WOT

Szlakami po rezerwatach Wielkopolski

Na terenach chronionych – zwłaszcza w rezerwatach przyrody – poruszać można się, jak wiadomo, wyłącznie w granicach terenów specjalnie do tego wyznaczonych, w dodatku wyłącznie wytyczonymi szlakami.

Dla tych, którzy chcieliby poznać takie tereny w Wielkopolsce - Wielkopolska Organizacja Turystyczna przygotowała specjalny przewodnik „Szlaki turystyczne na obszarach chronionych w Wielkopolsce”, który zaprezentowany został w czasie październikowych Międzynarodowych Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2008 w Poznaniu.
Przewodnik ułatwia planowanie tras organizatorom wycieczek, zwłaszcza w przypadku większych grup, a także zamawianie noclegów i posiłków. Placówki, które zainteresowane są pobytem stacjonarnym uczniów w „zielonych szkołach”, znajdą w nim również informacje o centrach edukacji ekologicznej.
Najbardziej popularnym wśród turystów jest oczywiście Wielkopolski Park Narodowy, do którego z Poznania niedaleko. Znajduje się tam 18 rezerwatów, z których najmniejszym są „Sarnie Doły” a największym „Jezioro Góreckie”. W Drawieńskim Parku Narodowym, na północ od stolicy Wielkopolski, są aż 22 rezerwaty, z których tarliska łososi stanowią unikat w skali europejskiej. Z kolei Puszcza Notecka to jeden z największych kompleksów leśnych i jeden z najrzadziej zaludnionych terenów w kraju.
W Wielkopolsce są także parki krajobrazowe – Lednicki, Nadwarciański, „Dolina Baryczy”, im. Generała Dezyderego Chłapowskiego, Promno, Powidzki, Przemęcki, Pszczewski, Rogaliński i Żerkowsko-Czeszewski oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. A jeszcze w Gołuchowie znajdują się Ośrodek Kultury Leśnej, park dendrologiczny i zagroda żubrów, w Obornikach Leśna Izba Edukacyjna, w Mniszkach Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, zaś w Górsku „Zagroda u rzeźbiarza”. W Poznaniu warto zajrzeć do poznańskiej palmiarni. Z Piły blisko zaś do rezerwatu „Kuźnik”.
Podczas Tour Salonu 2008 na stoisku Wielkopolski zaprezentowano także inne wydawnictwa: „Turystyka wodna w Wielkopolsce”, „Kajakiem po Warcie”, „Wielkopolska – największe atrakcje turystyczne”, „Turystyka na kolejowych szlakach w Wielkopolsce” oraz informator „Noclegi w Wielkopolsce”.

(zr)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit