krowiego czy koziego mleka lub przygotować przetwory z owoców.
Gospodarze zapewniają także szereg dodatkowych atrakcji, takich jak kuligi, przejażdżki bryczką, grillowanie, ognisko, uczestnictwo w warsztatach folklorystycznych, podczas których można wykonać kwiaty z bibuły, malować ceramikę czy nauczyć się ludowych przyśpiewek.
Gospodarstwa agroturystyczne zapraszają także wędkarzy. Dla nich przygotowane są łowiska pstrąga, karpia, a na tradycjonalistów oczekują zacienione starorzecza. Na miłośników hippiki oczekują konie.
Na olbrzymią wartość wypoczynku w gospodarstwie agroturystycznym wpływa rozbudowana sieć szlaków pieszych i rowerowych. Szlaki te prowadzą do miejsc związanych z legendami świętokrzyskimi, do obiektów sakralnych, zamków, muzeów i nowoczesnych atrakcji turystycznych. Jednym z najcenniejszych obiektów, które odnoszą się do tradycji kultury, folkloru jest Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. W skansenie, który gromadzi najcenniejsze zabytki budownictwa drewnianego z XVIII i XIX wieku pochodzące z terenu Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej organizowane są liczne cykliczne imprezy folklorystyczne: Dożynki w sierpniu, Niedziela w skansenie we wrześniu, Kiermasz Świąteczny w grudniu, Piknik Strażacki w maju, Wytopki Ołowiu, Dni Lasu i Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczna w czerwcu. Na obszarze województwa świętokrzyskiego zlokalizowanych jest 356 takich gospodarstw. Z danych statystycznych wynika, iż dysponują one około 2766 miejscami noclegowymi w 975 pokojach (przy domach gospodarzy) i 695 miejscami noclegowymi w 89 domach samodzielnych. Największa ich liczba znajduje się w okolicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego na terenie Gór Świętokrzyskich i w okolicy (w gminach Bodzentyn, Nowa Słupia, Bieliny, Łagów i Daleszyce, czyli blisko 30% wszystkich gospodarstw województwa świętokrzyskiego). Drugim skupiskiem są obszary okalające największy zbiornik wodny w regionie – Chańczę, gdzie w gminach: Raków, Szydłów oraz nieco oddalonej gminie Chmielnik funkcjonuje niecałe 20% wszystkich gospodarstw. Reasumując, Powiat Kielecki gromadzi najwięcej, bo aż 54,5% ogólnej liczby gospodarstw agroturystycznych województwa (dokładnie jest ich 194) oraz 57,7% ogółu miejsc noclegowych (1997 miejsc noclegowych). |
Pragniemy zaprezentować Państwu gospodarstwa agroturystyczne – zwycięzców ubiegłorocznego konkursu ROT WŚ na „Najciekawszą ofertę wypoczynku na wsi”, które wyróżnia atrakcyjna i - co ważne - specjalistyczna oferta.
1. Gospodarstwo agroturystyczne - Kapkazy - Szkoła Wrażliwości to miejsce niezwykłe, niekonwencjonalne, to miejsce spotkań artystów i miłośników sztuki. W starej stodole znajduje się pracownia ceramiki i scena teatralna, a do wystroju wykorzystano wyłącznie naturalne materiały m in. słomę, wiklinę, drewno i kamień. Odbywają się tu różnego rodzaju spotkania kulturalne: przedstawienia, koncerty, wystawy plastyczne, warsztaty ceramiczne i teatralne, wernisaże, prezentacje artystyczne i plenery. Ta niezwykła szkoła przygotowała również programy edukacyjno krajoznawcze w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i ekologii.
Zatrzymać się tu można w pokojach 2-,3- i 4-osobowych; istnieje możliwość skorzystania z kuchni lub zamówienia domowego wyżywienia. Do dyspozycji gości jest duże podwórko i sad owocowy. Urokliwe, spokojne miejsce - pełne zieleni - stwarza możliwość kontaktu z naturą i sztuką.
Kapkazy – Szkoła Wrażliwości Ewa Skowerska – Kosmalska Mariusz – Kosmalski – Skowerski Wiącka Kapkazy 10, 26-010 Bodzentyn tel.: 0-41/ 254-82-48 www.kapkazy.art.pl |
2. Gospodarstwo agroturystyczne „Korzyna” położone jest nad rzeką Czarną Staszowską, w pobliżu malowniczej skarpy z plażą i kąpieliskiem. Znajduje się tam ponad hektar stawów rybnych, w nich karpie, amury, okonie, pstrągi, które można łowić z roweru wodnego, łodzi wędkarskiej lub kajaka. W rzece są raki. Na terenie gospodarstwa znajdują się trzy ambony myśliwskie, będące znakomitym miejscem do bezkrwawych polowań z lornetką i z aparatem fotograficznym.
Można zatrzymać się tutaj w wiejskim drewnianym domu z pokojami 2-, 3-, 4-osobowymi z łazienkami. Do wykorzystania jest także poddasze. Jesienią grzybobranie gwarantowane. W zimie kuligi, saneczkowanie, jazda na łyżwach po zamarzniętych stawach, 100-metrowy stok narciarski. Istnieje możliwość zorganizowania jazdy konnej leśnymi duktami, polnymi ścieżkami i piaszczystymi ugorami.
Gospodarstwo stawia też na nowoczesność, znajduje się tu stół bilardowy, basen o wymiarach 8x3x1,57m oraz boisko do siatkówki, korty tenisowe i plac zabaw dla dzieci.
Małgorzata i Zdzisław Pniewscy Gospodarstwo „Korzyna” Korzenno 2, Gm. Raków, Poczta 26-035 Raków Tel.: 0-505-051-815, 0-501-676-511 www.korzyna.pl |
3. Gospodarstwo agroturystyczne „Kuźnia” znajduje się w centralnej części Cisowsko-Orłowskiego Parku Krajobrazowego, na skraju lasu. Gospodarze oddają do dyspozycji gości drewnianą część domku z oddzielnym wejściem. Znajdują się tu dwie izby z łazienkami (3- i 4-osobowe), sień, taras z widokiem na staw i plac zabaw. Wszystko urządzone w stylu dawnej wsi polskiej: ściany z surowych sosnowych bali, a część łóżek jest wypełniona siennikami ze słomą.
Kuchnia, jaką proponuje pani domu, jest prowadzona w oparciu o ekologiczne produkty miejscowych rolników. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzania starej kuźni, w której czasami pracuje gospodarz domu.
Gospodarstwo agroturystyczne, Leśniczówka, Elżbieta Kot 26 - 035 Raków, Nowa Huta 20, woj. świętokrzyskie tel.: 0-507-553-914 |
4. Gospodarstwo agroturystyczne „Wiejski Raj” to dwie chaty wiejskie położone w lesie, przeznaczone wyłącznie do dyspozycji gości. W jednej z nich znajdują się 2-, 3- i 4-osobowe pokoje, w drugiej zaś jest karczma, gdzie serwowane są posiłki z dużą ilością ziół, przypraw oraz darów lasu. W kuchni tej nie stosuje się konserwantów. Gospodarze polecają szczególnie: udziec wieprzowy, mięsa marynowane oraz potrawy z warzyw i ziemniaków.
Istnieje możliwość zorganizowania w Karczmie przyjęcia okolicznościowego oraz zabawy sylwestrowej.
Na terenie gospodarstwa znajduje się oczko wodne, a pośród sosen ustawiony jest duży grill. Atrakcją jest również mini skansen. Zimą gospodarze organizują kuligi i ogniska z gorącą rozgrzewającą muzyką. Można wypożyczyć też rower, ale gospodarze dysponują samochodem, którym dowożą gości w najciekawsze zakątki naszego regionu oraz na Targi Kielce.
Gospodarstwo agroturystyczne, Pokoje gościnne Piotr Jankowski 26 - 021 Daleszyce, Podmarzysz 4e, gm. Daleszyce tel.: 0-41/ 317-14-15 tel.kom.: 0-503-861-078 fax: 0-41/ 362-59-51 |
5. Gospodarstwo agroturystyczne „Harlejówka”. Tu znajdą Państwo miłą rodzinną atmosferę, dobre jedzenie z ekologicznej uprawy, mnóstwo atrakcji: jazdę konną, jazdy duktami leśnymi z przewodnikiem, a dla początkujących jazdy na ujeżdżalni, przejażdżki wozem drabiniastym, zimą kuligi, mini-zoo pełne interesujących zwierząt, piękne owczarki podhalańskie oraz pomoc w zwiedzaniu Ziemi Staszowskiej.
Gospodarstwo posiada specjalna ofertę dla młodzieży szkolnej: pikniki ekologiczne, podczas których uczniowie poznają pojęcia rolnictwa ekologicznego, ogólne zasady produkcji rolnej metodami ekologicznymi, pojęcie zdrowego odżywiania się, podstawowe zasady ochrony środowiska.
Dorota Włodarczyk Wiśniowa-Poduchowna 95, 28-200 Staszów tel.: (015) 824 19 67 kom.: 0 604 878 77, www.harlejowkaa.prv.pl |
Serdecznie zapraszamy na świętokrzyską wieś!