Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”

Rowerem po Śląsku Cieszyńskim

Śląsk Cieszyński kojarzy się przede wszystkim z pasmem górskim Beskidu Śląskiego, z bodaj najgęstszą siecią znakowanych szlaków pieszych i narciarskich; wieloma ośrodkami wypoczynkowymi, uzdrowiskami, gospodarstwami agroturystycznymi. To kraina wprost idealna dla amatorów aktywnych form turystyki, ale i biernego wypoczynku. To także teren dla wnikliwych tropicieli historii i zabytków, odkrywających tajemnice wielokulturowości pogranicza Polski i Republiki Czeskiej.

Śląsk Cieszyński wyraźnie wyróżnia się jako odrębna kraina historyczna ze stolicą w zabytkowym Cieszynie, położonym nad rzeką Olza po obu stronach granicy polsko-czeskiej.

W XII wieku istniała tu kasztelania, a następnie odrębne księstwo. Tak jak przed wiekami społeczność cieszyńska to zgodnie współistniejący wyznawcy religii katolickiej i ewangelickiej, toteż obok kościołów katolickich spotkamy tutaj dość liczne świątynie protestanckie. Za dawnych lat zachowały się cenne zabytki m.in. starówek Cieszyna, Skoczowa, Strumienia. Trwa tradycyjny góralski folklor. Na turystów czekają muzea.

W tym bogactwie przyrody i kultury rozwija się turystyka, która dla wielu gmin i miejscowości – zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej – była, jest i będzie podstawą rozwoju gospodarczego.

Aktywne są organizacje pozarządowe, m.in. Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza" z siedzibą w Cieszynie kierowane przez prezesa Janusza Pierzynę, wójta gminy Jasienica. Rozwój turystyki wspierają samorządy będące członkami tego Stowarzyszenia, czyli gminy: Brenna, Chybie, Cieszyn, Dębowiec, Godów, Goleszów, Hażlach, Istebna, Jastrzębie-Zdrój, Jasienica, Jaworze, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła, Zebrzydowice oraz samorząd powiatu cieszyńskiego. Organizacja jest wydawcą cennych materiałów promocyjnych; współinicjuje prezentacje regionu na targach turystycznych, ściśle współpracuje ze sprawdzonymi partnerami czeskim. W tym dziele liczy się pomoc oddziałów PTTK, m.in. w Jastrzębiu Zdroju i Cieszynie.

Działania promocyjnie wspiera Śląska Organizacja Turystyczna. Efektem tej współpracy jest m.in. przewodnik - mapa szlaków rowerowych polskiej części euroregionu Śląsk Cieszyński. Choć tytuł sygnalizuje ograniczenie prezentacji do strony polskiej, to jednak zarówno na mapie, jak i w towarzyszącej jej broszurze opisano atrakcje również przygranicznych miejscowości czeskich.
Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!