Zaufanie i wsparcie finansowe ze strony samorządów

Wywiad z Jadwigą Błoch, prezesem Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „LOTUR".

- Jakie oczekiwania ma Pani po I Lubuskim Sejmiku Turystycznym?

- Kontynuacja, cykliczne spotkania branży turystycznej, ale i samorządowców, współpraca, pozytywny wizerunek Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej "LOTUR", zaufanie do naszej organizacji, większe wsparcie finansowe ze strony samorządów.

- Czy udało się wypracować i uzgodnić mechanizmy efektywnej współpracy regionalnej?

- Bardzo ważnym elementem jest to, iż udało się Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „LOTUR" wspólnie z Urzędem Marszałkowskim zorganizować Pierwszy Lubuski Sejmik Turystyczny. Jest to dla mnie duży krok do przodu w temacie współpracy. Relacje, komentarze, opinie po Sejmiku docierają do nas bardzo pozytywne, pochlebne z propozycjami, że należy w tym kierunku iść - kierunku daleko idącego wspólnego działania poza polityką, poprzez wspólne spotkania, słuchanie ludzi, tworzenie ofert sieciowych, wypracowywanie wspólnych mechanizmów tejże współpracy. Czy ta współpraca będzie efektywna czas pokaże. Jako Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna jesteśmy otwarci na tego typu działania i chętni do podjęcia wyzwania wypracowania mechanizmów efektywnej lubuskiej współpracy w dziedzinie turystyki.

- Czy udało się wypracować modele rozwoju turystyki w regionie w świetle nowej perspektywy finansowej?

- Trudno dzisiaj mówić o wypracowanym modelu rozwoju turystyki w województwie lubuskim, ale został opracowany Program Rozwoju Lubuskiej Turystyki do 2020 roku. W tym dokumencie zostało zapisanych wiele propozycji zgłoszonych przez LOTUR. Na ile będzie przebiegała realizacja zadań i jak to będzie wyglądało w świetle nowej perspektywy finansowej, w której otwarcie nigdzie nie ma turystyki zobaczymy. Starania ze strony LOTUR będą czynione.

- Czy w przyszłym roku również planowany jest Lubuski Sejmik Turystyczny i jak doświadczenia po tegorocznym mogą ewentualnie wpłynąć na formę/merytorykę kolejnych edycji?

- Spotkaliśmy się z panem wicemarszałkiem Romualdem Gawlikiem, dokonaliśmy podsumowania paneli roboczych a także całej organizacji pierwszej edycji Lubuskiego Sejmiku Turystycznego i stwierdziliśmy, że jest w lubuskim duże zapotrzebowanie na wspólne spotkania ludzi działających na rzecz turystyki. Potrzebna jest współpraca we wspólnych działaniach i tu dużą rolę pan marszałek widzi dla LOTUR. Jednym z wniosków jest oczywiście realizacja Drugiego Sejmiku Turystycznego tym razem w Gorzowie Wielkopolskim w drugim kwartale przyszłego roku przy zaangażowaniu do współpracy naszych wyższych uczelni. W międzyczasie, zgodnie z sugestiami uczestników pierwszego Sejmiku, zorganizowane będą spotkania robocze z samorządowcami, hotelarzami, stowarzyszeniami celem wypracowania tematyki i problemów, jakie będą miały być poruszone na kolejnym Sejmiku. Padła propozycja edycji dwudniowej, oczywiście wszystko uzależnione jest od możliwości budżetowych.

- Prosimy o pochwalenie się trzema markowymi produktami turystycznymi lubuskiego.

- Ponieważ mamy okres wakacyjny a więc wymienię te produkty, oferty, z których warto czasie letnich wakacji skorzystać. Bardzo znanym lubuskim produktem jest oczywiście Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, który już za kilkanaście dni się rozpocznie i oczywiście wszystkich serdecznie zapraszamy.

Lubuskie Szlaki Kajakowe – to raj dla kajakarzy. Podczas spływów podziwiamy krajobraz i przepiękne widoki niedostępne przy turystyce pieszej, rowerowej czy samochodowej. Występują tu malownicze trasy na najpiękniejszych odcinkach lubuskich rzek (rzeką Drawą - szlak Jana Pawła II, Lubrzański Szlak Kajakowy czy też spływy Wartą, Notecią, Pliszką). W turystyce wodnej oprócz kajaków w lubuskim jest oferta dla każdego: można nurkować, żeglować, obserwować ptaki, wędkować, korzystać z rejsów turystycznych statkami po Odrze i oczywiście korzystać z lubuskich kąpielisk i plaż. Wakacje są zdecydowanie bardzo sprzyjającą porą do skorzystania z naszej oferty. W lubuskim polecam także odwiedzenia wspaniałych zamków, pałaców i dworków. Na przykład: Zamek Joannitów w Łagowie naturalnej Perle Ziemi Lubuskiej, unikatowa na skalę kraju średniowieczna architektura „Miasteczka Joannitów" przepięknie położonego wśród lasów i jezior na dnie moreny polodowcowej na terenie Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego; pałac w Mierzęcinie z pełną ofertą SPA na bazie winogron, Wiechlicka Wyspa Relaksu z pałacem w Wiechlicach, Pałac w Żaganiu i inne. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, ale jestem przekonana, że jeśli ktoś raz przyjedzie do nas, na pewno będzie wracał, bo u nas jest pięknie.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!