LGD

Partnerstwo w Rozwoju

Pałac w Wiejkowie według obrazu z XIX wieku (fot. archiwum)

Miasto i gmina Golczewo, gmina Świerzno, miasto i gmina Wolin  w powiecie kamieńskim tworzą od niedawna Lokalna Grupę Działania „Partnerstwo w Rozwoju”. Jak podkreśla prezes LGD Marek Matys zadaniem tej grupy  jest rozwój lokalny obszaru działania, który może dokonywać się przy znaczącym udziale turystyki.

Dlatego też jednym z zadań stowarzyszenia, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego, jest zinwentaryzowanie i wypromowanie walorów turystycznych  zrzeszonych gmin, które – co tu dużo mówić – mają w najbliższym sąsiedztwie bardzo silnych konkurentów: Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Dziwnów itd.

W przygotowanych przez gminy członkowskie LGD publikacjach podkreśla się wyjątkowość walorów, których wspólną cechą jest piękno przyrody i troska o nią, cisza i spokój, a także istnienie mało znanych, a niewątpliwie zasługujących  na uwagę obiektów zabytkowych. I tak atrakcjami gminy Wolin są: park narodowy, rezerwat archeologiczny, plaże nad Zalewem kamieńskim. Gmina Świerzno rozwija agroturystykę, ma ciekawe budynki konstrukcji ryglowej i założenia pałacowo-parkowe.  Golczewo – szczyci się tym, że uzyskało prawa miejskie w styczniu 1990 r., i jest pierwszym miastem ustanowionym w  RP.  Atrakcje tej gminy znajdują się zarówno w mieście, jak i w pobliskich wsiach. Gospodarze chwalą się, że mieszkają tu bardzo zaradne kaczki – gągoły. Pisklęta po kilku dniach od wylęgu bezpiecznie wyskakują z wysoko położonego gniazda w dziupli i wędrują do najbliższego jeziora.

Nakładem wspomnianej LGD ukazał się także bogato ilustrowany przewodnik po kulturowym dziedzictwie gmin „Zamki, pałace i dworki”.

Przewodnik zawiera opisy dwunastu obiektów historycznych znajdujących się na terenie trzech wymienionych gmin Golczewo, Świerzno i Wolin, m.in. we wsiach Mechowo, Gostyń, Mierzęcin, Piaski, Unin. Opisy ilustrowane są starymi fotografiami i rysunkami oraz zdjęciami współczesnymi, a także herbami rodowymi dawnych właścicieli. Do przewodnika załączona jest mapa pokazująca położenie poszczególnych obiektów. Autorem opracowania jest Marian Klasik.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit