LGD „Sandry Brdy”
Przyroda, zabytki i miejsca osobliwe

„Krnąbrną Brdą brnął” – to jedno z trudniejszych zdań w naszym ojczystym języku, jakże trudne dla obcokrajowców. Jednak atrakcyjność tych okolic powoduje, że przybywa ich tutaj coraz więcej. I, choć na szlaku kajakowym Brdy (łącznie 233 km) można spotkać liczne przeszkody, to rzeka nie jest wcale taka krnąbrna. Dobre zagospodarowanie (oznakowanie, stanice wodne, pola biwakowe) wzmaga popularność tego szlaku.
W górnym biegu Brdy pracuje Lokalna Grupa Działania „Sandry Brdy”. Ta nieco dziwna nazwa wywodzi się od sandru – rozległego płaskiego stożka napływowego, zbudowanego ze żwirów i piasków osadzonych przez wody pochodzące z topnienia lądolodu.
Wspomniana LGD obejmuje tereny gmin: Brusy, Chojnice, Czersk i Konarzyny – w powiecie chojnickim oraz gminy Lipnica w powiecie bytomskim. Celem Grupy jest dążenie do wszechstronnego rozwoju terenów wiejskich, zwłaszcza poprzez turystykę, która ma tutaj spore tradycje. „Brdą przez Bory, Zabory i Ziemię Chojnicką” – to nowa publikacja o charakterze albumu – przewodnika, kierująca do największych atrakcji tych okolic.
Obok doznań związanych z kontaktem z przyrodą i wspaniałymi lasami, czekają też liczne zabytki i miejsca bardzo osobliwe. We wsi Sąpolno można zobaczyć tablice upamiętniającą pobyt na spływie w 1953 r. ks. Karola Wojtyły. Tablicę ufundowali w 2003 r. mieszkańcy wsi. Natomiast w Drzewiczu znajduje się tablica w miejscu, w którym w 1810 r. przeprawiał się przez Brdę w drodze na Moskwę cesarz Napoleon Bonaparte.
Bliższych informacji udzielają punkty „it” zlokalizowane w siedzibach gmin członkowskich LGD oraz siedzibie Zaborskiego Parku Krajobrazowego.
Jan Paweł Piotrowski