Nowy członek Mazowieckiej ROT

Wtopieni w nadbużańskie klimaty

Wojciech Urmanowski - właściciel Skansenu w Kuligowie i prezes Fundacji „Dziedzictwo Nadbużańskie” organizuje plenery artystyczne w Kuligowie

Jednym z najmłodszych, bo tegorocznych, członków Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej jest istniejąca od 2009 r. Fundacja „Dziedzictwo Nabużańskie”.

Prezesem Rady Nadzorczej tej organizacji jest prof. Jacek Weiss, były wiceminister kultury i sztuki w rządzie Jerzego Buzka, muzyk - pianista, wykładowca akademicki, działacz kultury. O zadaniach Fundacji, opiekującej się najmłodszym skansenem mazowieckim malowniczo położonym w Kuligowie nad Bugiem, rozmawiałem ze współtwórcą tegoż skansenu Wojciechem Urmanowskim.

Pan Wojciech przekazał na rzecz obiektu własny grunt, a także zgromadził – często z własnych środków – liczne obiekty tradycyjnego budownictwa drewnianego, przede wszystkim z terenu powiatu wołomińskiego. Skansen, usytuowany w pobliżu licznych ośrodków wypoczynkowych nad Bugiem i Zalewem Zegrzyńskim, cieszy się wzrastającym zainteresowaniem turystów z racji organizowanych tutaj ciekawych imprez, np. lekcji muzealnych. Swoje umiejętności prezentują tu m.in. kowale (w lipcu), hafciarki, wycinankarki, garncarze z Mazowsza. Zgromadzono tu też kolekcje powozów, organizowane są przejażdżki.

Codzienne troski nad tym obiektem, dzieli z jego założycielem Tadeusz Bulig, wójt gminy Dąbrówka, na terenie której jest on położony. Pomocne jest też Starostwo Powiatowe w Wołominie, które wsparło akcje turystycznego oznakowania: tablice kierujące do skansenu są widoczne w wielu miejscowościach na drogach dojazdowych. Dzięki środkom finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego ukazał się folder, niestety jego nakład został szybko wyczerpany. Gospodarze skansenu myślą i kolejnym folderze, a także o przewodniku, potrzebni są jednak sponsorzy. A może pomocy takiej udzieli PKO Bank Polski, który ma ośrodek wypoczynkowy w pałacu w pobliskich Ślężanach – zastanawiamy się wspólnie z rozmówcą.

Fundacja wysoko sobie ceni udział w pracach Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”, realizującej zdania w ramach osi 4 Programu Leader w zakresie ochrony przyrody i dziedzictwa kultury oraz rozwoju sportu i turystyki. Grupa ta m.in. organizuje szkolenia i prowadzi działania promocyjne (m.in. wydała mapę promującą gminy członkowskie LGD). Fundacja, a więc także należący do niej Skansen w Kuligowie, przystąpiła do Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, aby wspólnie pracować nad kreowaniem i promowaniem produktu turystycznego. Konsekwencja i pracowitość gospodarzy obiektu pozwalają na jego przyszłość patrzeć z optymizmem.

Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit