GOT - GCB umieściła na stu zabytkach w Gdańsku czerwone kody QR

Pomorskie już wie, co wczasowiczów najbardziej ciekawi

Widok z Bramy Mariackiej na Aleję Bursztynową i Bazylikę Mariacką w centrum Gdańska/ fot.: Kazimierz Netka

Nowy sposób analizy zjawisk występujących w przemyśle czasu wolnego, stosuje Gdańska Organizacja Turystyczna - Gdańsk Convention Bureau (GOT - GCB). Wprowadzony przez GOT - GCB system gdansk4u MOBILE umożliwia poznawanie pragnień wczasowiczów znacznie dokładniej niż to było dotychczas.

GOT - GCB umieściła na stu zabytkach w Gdańsku czerwone kody QR (skrót z  języka angielskiego, wyrazów: Quick Response - szybko rozpoznaj). System ów to część projektu gdansk4u MOBILE – bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne, dostępnej na trzech najpopularniejszych systemach operacyjnych: IOS, Android oraz Windows Phone. Dzięki tym kodom, turysta bezpłatnie może uzyskać informacje o gdańskich zabytkach, w trzech językach: po polsku, angielsku lub niemiecku. Uzyskuje nie tylko podstawowe dane o obiekcie, ale też może wysłuchać opowieści w audycjach, które ubarwione są efektownymi dźwiękami i odgłosami. Szeroka funkcjonalność aplikacji pomaga turyście.

Dzięki kodom QR i  gdansk4u MOBILE (pełniącemu rolę przewodnika miejskiego, informatora turystycznego, a także organizatora czasu wolnego) zwiedzanie Gdańska staje jest nie tylko łatwiejsze, ale i efektywniejsze. Audycje dźwiękowe można pobrać poprzez zeskanowanie (sfotografowanie) urządzeniem mobilnym kodów QR znajdujących się na tablicach.

Analiza liczby łączeń się turystów z kodami na zabytkach, umożliwia na przykład ustalenie, co wczasowiczów najbardziej ciekawi. Na podstawie tych danych, GOT - GCB opracowała ranking miejsc najchętniej odwiedzanych. Źródłem danych są rejestry z systemu gdansk4u MOBILE, umożliwiającego pobieranie i odsłuchiwanie audycji dotyczących zabytków - przy pomocy telefonów, smartfonów i tym podobnych urządzeń.  Liczby takich połączeń były podstawą do ułożenia listy rankingowej.

- Dzięki tym statystykom jesteśmy w stanie określić, które miejsca czy obiekty są najbardziej pożądane przez turystów – potwierdza Izabela Koch, koordynator projektu gdansk4u MOBILE w Gdańskiej Organizacji Turystycznej - Gdańsk Convention Bureau. - Ponadto, uwzględniając specyfikę tych obiektów, możemy poznać motywacje i powody nakłaniające turystów krajowych i zagranicznych do odwiedzania Gdańska.

Na pierwszym miejscy znalazło się…

Z analiz GOT - GCB wynika, że najpopularniejszy i najchętniej odwiedzany wcale nie jest obiekt czy zabytek w centrum miasta. Na pierwszym miejscu znalazło się... Westerplatte.

Nie wiadomo, dlaczego. Być może z tego względu, że tam jeździ wiele wycieczek. Turyści indywidualni, nie dysponujący własnymi pojazdami, mają utrudnione dotarcie do Westerplatte. Mogą tam dopłynąć tramwajem wodnym, co trwa dość długo. Oczywiście, możliwy jest dojazd autobusem, z przystanku przy Akademii Muzycznej - położonej około kilometra od centrum Gdańska.

Na drugim miejscu - jak wynika z badań GOT - jest Bazylika Mariacka. Tuż za nią  - Brama Mariacka, znajdująca się na przeciwnym krańcu malowniczej ul. Mariackiej - gdańskiej Alei Bursztynowej. Czwartą pozycję zajmuje kolejny, wspaniały zabytek, położony poza centrum: Twierdza Wisłoujście. Potem są: Kościół Św. Katarzyny, Kaplica Królewska, Archikatedra Oliwska, Brama Straganiarska, Muzeum Bursztynu i Żuraw Gdański.

- Są to przede wszystkim zabytki i miejsca historyczne, skłaniające do głębszego poznania ich historii oraz zwiedzenia, w czym pomagają audycje dźwiękowe - dodaje Izabela Koch.

Warto wiedzieć, że w ślady GOT - GCB idą przedsiębiorstwa usługowe. Kody QR (w kolorze czarnym) na przystankach umieścił Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Kody te umożliwiają wejście na stronę internetową: m.ztm.gda.pl . Na tej, obecnie testowanej stronie, znajdują się najważniejsze informacje dotyczące m.in. bieżącej sytuacji komunikacyjnej, rozmieszczenia automatów biletowych z informacjami o cenach biletów, połączenia z mobilną wyszukiwarką połącze: m.jakdojade.pl. Są tam również informacje o kursowaniu tramwajów wodnych.

Kazimierz Netka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit