Częstochowska Organizacja Turystyczna

Wszystkie drogi prowadzą na Jasną Górę

- Częstochowa przygotowuje się do masowego ruchu pielgrzymkowego związanego z tegoroczną beatyfikacją papieża Polaka. Ma swój udział w tym przedsięwzięciu także Częstochowska Organizacja Turystyczna – mówi Aneta Królak z CzOT.

Organizacja jest zlokalizowana przy częstochowskiej Alei Najświętszej Maryi Panny co ułatwia bieżącą współprace z Centrum Informacji Turystycznej prowadzonym przez Urząd Miasta.

Mocną stroną CzOT są publikacje, profesjonalnie redagowane przez dyrektor Elżbietę Trzeciak, która zdobywała swoje doświadczenie m.in. pracując na stanowisko dyrektora częstochowskiego Oddziału byłej Polskiej Agencji Promocji Turystyki.  W ramach przygotowań do beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II i okresu wzmożonego  ruchu pielgrzymkowego, dzięki finansowemu wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wydała dwie  nowe, pionierskie publikacje: mapę i informator „Drogi maryjne na Jasną Górę w Częstochowie”.  Dzięki niezwykłej pieczołowitości autorów udało się udokumentować na mapie i przedstawić w przewodniku trasy wszystkich pielgrzymek prowadzących przez Polskę na Jasną Górę. Są to – obok tras pieszych – także pielgrzymki rowerowe, konne oraz na rolkach.

Gospodarze Częstochowy i członkowie CzOT pragną zainteresować pielgrzymów także innymi atrakcjami miasta, zwłaszcza częstochowskimi świątyniami i muzeami, których krótkie opisy zawierają też wspomniane publikacje.  Szkoda, że w tym roku zabrakło środków na drugi tom wspaniałego przewodnika „Przydrożna kronika Ziemi Częstochowskiej”, ale wszystko wskazuje na to, że ukaże się w kolejnym roku.

Aneta Królak zaprasza też do Częstochowy w okresach poza pielgrzymkami.  Można się tu na przykład wybrać na Święto Kucharzy (3-5 czerwca) czy  święto zabytków techniki - Industriadę (11 czerwca).

- Dobrze układa się współpraca liczącej ponad 30 członków Częstochowskiej Organizacji Turystycznej z innymi partnerami, zwłaszcza Śląską Organizacją Turystyczną, Związkiem Gmin Jurajskich a także francuskim Lourdes – dodaje  rozmówczyni.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit