Z paszportem World Tourism Day

Swiatowy-dzien-turystyki

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 września, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego wraz z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, Fundacją Polskich Kolei Wąskotorowych, Urzędem Gminy w Rogowie, Starostwem Powiatowym w Rawie Mazowieckiej oraz Urzędem Miasta i Gminy w Białej Rawskiej organizuje regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki 2015 połączone z Jubileuszem 100-lecia Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała.

Tegoroczne imprezy w ramach World Tourism Day, międzynarodowego dnia ustanowionego przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO), organizowane są pod hasłem „Miliard turystów, miliard możliwości" (One billion tourists, one billion opportunities). Oficjalnym gospodarzem Światowego Dnia Turystyki 2015 jest Burkina Faso. W województwie łódzkim regionalne obchody odbywają się w Rogowie, a także w Rogowie i Rawie Mazowieckiej, ponieważ w tym roku Kolei Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała obchodzi w tym roku rocznicę stulecia. Wybudowana została w 1915 roku przez pruską armię. Służyła celom zaopatrzenia oddziałów frontowych w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, linia zarządzana była przez Polskie Koleje Państwowe. Ruch towarowy odbywał się na tej trasie do roku 2001. Przed likwidacją uratowali Rogowską Kolej Wąskotorową hobbyści z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, wspierani przez Starostwo Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, które przejęło linię i tabor od PKP. W 2003 roku przywrócono kursowanie turystycznych pociągów pasażerskich z Rogowa przez Rawę Mazowiecką do Białej Rawskiej. Obecnie jest najdłuższą muzealną trasą kolejową w Polsce liczącą blisko 50 km. Kolekcja poddawanego renowacji wąskotorowego taboru jest jedną z największych w Europie. Wszystkie wyremontowane przez Fundację lokomotywy i wagony mają oryginalne wyposażenie i dawne oznakowania. Przejazd jest tym atrakcyjniejszy, gdy może być połączony ze zwiedzaniem zabytków wzdłuż trasy. Na przykład, już w Rogowie warte odwiedzenia jest Arboretum i Alpinarium o charakterze parku leśnego z bogatą kolekcją drzew i krzewów charakterystycznych dla środkowo-wschodniej Europy i polami doświadczalnymi z gatunkami drzew występujących w innych rejonach. Ciekawym zabytkiem sakralnym, w odległości kilku minut marszu od stacji w Boguszycach, jest sosnowy kościółek z XV wieku św. Stanisława Biskupa. We wnętrzu konserwatorzy odsłaniają renesansowe polichromie. Pasażerowie pociągu zwiedzają kościół pod opieką kolejowego przewodnika. Podobnie z przewodnikiem zwiedza się pozostałości Zamku Książąt Mazowieckich, warowni z XIV wieku zbudowanej na polecenie księcia mazowieckiego Siemowita IV. Ponure dramaty w rodzinie gospodarzy zamku, dały inspirację twórczości literackiej. Między innymi, jak utrzymują badacze, William Szekspir oparł na historii podejrzanej o niewierność księżnej Eufemii fabułę dramatu Zimowa opowieść. Zamek został częściowo odbudowany w 1957 roku. W wieży znajduje się jedna z ekspozycji Muzeum Ziemi Rawskiej. Dawny dziedziniec jest wykorzystywany do organizacji festynów i turniejów rycerskich. Zabytkowe pociągi kursują według rozkładu w każdą niedzielę i wybrane soboty od kwietnia do września. Na zamówienie grup zorganizowanych pociągi kursują przez cały rok. W kalendarzu najbliższych wydarzeń godnych polecenia jest zlot drezyn kolejowych zaplanowany na pierwsze dwa dni sierpnia.

Program obchodów Światowego Dnia Turystyki

Początek na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy w sobotę 26 września br. o godz. 09:00. Na godz. 10:00 zaplanowano pierwszy kurs pociągu prowadzonego zabytkowym parowozem do Jeżowa. Kolejne pociągi parowe odjadą z Rogowa w kierunku Jeżowa o godz. 11:30 oraz 14:00. O godz. 10:30, 13:00 oraz 14:30 odjadą pociągi prowadzone lokomotywą spalinową. Obchodom regionalnych ŚDT będzie towarzyszyło w sobotę wiele atrakcji, jak jazdy drezyną ręczną, ognisko w Jeżowie oraz bryczki z zaprzęgiem konnym kursujące na linii stacja Rogów Towarowy Wąskotorowy – Arboretum (w godz. 10:00-16:00).

W niedzielę 27 września br. obchody przeniosą się do Rawy Mazowieckiej. Na ten dzień zaplanowano dwa kursy pociągu prowadzonego parowozem na trasie Rawa Mazowiecka –

Biała Rawska (odjazd godz. 10:30, 14:30) oraz dwa kursy prowadzone lokomotywą spalinową na trasie Rawa Mazowiecka – Głuchów (odjazd godz. 10:45, 14:45). Bilety na przejazd, zgodnie z cennikiem, do nabycia w kasie. Będzie można także wziąć udział w imprezach towarzyszących - na stacji w Rawie Mazowieckiej odbędzie się m.in. prezentacja stoisk wiosek tematycznych oraz ognisko.

UWAGA: Bilety na pociągi będzie można nabyć WYŁĄCZNIE w kasach biletowych na stacjach wąskotorówki w Rogowie (sobota, 26.09) oraz w Rawie Mazowieckiej (niedziela, 27.09), nie będzie możliwości kupienia biletu w pociągu. Kasa będzie otwarta już na godzinę przed odjazdem każdego pociągu. Ilość miejsc w pociągu ograniczona. W sobotę, dla posiadaczy Paszportów ŚDT bilety będzie można nabyć w promocyjnej cenie. W niedzielę, bilety do nabycia zgodnie z cennikiem.

Dla uczestników regionalnych obchodów ŚDT przygotowano okolicznościowy Paszport Światowych Dni Turystyki, który w dniach 26-27 września br. będzie umożliwiał jego posiadaczom zwiedzenie wybranych atrakcji na trasie Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała oraz w innych miejscowościach powiatu Brzezińskiego, Skierniewickiego oraz Rawskiego bezpłatnie lub w promocyjnej cenie. - Izby Muzealnej „Magazyn No.1" w Rogowie, Arboretum i Alpinarium w Rogowie, Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśniej, Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie, Ruin Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej, Muzeum Regionalnego w Brzezinach, Muzeum im. Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich, Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich, Parku Jurajsko – Botanicznego „Dinopark" w Kołacinku, Kościoła św. Józefa Oblubieńca w Jeżowie, Cmentarza z I ś.w. w Jeżowie, Kościoła św. Wacława w Głuchowie, Kościoła św. Stanisława Biskupa w Boguszycach, Ratusza i parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej, Klasztoru oo. Jezuitów w Rawie Mazowieckiej, Żywego Skansenu w Nagawkach, Rezerwatu Rzeki Rawki, Cmentarnego kościoła w Białyninie, Zespołu pałacowo-parkowego w Białej Rawskiej, Kościoła św. Wojciecha w Białej Rawskiej

Każdy, kto odwiedzając miejsca prezentowane w Paszporcie zbierze pieczątki, wypełni kupon konkursowy i złoży go w jednym ze wskazanych przez Organizatorów punktów, weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Kupony konkursowe można składać w Punkcie Informacji Turystycznej w Manufakturze (do dnia 28 września br.), w kasie biletowej na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy (wyłącznie w sobotę 26.09.2015), w kasie biletowej na stacji wąskotorowej w Rawie Mazowieckiej (wyłącznie w niedzielę 27.09.2015).

Paszporty ŚDT 2015 będą dostępne:

- od dnia 21.09.2015r. w Punkcie Informacji Turystycznej w Manufakturze w Łodzi
- w kasie biletowe na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy (wyłącznie w sobotę 26.09.2015)
- w kasie biletowej na stacji wąskotorowej w Rawie Mazowieckiej

Losowanie nagród odbędzie się 7 października br. w siedzibie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego przy ul. Sienkiewicza 67 w Łodzi. Łącznie nagrodzimy 10 osób. Wśród nagród znajdują się: wydawnictwa promocyjne o Kolei, województwie łódzkim oraz darmowe vouchery na przejazd Koleją Rogowską. Listę zwycięzców będzie można poznać w dniu 8 października br. na stronie www.rotwl.pl

Organizatorami tegorocznych obchodów ŚDT są Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Departament Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego, Urząd Gminy w Rogowie, Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej oraz Urząd Miasta i Gminy w Białej Rawskiej.

Partnerami regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki 2015 są: Arboretum SGGW
w Rogowie, Dinopark, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie, Gmina Jeżów, Miasto Rawa Mazowiecka, Powiat Brzeziński, PTTK, Muzeum Ziemi Rawskiej, REMTRAK Muzeum im. Wł. St. Reymonta i Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich, Łódzki Szlak Konny oraz Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej w Rogowie oraz Bieszczadzka Kolejka Leśna.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit