Krajowa sieć obszarów wiejskich

Lubelskie LGD razem

Unia Europejska nie tylko wspiera edukacyjne i promocyjne projekty realizowane przez poszczególne  LGD, ale także integrację tych stowarzyszeń. Porozumienie ma charakter nieformalny, ale to nie przeszkadza w koordynacji przedsięwzięć, wymianie doświadczeń i podejmowaniu wspólnych inicjatyw, przy jednoczesnym pozostawieniu autonomii poszczególnych LGD.

To sens wypowiedzi Teresy Paszkiewicz, członkini Zarządu LGD „Poleska Dolina Bugu” w trakcie targów turystycznych „Lato”, gdzie w hali „Regionalia” bogactwem materiałów promocyjnych (przewodniki, dokładne mapy) i atrakcyjnością wystroju ekspozycji zwracało uwagę  duże stoisko, którego  gospodarze zapraszali na lubelską wieś. Było to stoisko zorganizowane przez Porozumienie Lokalnych Grup Działania Województwa Lubelskiego.

I tak na targach zagościły: Lokalna Grupa Działania (LGD) „Krasnystaw Plus” (powiat krasnostawski), LGD „Promenada S 12” (gminy Chełm, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny, Siedliszcze, Sawin), LGD Fundacja „Nasza Nadzieja” (gminy Mełgiew i Milejów), LGD „Dolina Giełczwi” (gminy Piaski, Trawniki, Rybczewice) i Poleska Dolina Bugu (gminy: Stary Brus, Ruda Huta, Włodawa, Wola Uhruska, Hanna, Hańsk, Wyryki), LGD „Polesie” (gminy: Wierzbica, Cyców, Puchaczów, Ludwin, Łęczna, Spiczyn, Uścimów, Sosnowica, Urszulin).

Wspólnym projektem jest rozwijający się internetowy portal turystyczno-kulturowy „Śladami przeszłości” zawierający informacje o walorach turystycznych krainy o bardzo bogatej przyrodzie i wielokulturowości.

Z rozmowy wynika, że wszystkie LGD dobrze współpracują z punktami informacji turystycznej, które na ogół mieszczą się w urzędach gmin, ale nie tylko. W Okunince – centrum wypoczynku i turystyki wodnej nad Jeziorem Białym. Koło Włodawy punkt „it” prowadzi LGD, ponadto ważny punkt „it” we Włodawie prowadzi działacz turystyki i kultury Leszek Hawryszczak.

Oceniając rozwój turystyki w regionie rozmówczyni zauważyła, że targi turystyczne bardzo pomagają w promocji małych ojczyzn. Turyści, dawniej przybywający głównie z Warszawy i Lublina, teraz coraz częściej reprezentują również inne regiony, nie brak gości zagranicznych. Popularnością cieszy się turystyka kajakowa, wędkarstwo, turystyka rowerowa, konna i piesza. Turyści chętnie odwiedzają Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!