Aktywność LGD
Oferta krainy lasów i jezior

Coraz większym zainteresowaniem wnikliwych turystów cieszą się obszary przygraniczne, cechujące się odmiennym pejzażem kulturowym. Takim terenem są niewątpliwie dzisiejsze powiaty nowosolski i wschowski w województwie lubuskim, które znajdując się na pograniczu Śląska i Wielkopolski, przynależały po drugiej wojnie światowej do województw: zielonogórskiego, wrocławskiego, leszczyńskiego, by znaleźć się w województwie lubuskim.
Na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich: Kotla, Nowa Sól, Otyń, Siedlisko, Sława, Szlichtyngowa i Wschowa funkcjonuje Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Lasów i Jezior”. W ramach unijnego programu aktywizacji terenów wiejskich Leader dokonano ostatnio pełnej inwentaryzacji składników potencjalnego produktu turystyki kulturowej, która obok agroturystyki i turystyki aktywnej, ma na tym terenie znaczące możliwości rozwoju. Katalog „Dziedzictwo kultury materialnej w Krainie Lasów i Jezior” zawiera informacje m.in. o takich atutach tych okolic, jak: zespoły staromiejskie nie tylko miast Wschowa, Sława i Szlichtyngowa, ale także dawnego miasta Otyń; zamki, pałace i dwory, wielkie folwarki.
Atrakcją Wschowy jest muzeum oraz zespół klasztorny Franciszkanów. Szlichtyngowa wiąże się z tradycjami religii protestanckiej. Sława, powszechnie znana jako kąpielisko i ośrodek żeglarski, może poszczycić się także cenną kulturą materialną dawnych lat.
LGD „Kraina Lasów i Jezior” współpracuje z Lubuską Regionalną Organizacją Turystyczną i Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Kulturowe atrakcje tego obszaru warto popularyzować nie tylko wśród znawców dziedzictwa kulturowego, ale także wczasowiczów odwiedzających, zwłaszcza latem, miejscowości położone nad licznymi tutaj jeziorami.
Jan Paweł Piotrowski