Nowy sezon turystyczny otwarty

Kociewiacy słyną w świecie

Porucznik husarski Jarosław Struczyński …Więcej

Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie jest jedną z najaktywniejszych w kraju. Obejmuje działaniem teren pogranicza dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, na obszarze między Tczewem, Czerskiem i Świeciem. Po zachodniej stronie Wisły.

Wiele zdziwionych pytań pada o nazwę tej części Pomorza i Polski: Kociewie. Jedna z teorii twierdzi, że pochodzi ona od Gotów – mieszkańców północy Europy. Jeśli tak, to skąd wzięło się ewentualne „Gociewie", skoro Goci kojarzą się raczej ze Skandynawią niż z północną Polską? Otóż, skandynawscy Goci, w pierwszych wiekach naszej ery przybyli na Pomorze; potem powędrowali dalej, aż nad morza Czarne i Śródziemne. Był to więc lud przedsiębiorczy, niezasiedziały, z zamiłowaniem do wędrówek. O tym, że nazwa Kociewie może pochodzić od Gotów, mówiono w październiku ubiegłego roku, podczas spotkania założycielskiego Fundacji Kociewie, w Gdańsku. Zadaniem tej fundacji jest utworzenie i prowadzenie „Kociewskiego Centrum Kultury i Przedsiębiorczości Malenin". Akt założycielski podpisano wtedy podczas konferencji „Dziedzictwo kulturowe Kociewia, jako czynnik rozwoju gospodarczego regionu", w siedzibie Pracodawców Pomorza w Gdańsku.

Na toruńskim rynku...

Jeżeli współcześni Kociewiacy są potomkami starożytnych Gotów, to nic dziwnego, że o rozwój przemysłu turystycznego dbają i są aktywni także poza granicami swego regionu. - 10 maja odbyła się Inauguracja Sezonu Turystycznego Województwa Kujawsko-Pomorskiego - informuje Jarosław Wojciechowski z Biura LOT Kociewie w Tczewie. - Na toruńskim Rynku Nowomiejskim, zgodnie z kilkuletnią już tradycją, Kociewie prezentowało się silną ekipą o przemyślanym składzie. Dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia" oraz koordynacji wyjazdu przez Lokalną Organizację Turystyczną Kociewie, swoją ofertę toruńsko-bydgoskiej aglomeracji zaprezentowały Gmina Nowe, Kociewskie Forum Kobiet, pelplińskie Skryptorium, rękodzieło artystyczne Tkaczykowa.pl, tczewska Fabryka Sztuk, Ośrodek Wypoczynkowy Twardy Dół oraz firma aktywnego wypoczynku EverTrek. Mimo pogody w kratkę, tę wielkoformatową imprezę plenerową odwiedziło kilka tysięcy potencjalnych klientów. Widoczna obecność Kociewia oraz jego komunikacyjna bliskość autostradowa powinny zaowocować wzrostem liczby odwiedzin turystycznych gości.
11 maja br., czyli następnego dnia po wizycie w Toruniu, LOT Kociewie gościło we wspomnianym Kociewskim Centrum Kultury i Przedsiębiorczości Malenin. Tam odbywała się „Majówka kwitnącej jabłoni".
- Uczestnicy tej imprezy doświadczyli pogodowych wrażeń niczym ze stref tropikalnych: upał przeplatany solidnym deszczem, zamieniający się po krótkiej chwili znowu w ognisty żar słońca - informuje Jarosław Wojciechowski z Biura LOT Kociewie w Tczewie. - Mimo pogodowej huśtawki nastrojów Jabłoniowy Dworek odwiedziło kilkaset osób. Kameralność „Majówki kwitnącej jabłoni", nomen omen owocowała tym, że najprawdopodobniej nikt nie ominął żadnego ze stoisk – w tym mobilnego punktu Informacji Turystycznej prowadzonego przez LOT Kociewie.

...i gniewskim zamku

Ciąg dalszy nastąpił tydzień później. Sobota 17 maja była chwilami dojmująco chłodna i pochmurna, ale barwy plakatu i samej pierwszej „Majówki z KOCIEWIEm" na Zamku Gniew były niezwykle ciepłe. Wśród wielu wystawców oczywiście nie mogło zabraknąć informacji turystycznej LOT KOCIEWIE. - Popołudnie na gniewskiej warowni, mimo formalnie połowy maja, było świetnym zwieńczeniem kociewskich majówek i majówek z Kociewiem – informuje Jarosław Wojciechowski. Najnowsza promocja regionu, organizowana przez LOT Kociewie miała miejsce na Pchlim Targu w niedzielę 1 czerwca w Tczewie.
Kontakty Kociewia ze Skandynawami – potomkami Gotów, istnieją do dzisiaj. Podtrzymuje je rycerz Jarosław Struczyński, kasztelan Zamku w Gniewie, porucznik husarii. Co roku w sierpniu, dowodzona przez porucznika Struczyńskiego Chorągiew Husarska staje u boku Jego Królewskiej Mości króla Sigismunta III Wazy w „Bitwie Dwóch Wazów" u stóp zamku gniewskiego.

Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie
Kociewski Ośrodek Informacji Turystycznej
ul. 30 Stycznia 4, Tczew
tel. 58 531 37 41
www.kociewie.eu , info@kociewie.eu

Kazimierz Netka

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit