Warmińsko-Mazurska ROT

Wiosna zaczęła się w Olsztynie

Olsztyn, miasto 13 jezior, w którym lasy zajmują blisko 25 procent powierzchni, to - jak mówi prezydent miasta Piotr Grzymkowicz - „Przestrzeń radości”. Konkretne dokonania i realne plany potwierdzają słuszność tego hasła.

Miasto Olsztyn promuje się na wielu targach zagranicznych, a także w krajowych. Turystyczną witryną miasta jest także Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej w Olsztynie, prowadzone przez Warmińsko-Mazurska Regionalną Organizację Turystyczną. Od momentu wstąpienia miasta do W-MROT promocja ta została zintensyfikowana.

W tym roku sezon turystyczny w historycznej stolicy Warmii rozpoczął się już 21 marca. A stało się to za sprawą trzech osób: Anny Mrówczyńskiej, dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyn i Jacka Szubiakowskiego, dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego oraz, oczywiście, ... Mikołaja Kopernika.

Według szczegółowych ustaleń dyrektora olsztyńskiego planetarium, to właśnie w Olsztynie M. Kopernik ustalił precyzyjnie moment rozpoczęcia wiosny. Posłużyła mu do tego własnoręcznie wykonana tablica astronomiczna, która można oglądać w Muzeum Warmii i Mazur, mieszczącym się w gotyckim Zamku Kapituły Warmińskiej.

21 marca do grodu nad Łyną przybył specjalnie – od lat zaprzyjaźniony z miastem – święty Mikołaj z Rovaniemi (Laponia) by „przekazać” władzę drugiemu Mikołajowi - Kopernikowi. Program uroczystości zawierał przemarsz przez starówkę, spływ płetwonurków po Łynie, bicie... Kopernika, czyli okolicznościowej monety, konkursy, występy artystyczne.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit