Korespondencja z Opola

Klaster zdobył pół miliona

Działający od zeszłego roku w ramach Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej klaster turystyczny „Kraina miodem i mlekiem płynąca” zdobył prawie pół miliona złotych na innowacyjne działania promocyjne.

Pieniądze pochodzą z Programu Innovation Express na rozwój międzynarodowej współpracy klastra z partnerami zagranicznymi w zakresie badań, rozwoju technicznego lub innowacji. Dzięki temu członkowie klastra, czyli przedsiębiorcy turystyczni, głównie z powiatów kluczborskiego i oleskiego będą mogli w innowacyjny sposób promować swoją ofertę.

Projekt, który uzyskał dofinansowanie nosi tytuł „Lokalny i regionalny produkt w wirtualnej przestrzeni turystycznej dorzecza Odry. Potrwa do listopada i będzie realizowany z partnerskim klastrem z Brandenburgii (Niemcy). Zakłada między innymi utworzenie dla partnerskich klastrów nowoczesnego portalu internetowego w języku polskim i niemieckim; stworzenie mobilnego przewodnika po obszarach partnerskich klastrów (przeznaczonego na telefony komórkowe); stworzenie systemu oznaczeń identyfikujących członków klastra; wydanie publikacji zawierającej oferty członków partnerskich klastrów oraz przepisy lokalnych potraw.

Ponadto członkowie klastra polskiego, czyli głównie właściciele gospodarstw agroturystycznych i przedsiębiorcy prowadzący inną działalność turystyczną, wyjadą we wrześniu do Niemiec, gdzie partnerzy z Brandenburgii zapoznają ich z tamtejszymi rozwiązaniami. Wizyta posłuży także wypracowaniu metod współpracy turystycznej pomiędzy oboma klastrami. Projekt przewiduje również szkolenia dla grupy klastrowej, w zakresie stosowania innowacyjnych metod promowania usług, seminarium informacyjno-promocyjne o realizacji projektu oraz promocję projektu w środkach masowego przekazu.

Udział w projekcie przyniesie przedsiębiorcom z branży turystycznej wiele korzyści: zwiększenie sprzedaży oferowanych usług i obrotów oraz wzrost liczby klientów, ułatwienie dostępu do nowych rynków zbytu, wprowadzenie w firmach innowacyjnych metod komunikacji i promocji, kontakt z zagranicznymi przedsiębiorcami działającymi w tej samej branży.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit