Nagroda literacka dla opolskiej ROT
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to olbrzymia impreza, odwiedzana przez miłośników literatury. Wbrew powszechnym opiniom o wypieraniu czytelnictwa książek przez internet , książka drukowana ma się bardzo dobrze, co możemy stwierdzić widząc liczbę odwiedzających, rozmiar zakupów, kolejki do autorów podpisujących wydawnictwa.
Pośród innych wydarzeń tej imprezy targowej turystycznym akcentem są nagrody Magellana, przyznawane przez „Magazyn Literacki Książki” dla najciekawszych wydawnictw promujących podróże. W tegorocznej edycji wśród nagrodzonych znalazł się po raz pierwszy reprezentant regionalnych organizacji turystycznych w podwójnej roli: wydawcy i autora. Pierwsze miejsce za najlepszą publikację w kategorii przewodnik kulinarny przyznano wydawnictwu Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zatytułowanej „Opolski Bifyj. Przyjazny przewodnik kulinarny”. Książka ta powstała w oparciu o szlak kulinarny „Opolski Bifyj”, utworzony przez OROT w 2015 roku. Przewodnik nie tylko opisuje restauracje znajdujące się na szlaku, ale sięga do tradycji kulinarnych regionu, do historii, ciekawostek. Spora część poświęcona jest atrakcjom turystycznym Opolszczyzny, polecanym do zwiedzania podczas podążania szlakiem.
Współpraca międzyregionalna
Autorami kulinarnego bestsellera są Elżbieta Tomczyk–Miczka i Piotr Mielec. To przykład sukcesu opartego na współpracy międzyregionalnej. Elżbieta Tomczyk-Miczka, pracująca w Małopolskiej Organizacji Turystycznej, twórczyni „Małopolskiej Trasy Smakoszy” i autorka 9 przewodników, posłużyła swoim doświadczeniem i wspólnie z Piotrem Mielcem, dyrektorem OROT, który z kolei ma w małym palcu wiedzę o regionie, stworzyli sprawny zespól redakcyjny. Wiele mówi się o transferach zawodników między klubami sportowymi, a to przypadek transferu specjalisty między ROT-ami – żartuje Elżbieta Tomczyk-Miczka, specjalista ds. promocji w MOT. Takich przypadków jest w naszym środowisku wiele. Wszystkie 16 ROT-ów wspiera się nawzajem, dzieli doświadczeniami, doradza i buduje wspólne międzyregionalne produkty.
– Utworzone wcześniej szlaki kulinarne, „Małopolska Trasa Smakoszy” czy szlak kulinarny „Śląskie smaki” w województwie śląskim wyznaczyły pewne standardy, przetarły ścieżki i zaistniały na tyle mocno na mapach turystycznych kraju, że organizując swój szlak „Opolski Bifyj”, mogliśmy skorzystać z już wypracowanych rozwiązań – mówi Piotr Mielec, dyrektor OROT podkreślając, że życzliwość koleżanek i kolegów z zaprzyjaźnionych organizacji towarzyszyła wszystkim jego poczynaniom.
Wskazówka dla turystów
Nagroda Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne” przyznawana jest od 2008 roku w celu uhonorowania najbardziej wartościowych publikacji turystycznych (przewodników, albumów, map, atlasów itp.). Życzeniem organizatorów jest, aby przyznawane nagrody były nie tylko wyróżnieniem dla najlepszych publikacji, lecz także ważną informacją handlową dla dystrybutorów, a przede wszystkim wskazówką dla samych turystów, którym coraz trudniej dokonać właściwego wyboru spośród kilkunastu tytułów poświęconych tym samym destynacjom – wyjaśnia redaktor naczelny Magazynu Literackiego „Książki” Piotr Dobrołęcki. By podążać wyznaczoną trasą, nie zawsze wystarczy drogowskaz. Dobry „przewodnik” okazuje się często niezastąpiony. Dlatego też takie publikacje jak ta, Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, polecane są wszystkim smakoszom. „Opolski Bifyj - przyjazny przewodnik kulinarny” to obszerne podsumowanie tego, czym Śląsk Opolski wita swoich gości. Zachęca do odwiedzenia zakątków opolszczyzny, opowiadając o historii miejsc i ludzi, o legendach i podaniach krążących wśród mieszkańców, pozwala zrozumieć różnorodność wynikającą z mieszanki różnych kultur w tradycyjnej kuchni regionu.
Bifyj, czyli Kredens
W przypadku szlaku kulinarnego „Opolski Bifyj” taka wskazówka dla turystów jest jak najbardziej potrzebna. Szlak jest najmłodszym z produktów turystycznych opolszczyzny i najnowszym „dzieckiem” Konsorcjum „Polskie szlaki kulinarne”, działającym w Polskiej Organizacji Turystycznej. Ideą szlaku jest zaproszenie turystów do wybranych lokali, ale również na gościnną opolską ziemię.
Kuchnia regionalna Opolszczyzny, wielobarwna jak motywy na porcelanie, oczywiście tej opolskiej, jest jak soczewka, w której skupiają się charakterystyczne cechy regionu. To tutaj spotykają się wpływy polskie z niemieckimi, czeskimi i kresowymi, których zasmakować można w tradycyjnych potrawach serwowanych przez najlepsze restauracje w regionie. I to właśnie te restauracje znajdują się na prezentowanym Szlaku Kulinarnym Województwa Opolskiego pod wdzięczną nazwą „Opolski Bifyj” – wyjaśnia Piotr Mielec.
Bifyj, czyli kredens, to mebel, który był i ciągle jeszcze jest nieodłącznym elementem kuchni lub jadalni na Śląsku Opolskim. To w nim przechowywane były domowe skarby i to wokół niego kwitły kulinarne popisy gospodyń. Jako rozpoznawalny motyw regionalny wytyczał będzie drogę po najznakomitszych kulinariach Opolszczyzny.
Ciąg dalszy projektu „Opolski Bifyj”
Szlak kulinarny ciągle się rozwija. Dalszy etap to cykl szkoleń realizowanych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Szkolenia dotyczą przede wszystkim praktycznych aspektów wprowadzania do restauracji menu opartego na produktach tradycyjnych, których Opolskie ma 62 wpisanych na listę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Potrawy takie jak Śląskie Niebo, Siemieniotka, Wodzionka, Kartoffelsalat czy słodkości: Śliszki, Kołocz Śląski lub Krajanki, to tylko niewielka część obszernej Listy Produktów Tradycyjnych Województwa Opolskiego, których spróbować można w restauracjach na Szlaku. Kolejne ważne przedsięwzięcia będą współfinansowane również ze środków Ministra Sportu i Turystyki.
Szlak Kulinarny „Opolski Bifyj” zrzesza obiekty gastronomiczne, które posiadają w swojej karcie właśnie te potrawy lub produkty. Dodatkowo obiekty te muszą przejść pozytywnie proces certyfikacji, a dowodem na to jest sygnowanie się specjalnym, utworzonym na potrzeby Szlaku, logiem.Wszystko to składa się na wiarygodną ofertę kulinarną, ściśle związaną z regionem oraz zapewnia o oryginalności spożywanych przez turystów potraw tradycyjnych z terenu Śląska Opolskiego.
Dołączają nowi członkowie
Członkowie szlaku kulinarnego widzą korzyści z udziału w projekcie. Wspólnie z nimi podejmowane są działania służące ożywieniu oraz upowszechnieniu tradycyjnej kuchni Śląska Opolskiego, w tym promocja na targach i podczas festiwali kulinarnych, na portalach internetowych, w prasie branżowej oraz w mediach lokalnych i krajowych. W najbliższej przyszłości planuje się utworzenie „Opolskiego Klubu Smakosza”. Klienci restauracji znajdujących się na Szlaku będą mieli możliwość kolekcjonowania pieczątek na specjalnej Karcie, za które po uzbieraniu odpowiedniej ilości przysługiwać będą bony lub upominki, do zrealizowania lub odebrania w lokalu przynależącym do Szlaku Kulinarnego.
Aby móc ubiegać się o włączenie do Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego, obiekt gastronomiczny musi zostać Członkiem Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, złożyć należy deklarację członkowską i poddać się procesowi certyfikacji, którego pomyślny wynik skutkuje zawarciem umowy członkowskiej określającej szczegółowe zasady współpracy.
W celu wykonania certyfikacji, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna powołuje Komisję Certyfikacyjną, która podczas wizyty w obiekcie ocenia zgłoszone jako regionalne potrawy lub produkty oraz wygląd lokalu czy też jakość świadczonych usług. Członkowie Komisji wypełniają specjalnie przygotowany Arkusz Oceny, na podstawie którego przyznawane są punkty. Wizyta w lokalu odbywa się incognito.
– Liczymy na to, że sukces wydawnictwa przyczyni się do popularności idei tradycyjnej kuchni regionalnej wśród restauratorów w województwie opolskim – mówi Piotr Mielec. – Przykładem może być hotel i restauracja „Dębowe Wzgórze” w Pokrzywnej, której właścicielka zaprosiła Urszulę Trinczek, prezeskę oraz współzałożycielkę Związku Śląskich Kobiet Wiejskich w Wierzchu, laureatkę wielu konkursów kulinarnych, która przeszkoliła kucharzy „Dębowego Wzgórza” w przygotowaniu tradycyjnych potraw śląskiej kuchni. Jesteśmy przekonani, że idea szlaku kulinarnego będzie zdobywać coraz więcej zwolenników, a szlak nowych członków, dzięki czemu wędrówki po naszym regionie będą coraz atrakcyjniejsze dla turystów – zapewnia dyrektor OROT.