LGD
Partnerstwo w Rozwoju

Miasto i gmina Golczewo, gmina Świerzno, miasto i gmina Wolin w powiecie kamieńskim tworzą od niedawna Lokalna Grupę Działania „Partnerstwo w Rozwoju”. Jak podkreśla prezes LGD Marek Matys zadaniem tej grupy jest rozwój lokalny obszaru działania, który może dokonywać się przy znaczącym udziale turystyki.
Dlatego też jednym z zadań stowarzyszenia, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego, jest zinwentaryzowanie i wypromowanie walorów turystycznych zrzeszonych gmin, które – co tu dużo mówić – mają w najbliższym sąsiedztwie bardzo silnych konkurentów: Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Dziwnów itd.
W przygotowanych przez gminy członkowskie LGD publikacjach podkreśla się wyjątkowość walorów, których wspólną cechą jest piękno przyrody i troska o nią, cisza i spokój, a także istnienie mało znanych, a niewątpliwie zasługujących na uwagę obiektów zabytkowych. I tak atrakcjami gminy Wolin są: park narodowy, rezerwat archeologiczny, plaże nad Zalewem kamieńskim. Gmina Świerzno rozwija agroturystykę, ma ciekawe budynki konstrukcji ryglowej i założenia pałacowo-parkowe. Golczewo – szczyci się tym, że uzyskało prawa miejskie w styczniu 1990 r., i jest pierwszym miastem ustanowionym w RP. Atrakcje tej gminy znajdują się zarówno w mieście, jak i w pobliskich wsiach. Gospodarze chwalą się, że mieszkają tu bardzo zaradne kaczki – gągoły. Pisklęta po kilku dniach od wylęgu bezpiecznie wyskakują z wysoko położonego gniazda w dziupli i wędrują do najbliższego jeziora.
Nakładem wspomnianej LGD ukazał się także bogato ilustrowany przewodnik po kulturowym dziedzictwie gmin „Zamki, pałace i dworki”.
Przewodnik zawiera opisy dwunastu obiektów historycznych znajdujących się na terenie trzech wymienionych gmin Golczewo, Świerzno i Wolin, m.in. we wsiach Mechowo, Gostyń, Mierzęcin, Piaski, Unin. Opisy ilustrowane są starymi fotografiami i rysunkami oraz zdjęciami współczesnymi, a także herbami rodowymi dawnych właścicieli. Do przewodnika załączona jest mapa pokazująca położenie poszczególnych obiektów. Autorem opracowania jest Marian Klasik.
(jpp)