Turysta nie pobłądzi na Wielkim Gościńcu Litewskim

Na zamku w Liwie, wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski oraz prezes Roman Postek, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski, złożyli podpisy pod umową na realizację zadania „Znakowanie Szlaku Wielki Gościniec Litewski”.

Umowa zawarta pomiędzy Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Stowarzyszeniem Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski, gwarantuje środki na realizację istotnego dla Wschodniego Mazowsza i Podlasia zamierzenia z zakresu informacji turystycznej. Środki w wysokości 250 tys. złotych zostały przyznane LOT WGL w drodze konkursu na dofinansowanie zadań publicznych z zakresu turystyki w 2018 roku organizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wielki Gościniec Litewski to dawny trakt handlowy, współcześnie zaś, szlak turystyczny prowadzący z Warszawy do Wilna. Znaki informacyjne zostaną wykonane i ustawione przy drogach do końca tego roku. Projekt zakłada kompleksowe wyznaczenie przebiegu szlaku wraz z wskazaniem kierunków dojazdu do poszczególnych atrakcji, między innymi Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu czy Ziołowego Zakątka w Korycinach. Przed wybranymi obiektami, z uwagi na ich rangę, ustawione zostaną tablice informacyjne z mapą szlaku.

Symboliczny Zamek w Liwie

Na miejsce podpisania umowy pomiędzy Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Stowarzyszeniem Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski, wybrany został symbolicznie XV-wieczny Zamek w Liwie na pograniczu Mazowsza i Podlasia, słynny jedną z największych w Polsce kolekcji muzealnej broni z pięciu wieków, zbiorem portretów sarmackich i malarstwa batalistycznego. Szczęśliwie ocalał z pożogi drugiej wojny światowej. Dzięki trikowi. Administrujący tymi terenami, wszechwładny sturmbanfuehrer Ernst Gramss, w cywilu ogrodnik, planował jego rozbiórkę, aby uzyskany budulec na budowę obozu w Treblince. Otto Warpechowski, powiatowy opiekun zabytków, ryzykując głowę, wmówił niemieckiemu namiestnikowi, że zamek w Liwie zbudował zakon krzyżacki, w czasach wypraw przeciw Litwie i Mazowszu. Gramss uwierzył w bajeczkę, podjął nawet odbudowę ruin. Prawda oczywiście wyszła na jaw, ale front wschodni był wówczas na tyle blisko, że plany zburzenia zamku, nie miały już dla Niemców znaczenia. Wojenny manewr Warpechowskiego stał się częścią legendy zamku.

W niektórych porach roku zamek w Liwie wyjątkowo tętni życiem. Między innymi, gdy w jego historycznych murach goszczą kulinaria szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Króluje kuchnia regionalna wschodniego Mazowsza i Podlasia, ale też tatarska, litewska i białoruska. Głównym punktem programu imprezy są konkursy kulinarne, których nazwy są grą znaczeń przypisanych jednemu słowu – „gościniec”. Pierwszy konkurs „Na najsmaczniejszą potrawę regionalną na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno”, drugi na „Gościniec z podróży”, czyli prezent kulinarny, oczywiście przywieziony z podróży szlakiem gościńca litewskiego.

Pod patronatem POT

Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku w Liwie objęła patronatem Polska Organizacja Turystyczna. Szlak Wielki Gościniec Litewski jest też laureatem prestiżowego wyróżnienia, koordynowanej przez Polską Organizację Turystyczną, polskiej edycji konkursu Komisji Europejskiej EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje”. Kapituła konkursu EDEN doceniła ofertę szlaku Wielkiego Gościńca, uznając, że wpisuje się ona w promocję wartości opartych na dziedzictwie kulturowym, pozwala odkryć i przybliża spuściznę naszego kraju.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!