LGD „Nyskie Księstwo Jezior i Gór”
Aktywni promotorzy nyskiej turystyki

Dawne biskupie feudalne Księstwo Nyskie ustanowione testamentem księcia Henryk Probusa w 1290 r., istniało aż do czasu sekularyzacji w 1810 roku. Do tej tradycji nawiązuje Lokalna Grupa Działania „Nyskie Księstwo Jezior i Gór” kierowana przez prezes Danutę Majnusz-Kruszelnicką.
Dość wyjątkową publikacją tejże grupy jest „Mapa aktywności Lokalnej Grupy Działania Nyskie Księstwo Jezior i Gór”, zasługująca na uwagę z trzech, równie ważnych powodów.
Po pierwsze – mapa z załączonym na odwrocie obszernym informatorem turystycznym jest wspaniałym źródłem informacji dla turystów pragnących poruszać się po terenach byłego księstwa, po obu stronach granicy polsko- czeskiej. Teren bogaty w zabytki, muzea, tereny górskie, lasy, sztuczne zbiorniki wodne – zasługuje na odkrycie także przez turystów z dalszych okolic kraju.
Po drugie – zgodnie z tytułem - publikacja zawiera informacje o konkretnych działaniach LGD służących rozwojowi lokalnemu. Zrealizowane projekty w znacznym stopniu uatrakcyjniają ten teren pod względem turystycznym. Przeprowadzono min. prace konserwatorskie w kościołach w Kałkowie i Rusocinie, a także w Domu Kata w Paczkowie - zabytkowym mieście zwanym „Polskim Carcassone”. Nastąpiła rewitalizacja Otmuchowa – centrum turystyki nad sztucznym zalewem Nysy Kłodzkiej. Z inicjatywy LGD zorganizowano liczne imprezy kulturalne, wyznakowano Szlak Czarownic prowadzący z Paczkowa przez Nysę, i dalej na obszar Republiki Czeskiej. Nastąpiła odnowa Głównego Szlaku Sudeckiego imienia dr. Mieczysława Orłowicza - z Karkonoszy w Góry Opawskie. Utworzono kilka lokalnych tras spacerowych
Jest jeszcze inny ważny – metodyczny powód, dla którego warto tę publikację wyróżnić. Oto na ogół pozycje wydawane dla turystów ograniczają się do treści krajoznawczych, a informacje o aktywności lokalnej prezentowane w przekazie wewnętrznym. Wydaje się, że połączenie informacji o atrakcjach z informacjami o charakterze branżowym jest bardzo celowe i - dzięki transferowi przystępnie podanej wiedzy - może przysporzyć aktywnym promotorom turystyki nyskiej kolejnych sojuszników.
Jan Paweł Piotrowski