LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”

Na rzecz promocji gmin

Władze na Rynku… Więcej »

Księstwo Świdnicko-Jaworskie jako samodzielny byt polityczny istniało w XIV i XV stuleciu. Po latach do tej świetnej przeszłości nawiązują tutejsi animatorzy turystyki ze Świdnicy, Dzierżoniowa, Jawora, Bolkowa, Strzegomia i Lwówka Śląskiego.

Powołana w kwietniu 2007 roku Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” propaguje różne formy turystyki, które można uprawiać na tym terenie w ciągu całego roku. Są to: turystyka krajoznawcza, połączona z intensywnym zwiedzaniem „klimatycznych” miast i miasteczek, penetrowaniem zamków, udziałem w imprezach kulturalnych; turystyka biznesowa i oczywiście wszelkie aktywne formy wypełniania wolnego czasu – wędrówki piesze, rowerowe i konne.
Na terenie dawnego Księstwa znajduje się też Krzyżowa – ośrodek polsko-niemieckiego pojednania, miejsce spotkań młodzieży i starszych pokoleń z wielu krajów.
Koniec bezkrólewia w „Księstwie Świdnicko-Jaworskim” – powiedzieli mieszkańcy tej ziemi zainteresowani jej dalszym rozwojem dzięki turystyce. Prezesem LOT, noszącym historyczny tytuł regenta Księstwa jest Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który na uroczystej inauguracji działań LOT-u powiedział min.: - Działamy w sposób niespotykany do tej pory. A to z tej racji, że w większości przypadków powstają organizacje, których członkowie dopiero od momentu powołania zaczynają zastanawiać się nad działalnością. My zaczęliśmy prace już cztery lata temu. Dzięki temu dziś już sformalizowane Księstwo może się pochwalić znanymi regatami – Książęcy Szkwał, Dniami Księstwa, imprezami ekologicznymi, a ostatnio dołączył do nich Turniej Rajców. Dodatkowo z Bolkowem i Jaworem od lat wspólnie prezentujemy nasze walory turystyczne na różnorodnych targach.

- Jednym z projektów z pewnością będzie wprowadzenie identycznych punktów informacji turystycznej i kulturalnej – mówi Adam Łaciuk, kasztelan Zamku Bolków, kierownik Oddziału w Bolkowie podległego Muzeum Karkonoskiemu w Jeleniej Górze, a przede wszystkim - sekretarz LOT-u.
- Ta praca jest a bardzo ambitna, muszę ją godzić z gospodarzeniem wspaniałym zamkiem, na którym prowadzone są zabezpieczające prace konserwatorskie – zgodnie z wymogami UE. Od stycznia powołujemy własne biuro LOT-u w Świdnicy, którym będzie kierowała Edyta Płoszaj.

Jak twierdzi rozmówca, wielkim atutem „Księstwa” jest wspólna praca wszystkich zainteresowanych i aktywność Zarządu, do którego należą: wiceprezesi – Artur Urbański, burmistrz Jawora i Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic, skarbnik Jacek Machynia, wiceburmistrz Bolkowa. Natomiast w Komisji Rewizyjnej zasiadają: Zygmunt Worsa, świdnicki starosta; Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica; Marek Zywer, burmistrz Żarowa i Krzysztof Ziomko z firmy Ziomko Event Imprezy Turystyczne w Świdnicy.

Po ostatecznej rejestracji sądowej, nastał czas na konkretyzację działań, do których należą – obok przygotowania strategii rozwoju i budowy sieci „it” - organizacja ekspozycji targowych, redagowanie wydawnictw, a przede wszystkim kreowanie produktu turystycznego. - Należy ożywić nieco zapomniany Szlak Zamków Sudeckich, przez wprowadzenie dodatkowych atrakcji. Jako gospodarz zamku w Bolkowie, nie boje się konkurencji, uważam, że nowe inicjatywy stwarzają tylko nowe, potrzebne wyzwania – dodaje kasztelan Zamku Bolków, chwaląc bardzo współpracę z burmistrzem Bolkowa Jarosławem Wrońskim.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit