Trzy lubuskie perły

Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna „LOTUR” zorganizowała w Zielonej Górze w Hotelu Ruben interesującą konferencję pod tytułem „Turystyka dla wszystkich” połączoną z ogłoszeniem, wybranego spośród Pereł Lubuskiej Turystyki, kandydata do Certyfikatu Internautów tegorocznej edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny.

W konferencji uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele lubuskiej branży turystycznej, przedstawiciele Akademii w Gorzowie Wielkopolskim, członkowie LOTUR, przewodnicy oraz ci, którym bliska jest lubuska turystyka. Program pierwszej części wypełniły wystąpienia przedstawicieli Polskiej Organizacji Turystycznej. Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Departament Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej POT przedstawił prezentację „Nowe trendy w turystyce a promocja kraju, regionu, produktu. Współpraca POT-ROT-LOT kluczem sukcesu”. Dyrektor Janowski zainteresował swoim wystąpieniem głównie samorządowców, zachęcił ich do współpracy z regionalnym ROT-em wskazując na korzyści i większe szanse w działaniach promocyjnych.

Paweł Lewandowski, dyrektor Zagranicznego Ośrodka POT w Berlinie w wystąpieniu „Preferencje cudzoziemca czyli czym przyciągnąć klienta z Niemiec”, przedstawił analizę i prognozy podróży turystycznych naszych zachodnich sąsiadów. Natomiast dr Jolanta Kijowska z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, przedstawiła zagadnienia związane z rozwojem turystyki i rekreacji w świetle nowych wyzwań cywilizacyjnych. Wystąpienia wprowadzające były wstępem do inspirującej dyskusji, która dotyczyła wyzwań stojących przed ludźmi zarządzającymi i tworzącymi ruch turystyczny. Uczestnicy wskazywali na zbyt duże rozproszenie przedsiębiorców turystycznych, brak poczucia integracji, współpracy z samorządem wojewódzkim, skomplikowane i niestabilne przepisy prawa, niski poziom komercjalizacji produktów turystycznych. Wymienione problemy są jednymi z licznych barier w rozwoju turystyki w regionie, ale też i w Polsce. Dyskusja kontynuowana była w kuluarach. W drugiej części konferencji zaprezentowany został przez Stanislawa Francuza ze stowarzyszenia Progres nowy przewodnik „Lubuskie bez barier”, który jest częścią wcześniej wydanej mapy pod tym samym tytułem. Po czym rozpoczęła się część bardziej uroczysta związana z podsumowaniem kolejnej edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny w regionie lubuskim o Lubuską Perłę Turystyczną. Spośród zgłoszonych kandydatur Regionalna Kapituła wybrała trzy. „Pętla Boryszyńka – lubuski skarb miejsce tylko dla odkrywców”; „ Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą” oraz „Rejsy statkami Zefir i Laguna po Odrze – oferta dla dzieci i młodzieży szkolnej”. Ten ostatni LOTUR nominował do plebiscytu POT i wp.pl na najlepszy produkt internautów. Trzy wyróżnione produkty otrzymały zaszczytne Perły Lubuskie oraz nominacje do edycji centralnej w rywalizacji o Certyfikat POT. Konferencji towarzyszyły bardzo ciekawe wystawy zamku w Krośnie Odrzańskim, Kożuchowie, Żaganiu, lokalnych rękodzielników i rzemieślników z pięknymi lokalnymi wyrobami świątecznymi oraz regionalnego wydawcy map Sygnatury.

(LOTUR)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit