LGD „Między Odrą a Bobrem”
Szlakiem winnic i militariów

Lokalna Grupa Działania „Między Odrą a Bobrem", z siedzibą w miejscowości Zabór, funkcjonuje nieprzerwanie od 2007 r. na terenach powiatu ziemskiego zielonogórskiego. Okolica to godna uwagi turystów, odwiedzana zarówno przez gości coraz liczniejszych kwater agroturystycznych, jak też amatorów uroków Zielonej Góry.
Gospodarstwa agroturystyczne zaczynają specjalizować się w winiarstwie, tak silnie osadzonym w tradycji tej ziemi. LGD organizuje szkolenia dla obecnych winiarzy oraz osób, które pragną poświęcić się tej działalności.
W powiecie nie brak i innych atrakcji. Park etnograficzny we wsi Ochla, jeden z nielicznych w zachodnich województwach Polski, reprezentuje materialną i niematerialną kulturę tych ziem, w tym także dziedzictwo rodzin osadników przybyłych tutaj po 1945 r. z byłych polskich ziem wschodnich. Zainteresowaniem cieszy się Muzeum Etnograficzne we wsi Świdnica (nie mylmy z miastem Świdnica na Dolnym Śląsku). Są liczne zabytkowe pałace i kościoły. Zenon Obraś, kierownik biura LGD „Między Odrą a Bobrem"
zachęcał podczas targów turystycznych „Lato 2014" do oglądania obiektów militarnych, w tym reliktów dawnej fabryki amunicji. Wszystkim tym atrakcjom poświęcono starannie wydane przez LGD publikacje promocyjne z wyjątkowo dużą dozą informacji krajoznawczych. W mini-przewodnikach „Między Odrą a Bobrem. Mroczna historia" (wydanym przy udziale Nadleśnictwa Krzystkowice i Urzędu Miasta Nowogród Bobrzański) oraz „Zabytki - obrazy tych ziem" czytelnicy odnajdą z pewnością liczne argumenty przemawiające za zaplanowaniem pobytu w tych stronach.
Z rozmowy wynika, że współpraca LGD z Lubuską Regionalną Organizacją Turystyczną była dotąd na ogół słaba. Nie ma też relacji z centrum „it" (najbliższe w Zielonej Górze). To warto nadrobić. - Potrzebne są większe nakłady materiałów promocyjnych w języku niemieckim - wówczas będzie silniejsza współpraca z centrami informacji turystycznej - twierdził Z. Obraś.
Jan Paweł Piotrowski