ROT WŁ

Województwo z dobrymi i realnymi pomysłami

10 listopada 2010 r. w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi, łódzcy radni uhonorowali dyrektora Zb. Frączyka Odznaką „Za zasługi dla Miasta Łodzi” (drugi z prawej), jako jedną z 17 osób, które poprzez swoją działalność przyczyniły się do poprawy życia łodzian i funkcjonowania miasta / fot.: Archiwum POT

Rozmowa podczas poznańskiego „Tour Salonu” na wyróżniającej się ekspozycji województwa łódzkiego zbiegła się z wieścią o nie zakwalifikowaniu Łodzi do kolejnego etapu zmagań o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury” w 2016 roku.

- Jesteśmy tym faktem rozgoryczeni, nie znamy przyczyn werdyktu, jednak nie załamujemy rąk. Społeczeństwo Łodzi i województwa stało się teraz jeszcze bardziej zintegrowane i chętne do podejmowania kolejnych wyzwań - powiedział Zbigniew Frączyk, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego. - Na przykładzie dynamiki łódzkiej turystyki potwierdza się prawda, że dzięki zgodnej współpracy samorządów, branży, organizacji pozarządowych, można uczynić dużo i tak właśnie u nas się dzieje. Potwierdzają to chociażby certyfikaty POT.

Wojewódzki szlak konny im. płk. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

Dyrektor ROT WŁ wysoko sobie ceni współpracę z samorządem miasta i województwem, podkreśla też dużą rolę Ryszarda Kalińskiego, dyrektora Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, bardzo otwartego na wszystkie inicjatywy służące regionowi. To właśnie wysiłkom tego  Departamentu należy zawdzięczać zaawansowanie kolejnego etapu prac nad wojewódzki szlak konny im. płk. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. To innowacyjne, trudne przedsięwzięcie wymaga nie tylko koncepcji intelektualnej, ale przebrnięcia przez żmudne procedury prawno-organizacyjne. Powstają dwie pętle tego szlaku, wzbogacone o infrastrukturę, punkty informacji turystycznej, a także placówki weterynaryjne.  Wszystko musi być zgodne z warunkami bezpieczeństwa, ochrony przyrody, niezbędne są ustalenia z gospodarzami gruntów itd. Do prac przy szlaku, który będzie monitorowany dzięki systemowi GPS, włączy się też PTTK.

Małe resume działania

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego liczy 76 członków, wśród nich jest 60 proc. powiatów. - Szkoda, że w szeregach nie ma powiatów: opoczyńskiego, poddębickiego i skierniewickiego, które mają przecież sporo do zaoferowania turystom – zauważa rozmówca, ciesząc się, że wśród członków organizacji są np. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka czy Stowarzyszenie Miłośników Starych Samochodów.  Na podkreślenie zasługuje fakt, że do stowarzyszenia należą obie izby turystyczne.

ROT WŁ jako organizacja cieszy się z sukcesów swoich członków. Wspaniałym ambasadorem miasta i regionu jest łódzka Manufaktura, łącząca trafnie swoje funkcje: handlowe, kulturalne, naukowe. Tu znajdują się muzea, uliczka ginących rzemiosł, obywają się niebanalne imprezy.  Wspólnym sukcesem branży i samorządów jest Centralny Luk Turystyczny, produkt spinający wysiłki województw łódzkiego i wielkopolskiego.

Innowacyjne projekty 2010 r. to katalogi „Zawód – informator turystyczny” i „Zawód – wytwórca pamiątek”. W pierwszym przypadku informatorzy turystyczni przekazują czytelnikom swoje rekomendacje dla ulubionych zakątków województwa. W drugim -  otrzymujemy informacje o wybitnych twórcach pamiątek turystycznych o wysokim poziomie artystycznym.

ROT WŁ liczy na ukonkretnienie porozumienia z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną w sprawie wspólnych działań promocyjnych, zwłaszcza na obszarze objętym przenikaniem się wpływów Warszawy i Łodzi.

- Na terenie województwa znajduje się 15 certyfikowanych punktów i centrów „it”. Wszystkie, które przystąpiły do certyfikacji, uzyskały pozytywną ocenę - mówi dyrektor Frączyk.

Osiągnięcia ROT WŁ są tak znaczne, że nawet ich lapidarny opis zająłby pokaźną broszurę.

Jan Paweł Piotrowski

 


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit