Lokalna Organizacja Turystyczna „Marina”

LOT w Koninie wypromował... Fryderyk Chopin

Od lewej pracownik konińskiego LOT-u Adrian Rapeła i pracownicy starostwa powiatowego w Koninie: Ewelina Rapeła i Witold Nowak, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju / fot.: Marek Perzyński

Chudy jak szczypiorek 19-letni Chopin przysiadł na kamiennej płycie. Jakby odpoczywał.  Pomnik Fryderyka Chopina, autorstwa rzeźbiarza z Łodzi Marcina Mielczarka, stanął z okazji Roku Chopinowskiego 2010 przed pałacem Bronikowskich w Żychlinie koło Konina. Dlaczego? To tu na początku września 1829 r. kompozytor bawił na weselu.

Wirtuoz fortepianu dostał też… komiks od starostwa konińskiego, który jest jednym z założycieli Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina”. Dodajmy, pierwszy komiks o Chopinie w Polsce. O wydawnictwie zrobiło się głośno.

Komiks to forma, która w świecie jest powszechnie stosowana, a w Polsce wciąż niedoceniana, choć idealnie wpisuje się w percepcję młodych ludzi. A jak Jaś się nauczy, to Jaś później wróci - uważa, słusznie, Witold Nowak, naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Koninie.

O słuszności tej opinii świadczy migracja z Łodzi nad jeziora w Konińskiem. Wiele osób, które przez 20 lat i wcześniej przyjeżdżało do ośrodków zakładów włókienniczych z Łodzi, teraz nad tymi samymi jeziorami ma prywatne domki letniskowe.

Na ponad 30 jezior w powiecie konińskim, w samej tylko gminie Ślesin jest ich kilka. To tu również znajduje się sanktuarium w Licheniu, do którego rocznie przyjeżdża około miliona osób.

Ślesin, miasto Konin i powiat koniński to trzech sygnatariuszy porozumienia, w wyniku którego w 2008 r. powołano LOT „Marina”. Stowarzyszenie  skupia obecnie 49 podmiotów, w tym 9 samorządów terytorialnych.

W ubiegłym roku koniński LOT otworzył w Koninie Centrum Informacji Turystycznej. Zatrudnił trzy osoby, zapewnił budżet - ze składki, którą wnosi do budżetu LOT-u powiat koniński i z dotacji miasta Konina.

Marek Perzyński


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit