Za nami IX Ogólnopolska Konferencja "Kultura i turystyka - wokół wspólnego stołu"
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego w dniach 4-5 listopada 2015 roku zaprosiła do Łodzi na IX Ogólnopolską Konferencję „Kultura i turystyka – wokół wspólnego stołu". Jak co roku Konferencja organizowana była we współpracy z Instytutem Geografii Miast i Turyzmu Wydziału Nauk Geograficznych UŁ oraz Organizacją Public Relations Image Group przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystki.
Tegorocznym zagadnieniem poruszanym w dyskusji teoretyków z praktykami była turystyka kulinarna.
Turystyka kulturowa to nie tylko zwiedzanie zabytków, muzeów, udział w festiwalach czy wydarzeniach sportowych. To także poznawanie stylu życia mieszkańców odwiedzanych regionów, ich codziennych obyczajów, spotkania z ludźmi w różnych sytuacjach: na ulicy, w sklepie, przy stole... Jedzenie w podróży przestało być tylko dodatkiem do zwiedzania czy wypoczynku na plaży, stało się często celem samym w sobie. Dobra kuchnia niczym magnes przyciąga turystów poszukujących nowych doznań smakowych czy też zainteresowanych powrotem do tradycji. Podczas wakacji chcemy jeść nie tylko dobrze, ale także pięknie, przyjemnie, wyjątkowo. Chcemy poznawać inne kultury, ludzi i kraje poprzez ich oryginalne, egzotyczne smaki. Nic tak nie zbliża ludzi, jak smacznie i pachnąco zastawiony stół. A wracając z turystycznych wojaży chętnie kupujemy kulinarne pamiątki. Coraz częściej kuchnia (gastronomia) staje się ważnym składnikiem pakietu turystycznego, znacząco podnoszącym jego atrakcyjność, dodatkowo podkreślającym wyjątkowość, elitarność i egzotykę wyjazdu. Z drugiej strony mamy też wiele przykładów efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulinarnego do aktywizacji gospodarczej całego regionu (np. regiony winiarskie i enoturystyka).
Pojęcie „turystyki kulinarnej" (jako jednego ze sposobów interesowania się inną kulturą) po raz pierwszy do literatury naukowej wprowadziła M. Long w 1998 r. „Podróżowanie w celu poszukiwania i smakowania gotowych potraw i napojów" jest więc stosunkowo nowym zjawiskiem w światowej turystyce, ale zdążyło już dotrzeć do Polski. Na fali mody na kulinaria i zdrową żywność w ostatnich 10-15 latach obserwuje się ciągły wzrost zainteresowania podróżami inspirowanymi kulinariami. W całym kraju organizowane są liczne wydarzenia kulinarne (święta, festiwale gastronomiczne), powstają szlaki poświęcone produktom i kuchni regionalnej, przygotowywane są oferty touroperatorów dla smakoszy. Polacy coraz chętniej wyjeżdżają w świat, by poszukiwać nowych smaków, ale też i brać udział w warsztatach i szkołach gotowania. Z wyżej wymienionych powodów tematyka konferencji jawi się jako nadzwyczaj ciekawa i aktualna. Potencjał rozwoju turystyki kulinarnej w Polsce dostrzegła również Polska Organizacja Turystyczna, powołując w 2014 r. konsorcjum produktowe „Polskie szlaki kulinarne". W 2015 r. podczas targów ITB w Berlinie polskie dziedzictwo kulinarne było tematem wiodącym stoiska narodowego.
Cykl Kultura i Turystyka
Ogólnopolska Konferencja pt. „Kultura i Turystyka – wokół wspólnego stołu", jest dziewiątym z cyklu, spotkaniem poświęconym współpracy instytucji kultury z podmiotami branży turystycznej. Wydarzenie to dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki jest już marką, znakiem rozpoznawczym nie tylko organizatorów ale i osób zawodowo zajmujących się turystyką w ramach działalności samorządowej i społecznej. To ogólnopolskie forum wymiany myśli, istotne źródło wiedzy na temat sposobów tworzenia i doskonalenia produktów turystyki kulturowej, a także okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w turystyce w różnych częściach naszego kraju.
Warto podkreślić, iż wydarzenie to ma charakter interdyscyplinarny i jest ciekawym połączeniem teorii z praktyką. Każdego roku do współpracy zapraszani są uznani eksperci z kraju i z zagranicy, prezentowane są przykłady dobrych praktyk, które z powodzeniem można przenosić na lokalne rynki. Konferencja jest również okazją do integracji i budowania relacji pomiędzy branżą turystyczną i kulturalną, miejscem gdzie artykułowane są wzajemne potrzeby i oczekiwania.
W dniach 4-5 listopada ponad 230 uczestników konferencji gościł Łódzki Dom Kultury. Główna sesja plenarna odbyła się w sali kinowej, gdzie swoje referaty wygłosili m.in. dr Romuald Zabrocki z Akademii Morskiej w Gdyni, dr hab. Ewa Czarniecka-Skubina z SGGW oraz dr hab. Karolina Buczkowska z AWF w Poznaniu. Podczas tej sesji odbył się również panel zagraniczny, w którym wystapili Anna Perret z Reseau Exchanges Development Durable, włoski dziennikarz Giovanii Caldara oraz Konsul Honorowy RP w Utrechcie - Otto van Veen. Następnie wystąpienia odbywały się w dwóch równoległych panelach, by na sam koniec ponownie spotkać się w sali kinowej. Uczestnicy mogli posłuchać m.in. prezesa Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Piotra Mielca, Elżbiety Tomczyk-Miczki - autorki publikacji kulinarnych i dziennikarki czy Huberta Gonery z firmy Land Brad, który pełni również funkcję koordynatora szlaku kulinarnego "Kulinarny Poznań".
Dużą atrakcją dla uczestników były również stoiska wystawiennicze m. in. Rodu Dębowego Liścia, gdzie można było skosztować starosłowiańskich potraw, Baru Myśliwskiego BIM Gastronomia częstującego wszystkich dziczyzną czy Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego "Opolski Bifyj". Wieczorem zaś uczestnicy konferencji spotkali się w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, gdzie wysłuchano koncertu inspirowanego kulturą włoską oraz skonsumowano kolację w stylu czterech kultur: polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i żydowskiej.
Drugi dzień konferencji to 3 równoległe warsztaty, które przybliżyły uczestnikom praktyczną i komercyjną stronę atrakcji kulinarnych oraz sposoby wykorzystania ich potencjału, jako produktu turystycznego. Tego dnia uczestnicy wysłuchali jeszcze wielu wystąpień m.in. Krystyny Hartenberg-Pater - Dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Anny Księżnik z Polskiej Organizacji Turystycznej, Prezesa Polish Vodka Association Andrzeja Szumowskiego czy Agnieszki Sikorskiej ze Śląskiej Organizacji Turystycznej. Konferencja zakończyła się podsumowaniem dwóch dni, dyskusją na sali kinowej oraz wspólnym obiadem.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele Rady Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Konsorcjum Polskie Szlaki Kulinarne.
Michał Nykowski