Jubileusze
W drugie dziesięciolecie

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego wkroczyła w drugą dekadę działalności. Uroczyście, z uzasadnioną satysfakcją z osiągnięć i budzącego uznanie dorobku.
Okolicznościowym zaakcentowaniem daty pierwszego znaczącego jubileuszu w historii ROTWŁ było spotkanie 6 listopada z zaproszonym do łódzkiego Teatru Nowego kręgiem osobistości zasłużonych dla turystyki regionu oraz zwykłymi ludźmi, którzy z oddaniem służą jej rozwojowi codzienną pracą. Specjalnymi gośćmi byli uczestnicy VII Ogólnopolskiej Konferencji „Kultura i Turystyka – miejsce spotkań”.
Umiejętnie, fachowo, bez kompleksów
Dobrą decyzję podjęli ci z zaproszonych, którzy do teatru przy ulicy Więckowskiego 15 przybyli przed godziną podaną na zaproszeniu, aby nie lawirując w ścisku, poświęcić kilkanaście spokojnych minut na zapoznanie się w foyer z treścią wystawy dającej rys dziesięcioletnich osiągnięć stowarzyszenia. Łódzkie nie należy do tuzów rynku usług turystycznych, trudno równać mu do najlepszych. Z tym większą energią, pomysłowością i nieustępliwym zaangażowaniem ROTWŁ popularyzuje atrakcje z oferty regionu. Umiejętnie, fachowo, bez kompleksów. Za tę merytoryczną i organizacyjną sprawność zbiera laury. Większość wystawowych obiektów to liczne nagrody, odznaczenia i wyróżnienia za efekty w promowaniu turystyki regionu. Dla zrozumienia poszczególnych fragmentów ekspozycji, ale również łatwiejszego wejścia w atmosferę wieczoru, warto też było (chociażby wyrywkowo) zapoznać się wcześniej z publikacją przygotowaną na tę okazję przez zespół ROTWŁ. Wydawnictwo ma formę zwartego przewodnika przez minioną dekadę, podrzuca garść istotnych faktów, wymienia osoby i instytucje, które wniosły wkład do bilansu przedsięwzięć organizacji. Nie bez znaczenia jest styl, z jakim autorzy podają tę wiedzę. Są dalecy od jubileuszowego zadęcia, unikają biurokratycznego żargonu czyniącego większość okolicznościowych folderów czytelniczo ciężkostrawnymi. Nie popadają w ton oficjalnej powagi, chciałoby się rzec, mają do siebie zdrowy dystans i budzą tym samym sympatię, z lekka przymrużając oko, gdy chwalą się (niewątpliwymi) sukcesami. Na przykład prawie 1,4 mln zł średniego rocznego przychodu pochodzącego ze składek członkowskich, kwot pozyskiwanych na konkretne cele statutowe, dotacji celowych, projektów POKL, sprzedaży pamiątek i odsetek bankowych ze skrzętnie gromadzonych oszczędności. Robi wrażenie ponad milionowy nakład wydawnictw promujących region, czy promocja regionu w 120. imprezach na 16. rynkach, wielość szkoleń doskonalących kadry dla turystyki, organizowanych konferencji z udziałem branży turystycznej i środowiska akademickiego, nadto prowadzenie placówek informacji turystycznej i wypełnianie merytoryczną zawartością dwóch tematycznych portali internetowych: dla turystów i dla branży.
Jubileusz dziesięciolecia po raz trzeci
Obowiązki gospodarza uroczystej gali w Teatrze Nowym pełnił prezes ROTWŁ Sylwester Pawłowski, którego wsparł otrzaskany ze sceną, zgrany duet: Monika Czerska i wicedyrektor ROTWŁ Tomasz Koralewski. Oficjalna prezentacja wygłoszona przez prezesa Pawłowskiego porządkowała i uzupełniała informacje, które widz przygotowany do wydarzeń wieczoru znał wcześniej, ale zawsze interesująco jest otrzymać potwierdzenie z pierwszej ręki. Na przykład, jak zawsze, frapujące są początki działalności. W zależności od interpretacji kronikarza, jubileusz dziesięciolecia łódzka ROT mogłaby świętować znacznie wcześniej, przynajmniej trzykrotnie. Powołana została bowiem w lipcu 2002 roku przez urząd marszałkowski, z zadaniem promowania Łodzi i województwa łódzkiego wśród mieszkańców oraz zachęcania turystów do odwiedzania regionu. Pierwszym prezesem zawiązanej organizacji został ówczesny wicemarszałek województwa łódzkiego Marian Łabędzki. W jednej z wersji historii, za początek działalności przyjęło się uważać maj 2003. W tym to roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków dostosowało statut stowarzyszenia do realiów rynkowych. Funkcję prezesa objął ówczesny wiceprezes Sylwester Pawłowski. W parę miesięcy później uruchomiono biuro ROT w dawnej willi łódzkiego przemysłowca Floriana Jarischa przy al. Kościuszki 88. Pracą pokierował dyrektor Zbigniew Frączyk, wieloletni działacz turystyczny, wykładowca łódzkich uczelni prowadzących kierunki turystyczne, któremu - dodajmy - w kilka lat później powierzona zostanie odpowiedzialna funkcja przewodniczącego ogólnopolskiego Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych. W październiku ROTWŁ zatrudnił pracowników etatowych, a na początku grudnia opracowana została koncepcja promocyjna na najbliższy rok, która stała się podstawą podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy ROTWŁ i Polską Organizacją Turystyczną. Obecnie Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego zrzesza 78. członków; zespół biura liczy 14 etatowych pracowników i 4 stażystów.
- poprzednia
- następna »»