Rowerowy desant na Jesionową Górę

Tytułowa Jesionowa Góra, turystycznie spopularyzowana została w ostatnich latach przez Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji „Szelment”, który przystosował jej malownicze stoki do wymagań narciarzy. Gdy Suwalszczyznę ściska mróz, uruchomione zostają wyciągi, a kompleks wypełniają miłośnicy frajdy, jaką daje jazda na dwóch lub jednej desce po świeżym śniegu. Ale udają się też i inne imprezy. U progu jesieni, z inicjatywy Suwalskiej Organizacji Turystycznej, na Jesionową Górę dokonali desantu rowerzyści.

Głównym punktem programu wydarzenia zorganizowanego na Jesionowej Górze o nazwie Piknik Rowerowy w Suwalsko-Augustowskim Królestwie Rowerowym Green Velo – były zawody rowerowe. Jesionową Górę zdobywało ponad 70 rowerzystów podzielonych na 10 grup wiekowych. Członkowie Klubu Rowerowego MTB Suwałki wyznaczyli dwie trasy. Jedną o długości półtora kilometra dla zawodników nastoletnich i dwa razy dłuższą dla pozostałych startujących. Zawody miały charakter międzynarodowy. Wzięli w nich udział, obok miłośników kolarstwa terenowego z najbliższych miast regionu, między innymi Białegostoku, Łomży, Kętrzyna, także reprezentanci Litwy i Rosji.

Na sportowo...

To nie była weekendowa przejażdżka, jak może sugerować oficjalna nazwa imprezy. Co prawda słoneczna pogoda sprzyjała piknikowym nastrojom, lecz pokonanie samych tras wymagało od rowerzystów nie byle jakich umiejętności, dobrego przygotowania fizycznego i treningu technik jazdy w trudnym terenie. Suwalskie wzgórze wznosi się na wysokość przeszło 250 metrów n.p.m. Od południa stoki są łagodniejsze, od północy bardziej strome. Nim nad Jesionową Górą zaświeciło wrześniowe słońce, przez bite dwa tygodnie lały deszcze. W grząskim gruncie grzęzły koła. Łatwo było o poślizgi i wywrotki. Błoto oblepiające opony utrudniało hamowanie i utrzymanie równowagi przy stromych zjazdach, szczególnie na urwistym odcinku poprowadzonym przez tak zwany Wąwóz Narciarski. Zawodnicy musieli dwukrotnie osiągnąć szczyt, pokonując różnicę wzniesień przekraczającą 150 metrów. Tym bardziej imponują osiągnięte wyniki. Najlepsze uzyskali członkowie Klubu Rowerowego MTB Suwałki, którzy zwyciężyli w siedmiu kategoriach. Najszybciej w kategorii open wśród kobiet, z wynikiem 11min. 33sek., trasę pokonała Klaudia Ostrowska reprezentująca MTB Suwałki. Najszybszym wśród mężczyzn był Michał Przekop z Klubu Rowerowego Góra Rowerska Suwałki z czasem 8 min. 40 sek.

...i piknikowo

Ci, którzy nie decydowali się spróbować sił na błotnistych trasach rowerowych, nie nudzili się. Organizatorzy pikniku zadbali o wiele atrakcji dla zwolenników jednośladów. Można było zasięgnąć fachowych porad z dziedziny właściwego ich serwisu, zakupić nowy rower, oddać go do oznakowania policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, wygrać nagrody w licznych quizach turystyczno-krajoznawczych oraz zapoznać się z lokalną ofertą turystyczną i walorami turystycznymi północnej części Suwalsko-Augustowskiego Królestwa Rowerowego Green Velo rekomendowanymi przez Suwalską Organizację Turystyczną.

Wydarzenie zostało zrealizowane jako zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego przy wsparciu Gminy Szypliszki i Gminy Jeleniewo. Partnerem realizacyjnym był WOSIR Szelment. Pomocą przy zabezpieczeniu tras zawodów służyli harcerze z 13 SDH „Extrema” im. Szarych Szeregów z Suwałk. W zespole obsługującym stoisko promocyjne wyróżniały się aktywnością uczennice z suwalskiego Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II.

Filmową relację z rowerowego desantu na Jesionową Górę można obejrzeć klikając poniżej.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit