Mariny Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego z gwarancją jakości
3 października w szczecińskiej Starej Rzeźni przyznano Bursztynowe Kotwice. Przywilej udziału w systemie certyfikacji otrzymały jako pierwsze mariny należące do Związku Portów i Przystani Jachtowych – Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Polska Organizacja Turystyczna objęła konkurs patronatem.
Wyróżnienia z rąk gości specjalnych sobotniej uroczystości – senatora Norberta Obryckiego i prezesa Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Zbigniewa Zalewskiego odebrali przedstawiciele gmin i zarządcy przystani jachtowych. Najwyższe oceny w postaci pięciu Bursztynowych Kotwic otrzymały mariny nad Bałtykiem – Port Jachtowy Basen Północny w Świnoujściu, Marina Dziwnów oraz Marina Solna Kołobrzeg. Pięć gwiazdek przypadło także szczecińskiej Camping Marina PTTK, Marinie Kamień Pomorski i Marinie Lubczyna. Cztery Bursztynowe Kotwice przyznano Marinie Pogoń w Szczecinie, a trzy kotwice powędrowały do Portu Jachtowego w Gryfinie, Mariny Nowe Warpno i do Gminy Stepnica.
Bursztynowe Kotwice to system certyfikacji marin, który objął porty jachtowe Pomorza Zachodniego. Dwanaście przystani Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego przeszło wnikliwy audyt, na podstawie którego przyznano odpowiednie wyróżnienia. Na zlecenie Związku Portów i Przystani Jachtowych niezależny konsultant ds. Certyfikacji Portów Jachtowych przeprowadził analizę kilku istniejących już systemów certyfikacji. Na podstawie funkcjonujących w Europie najbardziej popularnych systemów powstała program Bursztynowe Kotwice, do którego jako pierwsze przystąpiły mariny Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. - Wzorem innych europejskich programów rozpoczęliśmy certyfikację przystani jachtowych na Pomorzu Zachodnim. Mariny w naszym regionie otrzymały od jednej do pięciu bursztynowych kotwic, które będą świadectwem jakości oraz świadczonych w nich usług - wyjaśnia prezes Związku Portów i Przystani Jachtowych, Zbigniew Jagniątkowski.
Zapoczątkowany kilka miesięcy temu audyt zachodniopomorskich marin składał się z kilku etapów. Poza obiektywną notą certyfikatora, który wizytował przystanie w konsultacji z zarządcami obiektów nie zabrakło też subiektywnych ocen. Za te odpowiedzialne byli tzw. tajemniczy klienci, którzy według własnego odczucia i doświadczenia oceniali komfort postoju w danej marinie, obsługę, serwis czy chociażby atmosferę i dodatkowe atrakcje w pobliżu przystani. - Dzięki przeprowadzonym audytom widać, że nasze mariny nie odbiegają od europejskich standardów. Gospodarze obiektów dbają o jak najlepszą jakość świadczonych usług i o to by żeglarze dobrze się u nich czuli. Oczywiście jest jeszcze wiele rzeczy do poprawki, ale już dziś można przyznać, że na Pomorzu Zachodnim nie musimy mieć kompleksów wobec najpopularniejszych marin nie tylko w kraju, ale i za granicą - dodaje Jagniątkowski.
Certyfikację przeprowadzono w dwunastu marinach i przystaniach gmin partnerskich Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego - w Szczecinie, Gryfinie, Lubczynie, Stepnicy, Nowym Warpnie, Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Świnoujściu, Dziwnowie i Kołobrzegu. W kolejnych sezonach żeglarskich system certyfikacji ma objąć także inne przystanie jachtowe na terenie całego kraju. Skąd wzięła się idea systemu certyfikacji Bursztynowe Kotwice? Najpierw Związek Portów i Przystani Jachtowych przy współpracy z konsultantem ds. certyfikacji portów jachtowych przeprowadził analizę kilku istniejących systemów certyfikacji. Na podstawie funkcjonujących w Europie najbardziej popularnych systemów opracowano autorski program Bursztynowe Kotwice. Wreszcie kilkuetapowy audyt został przeprowadzony w zachodniopomorskich przystaniach. Proces ten zapoczątkowany został właściwie jeszcze w ubiegłym roku. Analizowaliśmy otoczenie przystani, administrację oraz ich odpowiednie oznakowanie. Ważnym kwestiami podlegającymi ocenie były sprawy bezpieczeństwa, ale również ochrony środowiska. Oczywiście, warunki postojowe oraz prowadzone w marinach usługi były również jednym z najważniejszych elementów ostatecznego werdyktu – wyjaśnia prezes Związku Portów i Przystani Zbigniew Jagniątkowski. - Przyznawaliśmy noty w skali od jednej do pięciu bursztynowych kotwic. Zarządcy marin stanęli na wysokości zadania i z dumą możemy przyznać, że na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim mamy mariny na bardzo wysokim poziomie – kontynuuje Jagniątkowski.
Program Bursztynowe Kotwice jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.
Opr. na podstawie materiałów prasowych